21. října 2019 16:18 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Medvědi a pandy ‚emigrovali‘ z Prahy do Českého Krumlova. Město je chce ale také zakázat

Plyšové postavy na Staroměstském náměstí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plyšové postavy na Staroměstském náměstí. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA V širším centru Prahy mají lidé vystupující v obřích kostýmech zvířat od minulého týdne utrum. Vedení metropole činnost plyšových pand či ledních medvědů zakázalo, neboť prý narušuje vzhled města. Někteří provozovatelé si ale rychle našli náhradu. Svůj plyšový ansámbl přesouvají do Českého Krumlova.

V cizinci druhém nejvíce navštěvovaném tuzemském městě se zvířecí maskoti v nadživotní velikosti objevily poprvé tento víkend. Dlouho však nejspíš nezůstanou. „Budeme trvat na jejich zákazu,“ řekl LN starosta Dalibor Carda.

Busking na Staroměstském náměstí.
Velký plyšový lední medvěd v České Krumlově. Poté, co se provozovatelé této...

Zhruba tři metry vysoký plyšový lední medvěd a nad jeho hlavou čnící věž krumlovského zámku. Kolem něj na prknech známého Lazebnického mostu skupinka asijských turistů lačnící po fotografii s touto atypickou postavou. Scenérie jihočeského města, kterou v neděli zachytil a posléze zveřejnil na svém twitterovém profilu uživatel Judas Iscariot.

20.října 2019 v 20:54, příspěvek archivován: 21.října 2019 v 14:19

diky praho. https://t.co/uF4F3XNSKV

Zatímco pro zahraniční návštěvníky může jít o vítanou atrakci, pro zástupce města, jehož centrum je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO, se jedná o další nepříjemnost spojenou s turismem. V blízké době již druhou. Před čtvrt rokem radnice kvůli velkému náporu návštěvníků přistoupila ke zpoplatnění vjezdu do města zájezdovým autobusům (1250 korun na vozidlo).

Přítomnost pouličních maskotů, které z Prahy vyhnala novela vyhlášky o takzvaném buskingu (pouličním umění), vyvolala v Českém Krumlově takovou nevoli, že ji vedení města okamžitě zařadilo na pondělní jednání rady. Na ní se radní shodli, že veřejné vystoupení tohoto typu zakážou. Schválí-li vyhlášku příští týden zastupitelstvo, platit bude od 1. listopadu.

„Kromě fotografování se s kolemjdoucími za peníze (maskoti) žádné umění neprodukují, někdy dokonce odměnu vymáhají. To opravdu nemá s pouličním uměním nic společného,“ odůvodnil starosta Českého Krumlova Dalibor Carda.

Vyhláška, v níž jsou stanoveny podmínky a místa, kde je možné busking provozovat, je nově koncipována obdobně jako ta pražská. Doslovně zakazuje „vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her a v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka“. Povolena rovněž nejsou vystoupení, jež nepřiměřeně ruší hlukem, pachem nebo znečišťují veřejné prostranství, jako například vytváření bublin.

Pokuta pro Mickey Mouse

Vedení Prahy k rozšíření regulace pouličního umění v tomto směru na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu a část Spálené ulice, přistoupilo zejména proto, že zmínění vystupující svou činností narušují vzhled města. „Jakékoliv buskingové aktivity jsou tu nevhodné, a to jak z estetického hlediska, tak bezpečnostního,“ okomentoval rozhodnutí Jan Wolf (KDU-ČSL), předseda výboru pro kulturu.

Buskeři též nově nesmí omezovat průchod chodců, vstup do budov a vchody do metra. Dlouhodobě pak vystupování není povoleno na hřbitovech, u zdravotnických zařízení, dětských hřišť a škol v době vyučování nebo u kostelů. Zákaz se naopak nevztahuje na prostor Karlova mostu, jenž podléhá vlastním pravidlům, která určují, kdo a s jakou činností na něm může být.

Hned úvodní den ráno, kdy novela vyhlášky vešla v metropoli v účinnost, se na její dodržování zaměřili pražští strážníci. Jako první obdržel pokutu za porušení zákazu rusky mluvící muž v kostýmu Mickey Mouse, který dle svých slov o vyhlášce nevěděl. Strážníci mu udělili sankci tisíc korun. Pokuta na místě přitom může být až deset tisíc korun a ve správním řízení pak ještě vyšší.

Kamera zachytila muže, který se nechal v kostýmu Mickey Mouse fotit na...

Kamera zachytila muže, který se nechal v kostýmu Mickey Mouse fotit na Staroměstském náměstí.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky
Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!