Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Medvědi a pandy ‚emigrovali‘ z Prahy do Českého Krumlova. Město je chce ale také zakázat

Plyšové postavy na Staroměstském náměstí. foto:  Petr Topič, MAFRA

Původní zpráva
PRAHA - V širším centru Prahy mají lidé vystupující v obřích kostýmech zvířat od minulého týdne utrum. Vedení metropole činnost plyšových pand či ledních medvědů zakázalo, neboť prý narušuje vzhled města. Někteří provozovatelé si ale rychle našli náhradu. Svůj plyšový ansámbl přesouvají do Českého Krumlova.
  16:18

V cizinci druhém nejvíce navštěvovaném tuzemském městě se zvířecí maskoti v nadživotní velikosti objevily poprvé tento víkend. Dlouho však nejspíš nezůstanou. „Budeme trvat na jejich zákazu,“ řekl LN starosta Dalibor Carda.

Busking na Staroměstském náměstí.
Velký plyšový lední medvěd v České Krumlově. Poté, co se provozovatelé této...

Zhruba tři metry vysoký plyšový lední medvěd a nad jeho hlavou čnící věž krumlovského zámku. Kolem něj na prknech známého Lazebnického mostu skupinka asijských turistů lačnící po fotografii s touto atypickou postavou. Scenérie jihočeského města, kterou v neděli zachytil a posléze zveřejnil na svém twitterovém profilu uživatel Judas Iscariot.

Zatímco pro zahraniční návštěvníky může jít o vítanou atrakci, pro zástupce města, jehož centrum je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO, se jedná o další nepříjemnost spojenou s turismem. V blízké době již druhou. Před čtvrt rokem radnice kvůli velkému náporu návštěvníků přistoupila ke zpoplatnění vjezdu do města zájezdovým autobusům (1250 korun na vozidlo).

Přítomnost pouličních maskotů, které z Prahy vyhnala novela vyhlášky o takzvaném buskingu (pouličním umění), vyvolala v Českém Krumlově takovou nevoli, že ji vedení města okamžitě zařadilo na pondělní jednání rady. Na ní se radní shodli, že veřejné vystoupení tohoto typu zakážou. Schválí-li vyhlášku příští týden zastupitelstvo, platit bude od 1. listopadu.

„Kromě fotografování se s kolemjdoucími za peníze (maskoti) žádné umění neprodukují, někdy dokonce odměnu vymáhají. To opravdu nemá s pouličním uměním nic společného,“ odůvodnil starosta Českého Krumlova Dalibor Carda.

Vyhláška, v níž jsou stanoveny podmínky a místa, kde je možné busking provozovat, je nově koncipována obdobně jako ta pražská. Doslovně zakazuje „vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her a v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka“. Povolena rovněž nejsou vystoupení, jež nepřiměřeně ruší hlukem, pachem nebo znečišťují veřejné prostranství, jako například vytváření bublin.

Pokuta pro Mickey Mouse

Vedení Prahy k rozšíření regulace pouličního umění v tomto směru na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu a část Spálené ulice, přistoupilo zejména proto, že zmínění vystupující svou činností narušují vzhled města. „Jakékoliv buskingové aktivity jsou tu nevhodné, a to jak z estetického hlediska, tak bezpečnostního,“ okomentoval rozhodnutí Jan Wolf (KDU-ČSL), předseda výboru pro kulturu.

Buskeři též nově nesmí omezovat průchod chodců, vstup do budov a vchody do metra. Dlouhodobě pak vystupování není povoleno na hřbitovech, u zdravotnických zařízení, dětských hřišť a škol v době vyučování nebo u kostelů. Zákaz se naopak nevztahuje na prostor Karlova mostu, jenž podléhá vlastním pravidlům, která určují, kdo a s jakou činností na něm může být.

Hned úvodní den ráno, kdy novela vyhlášky vešla v metropoli v účinnost, se na její dodržování zaměřili pražští strážníci. Jako první obdržel pokutu za porušení zákazu rusky mluvící muž v kostýmu Mickey Mouse, který dle svých slov o vyhlášce nevěděl. Strážníci mu udělili sankci tisíc korun. Pokuta na místě přitom může být až deset tisíc korun a ve správním řízení pak ještě vyšší.

Kamera zachytila muže, který se nechal v kostýmu Mickey Mouse fotit na...

Kamera zachytila muže, který se nechal v kostýmu Mickey Mouse fotit na Staroměstském náměstí.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat