Středa 19. února 2020svátek má Patrik 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Měl jsem jen jednoho jointa, řekl muž, který srazil policistku

Zfetovaný mladík, který zavinil smrt policistky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zfetovaný mladík, který zavinil smrt policistky. | foto: TV PrimaReprofoto

PRAHA Třiadvacetiletý Josef Novák, který podle obžaloby loni u Kostelce nad Labem na Mělnicku autem smrtelně zranil policistku, tvrdí, že si ženy nevšiml. Jeho případ začal projednávat Krajský soud v Praze. Policii prý ujížděl, protože už ho dříve dvakrát přistihla bez řidičského průkazu.

Mladík při výpovědi zároveň odmítl, že by před jízdou užíval drogy. Za vraždu úřední osoby mu hrozí 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest.

Případ se stal loni 2. května, kdy chtěla řidiče zastavit hlídka z oddělení v Brandýse nad Labem. Řidič podle obžaloby na výzvu policistů nereagoval a začal ujíždět, aby se vyhnul silniční kontrole. Následovala honička přes několik obcí. Nedaleko obce Záryby pak Novák podle obžaloby najel v rychlosti mezi 69 a 76 kilometry za hodinu do policistky oblečené do reflexní vesty.

Žena se pohybovala kolem policejního auta, které mělo zapnuté majáky a mělo řidiči zatarasit cestu. Novák tvrdí, že se chtěl srážce vyhnout, strhl proto volant doprava a přitom srazil policistku. „Ozvala se strašná rána, viděl jsem, jak jsem někoho srazil a tělo letělo přes kapotu,“ uvedl při výpovědi Novák. Ženu prý viděl až ve chvíli nárazu. Policistka při nárazu utrpěla mnohočetná zranění, devastující zlomeniny a krvácela do mozku. Zemřela o den později po převozu do pražské vinohradské nemocnice.

Zazmatkoval jsem, řekl mladík

Mladík řekl, že jel svým autem, které mělo poznávací značku z jiného auta, protože neměl vozidlo zaregistrované. Policisté ho prý chtěli zastavit nedaleko Polerad u Prahy. „Bál jsem se, zazmatkoval jsem a začal jsem ujíždět,“ řekl Novák.

Podle svých slov ženu viděl až ve chvíli nárazu. „Nepřipouštěl jsem si, že by se něco takového mohlo stát,“ řekl také. Dodal, že svého činu litoval.

Kromě Nováka autem jeli další muž a žena. Dívka před soudem v rozporu s obžalobou uvedla, že zátaras z policejního auta neměl rozsvícené majáky. Tvrdila také, že policistka na sobě neměla reflexní vestu.

Pervitin ukrytý v cole

Dívka řekla, že v autě byla malá lahev coly, v níž byl pervitin. Obsah lahve prý vypil Novák. Do teď to ale policii neřekla, protože si na to prý vzpomněla až před soudem. „Jako svědkyně musíte vypovídat pravdu, jste si toho vědoma,“ upozornil dívku předseda trestního senátu Ivo Zelinka.

Obžalovaný naopak odmítl, že by před jízdou bral drogy. „Jsem docela rozhozený. Celou dobu vypovídám, že si nejsem vědomý toho, že jsem něco požil,“ reagoval Novák na její výpověď. Při výpovědi Novák tvrdil, že během dne pouze vykouřil jednu cigaretu marihuany. Podle dřívějšího vyjádření policie však byl pod vlivem drog.

Novákovi původně hrozilo až 16 let vězení za násilí na úřední osobě. Státní zástupce Tomáš Milec se ale rozhodl čin překvalifikovat podle přísnějšího paragrafu. Žalobce také v úvodní řeči upozornil, že Novák na konci roku 2013 dostal dvouletý souhrnný trest, který se týkal mimo jiné řízení bez oprávnění.

,
Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Česko odmítá přijmout uprchlíky z řeckých táborů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

Česko odmítá přijmout uprchlíky z řeckých táborů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Česko odmítá přijmout uprchlíky z řeckých táborů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...