10. března 2017 19:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Měl jsem jen ústní vodu, vymlouval se opilý saniťák. Teď čelí trestnímu stíhání

Řidič převozové sanitky řídil opilý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řidič převozové sanitky řídil opilý | foto: idnes.tv

PRAHA Jeho zběsilá jízda po Praze v převozové sanitce soukromé záchranné služby upoutala pozornost. Jednačtyřicetiletý „saniťák“ totiž převážel ležícího pacienta pod vlivem alkoholu, nerespektoval dopravní značení a používal maják pokaždé, když měl stát na červenou. Jel i v protisměru. Hrozí mu až tři roky vězení.

Pražští policisté ve středu 22. února dopadli řidiče záchranné služby, který pod vlivem alkoholu převážel ležícího pacienta. Jednačtyřicetiletý muž je nyní podezřelý z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Hrozí mu tři roky vězení

„Na základě závěrů znaleckého posudku je řidič stíhán pro trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky. A jelikož se takového jednání dopustil při výkonu povolání, hrozí mu trest odnětí svobody až na tři roky,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Právě znalecký posudek rozhodl o tom, že věc bude šetřena jako trestný čin, nikoli jako správní delikt. Dnes již bývalému zaměstnanci soukromé záchranné služby ASČR bylo v rámci zkráceného přípravného řízení sděleno podezření ze spáchání trestného činu. Podle Hulana může být přitěžující okolností pro stíhaného to, že vezl ležícího pacienta.

Zaměstnavatel s ním na základě incidentu ihned rozvázal pracovní poměr. „Byl to náš zaměstnanec, ale už u nás samozřejmě nepracuje,“ řekl před týdnem serveru Lidovky.cz ředitel společnosti Radek Budka.

Na pražském Smíchově totiž jeho bývalý podřízený předvedl divokou jízdu. Nerespektoval dopravní značky, zapínal maják pokaždé, když měl stát na červenou a vjel do zákazu vjezdu. Chvílemi dokonce jel i po tramvajovém pásu a v protisměru.

„Řidič pokaždé, když mu v cestě stála červená, zapnul modré majáky a sirénu a křižovatku projel. Po takovém průjezdu křižovatkou majáky i sirénu vypnul a pokračoval dál jako běžný řidič,“ popsal jízdu Hulan.

Podezřelá jízda

Okolo projíždějícím policistů přišla jízda sanitky Zborovskou ulicí ve směru k Palackému náměstí podezřelá. Vydali se proto za ní. Vozidlo se jim podařilo zastavit až na Karlově náměstí. Řidiči při kontrole naměřili přes jednu promile alkoholu v krvi. I první test na drogy vyšel pozitivně. Následné krevní testy ale potvrdily jen alkohol.

Řidič policistům nepřiznal, že by před jízdou požil alkohol či jinou návykovou látku. Řekl jim jen, že použil ústní vodu. „Po více než třech hodinách od lékařské kontroly ale vyšetření prokázalo u řidiče ještě téměř tři čtvrtě promile alkoholu,“ uvedl Hulan.

Převozové sanitky nemají skoro žádné zdravotnické vybavení, nedoprovází je záchranáři. Výstražné znamení tedy správně neměl řidič vůbec použít. Jen v případě, že by se stav pacienta, kterého sanitka soukromé služby převáží, zhoršil, musí řidič okamžitě zastavit a vyrozumět rychlou zdravotnickou službu. Té má potom pacienta předat do péče.

skŠárka Kabátová

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz