Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Měla jsem chuť udělat divadlo s Jiřím Bartoškou

Česko

O’Neillovo drama Cesta dlouhého dne do noci má dnes premiéru v Divadle Bez zábradlí. Režisérka Alice Nellis hru i přeložila.

* LN Jaký je váš vztah k O’Neillovu dramatu?

Hru znám ze svých studií anglistiky. Je krásná, smutná a nadčasová, je to drama o hledání úniků, ale už jsem ani nedoufala, že se mi ji podaří zrežírovat, takže jsem na takovou možnost okamžitě kývla.

* LN Proč jste se rozhodla hru znovu přeložit? Neuvažovala jste třeba o převodu Milana Lukeše?

Existuje také překlad Zdeňka Urbánka, ale moje rozhodnutí vůbec nesouvisí s jejich kvalitou. Překlad už je názor, a když mám text dál interpretovat, chci mít ten původní. Překlad považuji za první režijní čtení, za počátek výkladu. Také jsem potřebovala upravovat repliky hercům dle potřeby a nechtěla jsem vrtat do cizích textů.

* LN Znamená to tedy, že jste zvolila časový posun?

Spíš jsem se to snažila koncipovat v nekonkrétním čase. Je to hovorová čeština, která směřuje k současnosti. Což souzní s tím, že O’Neill hru napsal stylem, který odpovídá jejímu vzniku, a ne době před dvaceti lety, kdy se odehrává.

* LN Proč jste si pro hlavní role vybrala Jiřího Bartošku a Zuzanu Bydžovskou?

Pro mě je to pocitová věc a také ráda s lidmi pracuji delší dobu a baví mě zkoumat možnosti takové spolupráce – to je případ Zuzany. Pokud jde o Jiřího, měla jsem chuť s ním udělat divadlo a O’Neill se mi zdál nejvhodnější.

* LN Do dvou odlišných charakterů – bratrů jste obsadila bratry Michala a Filipa Čapky. Proč?

Zdálo se mi výhodné obsadit bratry, už nemusí vrhat energii na to, aby vytvořili vztah. Můžeme hrát o tom, v čem jsou jiní. Text je svou dokumentárností a syrovostí víc než cokoliv herecká studie, takže základ zkoušení byl v práci s herci. Filip s Michalem jako herecké děti do toho zajímavě vnesli své zkušenosti, které otevřely i témata pro postavy, které hrají Zuzana a Jiří.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat