Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Ruská reakce Česko překvapila, podle Hamáčka je mnohem silnější. Vyhoštění je nepřátelský akt, zní z Kremlu

Česko

  10:11aktualizováno  23:40
Praha - Ruská reakce na vyhoštění 18 ruských diplomatů z ambasády v Praze je silnější, než Česká republika očekávala, řekl v pondělí novinářům vicepremiér a šéf diplomacie Jan Hamáček (ČSSD). Premiér Andrej Babiš (ANO) večer po jednání vlády řekl, že ruská reakce je nepřijatelná a neadekvátní. O dalších možných krocích Česka budou Hamáček s Babišem jednat v úterý či ve středu.

Muniční areál ve Vrběticích, ilustrační foto. foto: MAFRA

Hamáček novinářům po příletu vyhoštěných do Česka řekl, že v úvahu připadá i varianta reciprocity, tedy stejný počet diplomatů na české ambasádě v Moskvě a ruské v Praze.

„Zvažujeme všechny možnosti, které máme i možnost nastavit ty vztahy znovu v uvozovkách na principu reciprocity,“ řekl Hamáček. Důležité podle něj je, že je to historický problém, reciprocita tu nebyla, dodal. Ruská federace má dlouhodobě v České republice asi dvojnásobně diplomatů a personálu velvyslanectví, než je tomu u zastoupení Česka v Rusku.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí označila vyhoštění ruských diplomatů z ČR za nepřátelský akt na základě podle ní absurdního obvinění. Kreml podle mluvčího Dmitrije Peskova kategoricky nesouhlasí se závěry české strany o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu ve Vrběticích.

190913 apr 21

Rusko vyhostilo 20 zaměstnanců české ambasády včetně zástupce velvyslance, ze země musejí odjet do půlnoci. „Reakce je silnější, než jsme očekávali. Je to víc diplomatů, než my jsme vypověděli zpravodajských důstojníků,“ konstatoval Hamáček.

Dodal, že Česko reakci očekávalo. „Takhle to v diplomacii chodí. Současně ale ČR nic neprovedla a my se stali obětí ruských operací. Rusové možná i tou razancí reakce dávají najevo, jak moc jim vadí, že české bezpečnostní síly rozbily obě rezidentury SVR a GRU,“ uvedl.

Nebyl to akt státního terorismu, šlo o útok na zboží pro obchodníka, uvedl Babiš. ‚Akci agenti zpackali‘

O dalším kroku české diplomacie chce s Babišem jednat zejména kvůli vyhoštění zástupce českého velvyslance, které podle Hamáčka směřovalo „o stupeň výš“ než český krok. „Setkám se s předsedou vlády a budeme diskutovat, zda a kdy je třeba přijmout další kroky z české strany,“ uvedl Hamáček.

Babiš večer prohlásil, že s Hamáčkem záležitost neprobíral, protože vicepremiér po jednání vlády musel odjet na jednání sněmovního bezpečnostního výboru. Hovořit s ním o tom bude chtít v úterý nebo ve středu. „Ale určitě budeme nějakým způsobem reagovat,“ dodal premiér.

„Určitě přijdeme s nějakým stanoviskem, protože si myslíme, že reakce Ruska byla nepřijatelná, neadekvátní. My jsme nezpůsobili škodu, my jsme neposlali nikam naše agenty, aby dělali nějakou diverzní činnost. Takže ta reakce je nepřijatelná, nevyvážená. Když dospějeme ke stejnému názoru s panem vicepremiérem Hamáčkem, tak to řekneme veřejnosti,“ dodal Babiš.

Muniční sklad (Ilustrační foto)
Letošní Vánoce budou ve Vrběticích snad klidnější.

Vyhoštění ruského velvyslance by bylo nejsilnějším krokem a de facto znamenalo konec diplomatických vztahů. „Toto si nemyslím, že je nejrozumnější, protože přese všechno ambasáda nějak musí fungovat a někdo na té ambasádě být musí, je logické, že velvyslanec. To, že vyhostili jeho zástupce, je něco, na co by ČR reagovat měla,“ prohlásil Hamáček.

O kauze v pondělí Hamáček informoval své protějšky na Radě pro zahraniční věci (FAC). Reakce označil za potěšující. „Chci poděkovat těm, kdo se už vyjádřili, ty výroky jsou silné a povzbuzující. Ukazuje, že ČR není sama a jsme schopni postupovat jednotně,“ řekl. Dnes se podle něj dají očekávat další vyjádření podpory a bude na jednotlivých státech, zda je doprovodí dalšími kroky.

České bezpečnostní složky mají důvodné podezření, že do ničivého výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby. Česko kvůli tomu vyhostilo 18 pracovníků ruského velvyslanectví v Praze, které považuje za členy ruských zpravodajských služeb. Ruská strana tvrzení odmítá, zareagovala vyhoštěním 20 lidí.

Kreml: Nepřátelský akt

Kreml kategoricky nesouhlasí se závěry české strany o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014. Podle agentury TASS to dnes prohlásil mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov.

„S takový závěry kategoricky nesouhlasíme. Považujeme je za provokační a nepřátelské,“ citovala TASS odpověď Peskova na otázku novináře.

Česká vláda v sobotu oznámila, že se rozhodla vyhostit 18 pracovníků ruské ambasády v Praze, identifikovaných jako ruští zpravodajci, v souvislosti s podezřením na podíl ruských služeb na výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014. Při explozi zahynuli dva zaměstnanci. Moskva v neděli v odvetném kroku vyhostila 20 pracovníků české ambasády.

Vyhoštění ruských diplomatů z České republiky v pondělí za nepřátelský akt českých úřadů označila mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. V rozhovoru pro list Izvestija v této souvislosti označila za „absurdní“ důvod tohoto kroku, jímž je podle Prahy zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního skladu před sedmi lety.

Česká vláda v sobotu oznámila, že se rozhodla vyhostit 18 pracovníků ruské ambasády v Praze, identifikovaných jako ruští zpravodajci, v souvislosti s podezřením na podíl ruských služeb na výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014. Při explozi zahynuli dva zaměstnanci. Moskva v neděli v odvetném kroku vyhostila 20 pracovníků české ambasády.

Paralýza ambasády

Vyhoštění 20 zaměstnanců české ambasády v Moskvě v principu velvyslanectví paralyzuje, řekl na dnešní tiskové konferenci vicepremiér a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD). Skončil celý politický i hospodářský úsek. Jediné, co nadále funguje, je podle něj konzulární úsek. Vyhoštěn byl i zástupce českého velvyslance Vítězslava Pivoňky.

„Budeme řešit i praktické věci, jak zajistit chod ambasády. Nasměřujeme tam asi některé diplomaty z generálních konzulátů, které nám v Rusku zůstaly,“ řekl Hamáček. Česko má generální konzuláty v Petrohradu a Jekatěrinburgu. „Pro ambasádu jako takovou je to obrovská rána,“ dodal vicepremiér.

Ministerstvo zahraničí večer uvedlo, že hledá cesty, jak další fungování velvyslanectví zajistit. Možností je podle úřadu výpomoc z ústředí nebo jiných zastupitelských úřadů. Počet zaměstnanců dvou generálních konzulátů se však pohybuje v jednotkách osob.

EU společnou akci proti Rusku nechystá, řekl šéf unijní diplomacie. Česko o ni prý nepožádalo, Hamáček to popírá

Ministerstvo zahraničí dále uvedlo, že ambasáda je rozdělena na oddělení politické, ekonomické, konzulární a hospodářsko-ekonomické. „Ty se věnují řadě činností, například zpravodajství z teritoria, ekonomické diplomacii nebo konzulární pomoci. Vyhoštění zasáhlo všechna tato oddělení včetně sekretariátu velvyslance,“ sdělila ředitelka odboru komunikace ministerstva Zuzana Štíchová.

Češi vyhoštění z Moskvy by se měli vrátit v pondělí večer. Česká republika pracuje na vyslání vládního speciálu, koordinuje i odjezd Rusů vyhoštěných z Česka.

Ruská federace má dlouhodobě v České republice asi dvojnásobně diplomatů a personálu velvyslanectví, než je tomu u zastoupení Česka v Rusku. Na velvyslanectví Ruské federace v Praze působí kolem 120 zaměstnanců, z toho přes 40 diplomatů. Na českých zastoupeních v Rusku působí kolem šesti desítek zaměstnanců. V neděli to uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.

„Rusové nám (do šíře personálního zastoupení ambasády) započítávají i ruské pracovní síly a tvrdí, že máme velkou ambasádu. My říkáme, že musíme počítat pouze občany České republiky. To je další diskuse, kterou vedeme,“ řekl Hamáček. Poděkoval zaměstnancům velvyslanectví a řekl, že jej mrzí, že vinou Ruské federace jim bylo tak zasaženo do životů

Češi vyhoštění z Moskvy by se měli vrátit v pondělí večer. Česká republika pracuje na vyslání vládního speciálu, koordinuje i odjezd Rusů vyhoštěných z Česka.

Mimořádná schůze bezpečnostního výboru

Situací kolem možného zapojení ruské tajné služby do explozí v muničním areálu ve Vrběticích se bude v pondělí večer zabývat na mimořádném jednání sněmovní bezpečnostní výbor. Svolal ho předseda výboru Radek Koten (SPD), informovala mluvčí hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Barbora Zeťová.

O záležitosti, která vedla k vyhoštění 18 Rusů z ambasády v Praze a odvetnému vyhoštění dvacítky českých diplomatů z Moskvy, budou v příštích dnech jednat i další orgány. V pondělí se situací bude zabývat vláda či senátní výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, v úterý je v plánu mimořádné jednání sněmovní komise pro dohled nad civilní rozvědkou.

Na pondělní mimořádné jednání bezpečnostního výboru dostali pozvánku vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), který aktuálně vede vedle vnitra také českou diplomacii, ale mimo jiné také šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka, uvedla Zeťová.

Autor:

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...