30. dubna 2016 16:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Měla organizovat ‚házení kamenů‘ na portrét Zemana. Byl to vtip, tvrdí propuštěná lektorka

Portrét prezidenta Miloše Zemana. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Portrét prezidenta Miloše Zemana. | foto: MAFRA: ANNA VAVRÍKOVÁ

PRAHA Vtip, který ji stál místo. Lektorka Helena Humňalová pověsila nad terč, kam měly děti házet kuličky z hlíny, karikaturu hlavy státu. Na sociálních sítích se ale rozneslo, že prý nutila děti házet kameny na portrét prezidenta Miloše Zemana. Kvůli akci nakonec přišla o místo a neziskovka, kde pracovala, čelí výhrůžkám.

Děti měly za úkol házet kameny na portrét prezidenta Miloše Zemana, postěžoval si jedna z matek na sociálních sítí. Zpráva se začala obrovskou rychlostí šířit mezi příznivci hlavy státu a neziskovou organizaci ShineBean, která stánek s házením na pondělní akci spravovala, se snesly nadávky a výhrůžky.

Vše vygradovalo propuštěním Heleny Humňalové, která měla za úkol na akci věnované zdravým potravinám, připravit osvětovou aktivitu pro děti. Stánek neziskovky ShineBean se totiž zabýval druhy půd a zemin a jelikož chtěla Humňalová děti zaujmout, vrhala se i hlína na připravené terče. Nad jeden z nich ale pracovnice vyvěsila karikaturu Zemana z titulní stránky týdeníku Respekt.

Nepovedený vtip

„Pověsila jsem to pro zasmání. Měla to být nadsázka a vtip a vůbec to nebylo určené dětem. Bohužel jsem to nějak nedomyslela a stalo se z toho něco, co nemělo být,“ řekla serveru Lidovky.cz Humňalová. „Jsem rozumný člověk, který přijme důsledky. Za tuto akci beru úplnou zodpovědnost.“

Sama neziskovka zareagovala prohlášením, v němž se za lektorku omluvila. „Slečna Humňalová jednala v rozporu s cíli, zásadami a etickým kodexem naší společnosti. Na základě tohoto incidentu jsme s ní rozvázali pracovní poměr ve zkušební době,“ zní v prohlášení ShineBeanu.

Kritici na sociálních sítí akci vyčítají, že se snažila politicky formovat děti a přinutit je k nenávisti vůči hlavě státu. „Jen další partička multikulturních kolaborantů. Zatahujete do škol vaše politické frustrace. Učit děti házet na obraz prezidenta jako na terč je ubohost,“ napsal například jeden z uživatelů na facebookovou stránku organizace.

To ale Humňalová odmítá. „ Určitě jsme nevyzvali, aby děti na pana prezidenta házely. Nemělo to určitě podněcovat nenávist a násilí malých dětí. Ten vtip se nepovedl. Mrzí mě to vůči lidem, kterým jsem zkomplikovala práci,“ lituje Humňalová.

Ztráta důvěry

Neziskovka se cítí být aktivitou Humňalové poškozena. „To, co je pro každou neziskovku nejcennější, je důvěra. Přestože jsme se od incidentu slečny Humňalové distancovali a omluvili jsme se za něj, zůstává na nás podezření, že přece musíme být stejní, když jsme si vybrali takovéhoto člověka, že se jedná pouze o účelovou omluvu,“ tvrdí ředitelka organizace ShineBean Renata Rokůsková.

Situací se po medializování zabýval i starosta Libuše Jiří Koubek. Ten rozlobenou matku pozval, aby se s ní o incidentu mohl pobavit. V DVTV také uvedl příběh na pravou míru s tím, že se nemělo jednat o házení kamenů, ale kuliček zeminy na karikaturu.

Jakub Zelenka

Autor

Jakub Zelenkajakub.zelenka@lidovky.czČlánky