Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Měla projev jako Goebbels, potřebovala by přes držku, napsal ke Gretě tajemník chomutovské ČSSD

Emotivní Greta Thunbergová při proslovu v sídle OSN. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Emotivní Greta Thunbergová při proslovu v sídle OSN. | foto: Reuters

PRAHA Emotivní projev šestnáctileté aktivistky Grety Thunbergové na pondělním klimatickém summitu OSN v New Yorku budí vášně. Zejména pak mezi politiky, a to i v těch nejnižších sférách. K proslovu, v němž studentka kritizovala státníky za nečinnost v boji se změnami klimatu, se nevybíravě vyjádřil i tajemník chomutovské ČSSD. Mladou Švédku, jež by dle něj měla „dostat přes držku“, přirovnal k nacistovi Josephu Goebbelsovi.

„Jak jste mohli? Vašimi prázdnými slovy jste mi ukradli mé sny a mé dětství,“ pronesla počátkem týdne Thunbergová směrem ke světovým vůdcům na půdě OSN v americké metropoli, do níž dorazila koncem srpna na ekologické jachtě.

Záznam s její řečí, kterou velmi prožívala, obletěl svět. Greta zaujala i řadu tuzemských politiků, včetně tajemníka chomutovské ČSSD Petra Troníčka.

„Měla projev jak Goebbels, ale jinak je ok,“ napsal Troníček na adresu Thunbergové, již připodobnil v diskuzi na Facebooku k jednomu z nejvyšších nacistických představitelů, říšskému ministru propagandy Josephu Goebbelsovi.

„Čím dál tím víc souhlasím s (Jaroslavem) Hanákem, že by potřebovala přes držku,“ dodal vzápětí s odkazem na bezmála tři měsíce starý výrok prezidenta Svazu a průmyslu a dopravy (Hanák se později za své tvrzení omluvil, pozn. red.).

Komentář tajemníka chomutovské ČSSD Petra Troníčka k projevu švédské klimatické...

Komentář tajemníka chomutovské ČSSD Petra Troníčka k projevu švédské klimatické aktivistky Grety Thunbergové.

Co konkrétně Troníčka k takovým slovům přimělo a zda si za nimi i s odstupem času stojí, není známo. Tajemník chomutovské ČSSD na opakované dotazy serveru Lidovky.cz do uzávěrky textu nereagoval. Ke komentování záležitosti se neměli ani ostatní zástupci sociální demokracie, a to včetně předsedy chomutovské buňky Radka Scherfera, šéfa krajské organizace Miroslava Andrta či samotného lídra strany Jana Hamáčka, které redakce neúspěšně oslovila s žádostí o reakci.

Aktivistka Greta Thunbergová sleduje, jak Donald Trump předčasně odchází z...
Emotivní Greta Thunbergová při proslovu v sídle OSN.

Troníčkovo vyjádření naopak nenechali bez povšimnutí politici z jiných subjektů, například někdejší europoslanec a šéf hnutí Hlas Pavel Telička. „Prosím ČSSD o upřesnění, zda se opravdu jedná o funkcionáře její strany nebo SPD,“ rýpl si na svém twitterovém profilu.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...