Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Měli by se léčit prací, urážel Čunek Romy. Po svátcích má jít na vládní kobereček

Lidovec Jiří Čunek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidovec Jiří Čunek. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA „Dospělé budeme léčit prací a přivádět k odpovědnosti a dětem budeme pomáhat studiem.“ Nejen tímto výrokem na adresu romské menšiny v Česku se prezentoval možný kandidát na předsedu KDU-ČSL, senátor a hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

Ačkoli se politik známý hrubým vyjadřováním vůči Romům vzdal místa v čele města Vsetín, jeho slova budou mít zřejmě dohru. Situaci s ním chce řešit ředitel Agentury pro sociální začleňování Radek Jiránek. Radnice totiž čerpá peníze na projekt integrace Romů.

Spolupráce mezi vládní Agenturou pro sociální začleňování a městem Vsetín, které ještě do středy vedl senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL), má před Velikonocemi trhliny. Vystoupení hejtmana Zlínského kraje v internetových televizích DVTV a XTV plné protiromských výroků totiž rozladilo ředitele agentury Radka Jiránka.

Léčba prací, sdělil Čunek

Čunek mimo jiné řekl, že „Romové znají jenom svá práva, takže my jim musíme sdělit, že mají povinnosti“. Zaznělo také: „Dospělé budeme léčit prací a přivádět k odpovědnosti a dětem budeme pomáhat studiem“ či „věřte mi, že oni se těm svým dětem věnovat nebudou...“

Podle politika proslulého rasistickými výroky se rovněž „zvětšuje ta komunita, která je absolutně nevzdělaná a žije jenom na dávkách“. Pokud by zástupci této komunity peníze od státu nedostali, byly by prý plné věznice.

V televizi z úst hejtmana Zlínského kraje, který se nechal slyšet, že se na květnovém sjezdu možná bude ucházet o post předsedy celostátní KDU-ČSL zaznělo i: „Cikáni nikdy nebyli zvyklí pracovat“.

Přitom zástupci Agentury a vedení města Vsetín, které Čunek donedávna vedl jako starosta, podepsali v roce 2016 takzvané memorandum o spolupráci, které konkretizuje spolupráci v rámci Koordinovaného přístupu k sociálně vyloučeným lokalitám. Součástí memoranda je i závazek obce ke korektnímu vyjadřování v souvislosti s prointegračním procesem.

Proti jen těžce obhajitelným informacím se už ohradila například organizace zabývající se romskou menšinou Romea či Jiránek coby šéf vládní Agentury, která si klade za cíl začleňování minority do většinové společnosti. Čunka si proto hned po svátcích chce pozvat na kobereček.

„Se senátorem Jiřím Čunkem se opravdu plánujeme osobně setkat a probrat výroky, které se nedávno objevily v médiích. Jiří Čunek se jako starosta města Vsetín zavázal podporovat prointegrační opatření, o čemž svědčí i opakovaná přihláška města do Koordinovaného přístupu k sociálně vyloučeným lokalitám a již téměř rok trvající spolupráce,“ řekl bez emocí pro server Lidovky.cz Jiránek. Žádá vysvětlení jeho výroků.

I podle členky vládní rady pro záležitosti romské menšiny Lucie Fukové protiromské výroky Čunka přesáhly únosnou míru. Zásadně prý porušují memorandum o spolupráci mezi Agenturou pro sociální začleňování a městem Vsetín.

Podpis koaličního memoranda ve Vsetíně 17.10.2016. Uprostřed budoucí hejtman...

Bude prý navíc žádat okamžité ukončení spolupráce mezi oběma subjekty. “Při první příležitosti budu usilovat o to, aby Agentura pro sociální začleňování kvůli těmto výrokům ukončila spolupráci s městem Vsetín,“ dodala pro Romea.cz Lucie Fuková.

„Rada vlády pro záležitosti romské menšiny schválila město Vsetín, aby spolupracovalo s Agenturou pro sociální začleňování. Zodpovědnou osobou za město Vsetín je pan Čunek, který v minulosti slovně napadal a využíval Romy ke své kampani. Jestliže Jiří Čunek, člen senátu a starosta města Vsetín tvrdí, že Romové jsou nepřizpůsobivé etnikum, pak nerozumím, proč by se měl podílet na spolupráci při integraci Romů a čerpat na to finanční prostředky. Je jasné, že nevěří principům integrace. Domnívám se, že v tomto případě jsou to neefektivně vynaložené finanční prostředky,“ uvedla dále.

Odchod z čela města

Čunek rezignoval na funkci vsetínského starosty v úterý. Odešel také ze zastupitelstva města. Odchod z těchto postů avizoval již poté, co byl loni v listopadu zvolen hejtmanem Zlínského kraje. „Avizoval jsem už dávno po krajských volbách, že rezignuji na funkci starosty města. Nazrál ten čas. Všechny dohody byly učiněny tak, že to dnes můžu s klidným svědomím učinit, aniž bych si myslel, že bude nějak významně poškozeno město tím, že by nějak nepokračovaly projekty k rekonstrukci nádraží a všechny ostatní, které tady máme,“ řekl ČTK Čunek.

Jestli jeho rozhodnutí nějak změní plány ředitele Agentury, v tuto chvíli není jasné. Ačkoli Čunek už nevede město, zastává i nadále funkci senátora za region.

Mechanismus zrušení spolupráce vyžaduje dílčí schválení. „O zahájení stejně jako o případném předčasném ukončení působení Agentury pro sociální začleňování v některém z obcí či měst rozhoduje Monitorovací výbor, který je kontrolním orgánem pro činnost našeho odboru,“ uvedla za vládní Agenturu Lucie Nemešová.

„Věříme, že se celá situace ohledně výroků senátora Čunka vyjasní. Čerpání evropských dotací nicméně není na spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování výlučně vázáno,“ dodala.

V čele Vsetína stanul osmapadesátiletý Čunek už v letech 1998. Vládl až do roku 2007. V době mandátu se neslavně proslavil rozhodnutím zbourat dům, v němž tehdy žilo na dvě stovky Romů. Ty pak nechal přestěhovat do kontejnerového bydlení za městem. Takovým příbytkům se říkalo „čuntejnery“.

Opět byl zvolen v prosinci 2014 poté, co jeho menšinovou koalici lidovců s ANO a STAN (má v jednadvacetičlenném sboru jen deset křesel) podpořili tři zástupci Koalice pro otevřený Vsetín, která umožnila zvolení starosty a dalších radních. Čunka nyní v zastupitelstvu nahradí ředitel obecně prospěšné společnosti Elim Vsetín Jiří Růžička. Ten se měl podle očekávání dostat i do čela města, radnice je však po hlasování v týdnu bez starosty.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...