Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Měli bychom řezat ruce

Česko

Do politiky by nešel, i když nedávno podpořil demonstranty v rámci akce Vyměňte politiky. Zato nabídku ze StarDance by neodmítl. Zpěvák a herec Vojtěch Dyk (25) o sobě tvrdí, že je hodně sebekritický a jednou by chtěl sám sebe pochválit, že se mu něco opravdu povedlo.

* LN V anketě Český slavík Mattoni 2010 jste získal bronzové umístění hned ve dvou kategoriích -zpěvák a skupina roku. Co pro vás tato ocenění znamenají?

Soutěž popularity, jako je Slavík, znamená, že interpret je oblíbený u veřejnosti, která v této soutěži popularity hlasuje. Je to jen malý střípek našeho národa, navíc o vítězích nerozhoduje odborná porota. Nicméně soutěže si vážím, alespoň toho, že jsem na třetím místě.

* LN Spolu s dalšími členy kapely NightWork jste si vzali na předávání cen teplákovou soupravu. Je „teplákovka“ vhodná na slavnostní akci ve Státní opeře?

Viděla jste někdy kostýmy v představeních, která se ve Státní opeře hrají? Tak proč bychom si my do Opery nemohli vzít tepláky?

* LN Chápu - vaše nová tepláková image souvisí s albem Tepláky aneb Kroky Františka Soukupa. Album je pár týdnů v žebříčku prodejnosti na třetím místě. Považujete to v českých poměrech za úspěch?

Na české poměry to asi úspěch je, ale třeba v Uzbekistánu by to už takový úspěch nebyl. Je pěkné, že se naše album lidem líbí a třeba si ho i koupí.

* LN Toto album je inspirováno osmdesátými lety. Co vás k tomu vedlo, když jste tu dobu ani nezažil?

Ale zažil, narodil jsem se v roce 1985, a proto jsem poloviční dítě osmdesátých let. Mám z tohoto období některé vzpomínky, například na tepláčky a punčocháče. Také pěvecké hvězdy si ještě pamatuji, vyrůstal jsem na Pavlu Horňákovi. Naše skupina má zvláštní perverzní vztah k osmdesátkám, je to temná doba československého státu. Je to ale především naše dětství, proto jsme si natočili desku v tomto stylu a pozvali na křest Františka Janečka, symbol té doby.

* LN Před volbami jste apeloval s ostatními členy kapely na občany iniciativou „Vyměňte politiky“. Jak hodnotíte zpětně tuto iniciativu, myslíte, že zafungovala?

Podle mě zájem lidí o politiku vzrostl, důkazem toho byla demonstrace 1. prosince na Václavském náměstí. Noviny psaly, že tam byl jeden tisíc lidí, podle mého odhadu tam bylo pět až šest. Pokud v Praze vznikne nová strana, a papaláši se dohodnou, že vítězná strana stejně vládnout nebude, je v této republice něco špatně. Lidi by měli vycházet do ulic, demonstrovat každý den a používat stejné praktiky, jako používají politici: nájemné vraždy, uřezávání rukou a vyhazovaní pánů z oken, taková čtvrtá pražská defenestrace. Dřív to tak bylo a nějakým způsobem to pomohlo. Když někoho zabijete, už nemůže dělat levárny. Je blbý to říkat, asi je to pohled člověka, který se v tom nevyzná, čímž myslím sebe, ale mě opravdu někdy naštve, co se tady děje. Myslím, že jde nejvíc o to, aby lidé kontrolovali, co politici dělají. Čím víc bude lidí, kteří se budou dožadovat kontroly, tím lépe. Můj názor je, že snaha iniciativy vniveč nepřišla. Když jsem demonstroval na Václaváku, neměl jsem ten pocit.

* LN A co jste tedy lidem při svém proslovu vzkázal?

Použil jsem takovou metaforu, že když v Praze vládl psychiatr Bém a všechno bylo na hlavu, dokážete si představit, jaké bude vedení na magistrátu, když bude v čele gynekolog? Pověděl jsem lidem to, co jsem říkal vždycky, že musíme být neustále ve střehu.

* LN Zastáváte radikální názory na politické dění. Zrušil byste poslaneckou imunitu?

No jasně. Neshledal jsem pozitiva poslanecké imunity, možná pro poslance ano, ale pro člověka, který požaduje od politika, aby ho čestně zastupoval, žádné výhody nevidím.

* LN Vy sám uvažujete, že byste se dal na politiku, abyste se mohl na změnách aktivně podílet?

Ne.

* LN Ale kdyby takhle uvažovali všichni mladí lidé, nepřišel by do politiky žádný nový vítr.

Stejně jako bych mohl jít do politiky, mohl bych hrát závodně fotbal, ale ten mám na rozdíl od politiky rád, tak proč bych to dělal?

* LN V září jste udělal státnice na DAMU. Domníváte se, že k tomu, aby se člověk stal dobrým hercem, potřebuje vystudovat školu?

Ne, v téhle době určitě ne. Bezesporu je to ale výhoda. Při nejmenším se seznámíte s lidmi, kteří chtějí dělat divadlo. A když se podíváte, kdo všechno se objevuje v televizi, například v českých seriálech, tak si nemyslím, že DAMU je nutností.

* LN Vy ale také hrajete v seriálech.

Vždyť já proti seriálům nic nemám. Sám o tom pochybuji, jestli jsem herec. Cítím se bezpečněji v muzice. Dokážu poznat rozdíl, jestli někdo hraje dobře, nebo špatně, protože to vidím sám na sobě.

* LN Na jevišti působíte sebejistě, na koncertech hýříte energií a vtipem, ale při rozhovoru působíte spíše plaše a vážně, jaká je vaše skutečná tvář?

Přece vám to nemůžu říct, dost se neznáme. Je to moje know-how.

* LN O ojedinělém představení La Putyka se ví, že je to váš oblíbený projekt, ale jak je to s Kudykamem, ve kterém prý už nebudete účinkovat - už vás tento muzikál nebaví?

Nebudu v něm hrát pouze v lednu, protože si chci dát pauzu ve všech divadlech, ve kterých mi to bude umožněno. Poprosil jsem také Michala Horáčka, jestli by mi dal volno, abych mohl vycestovat a nabrat síly. V červnu bych měl zase účinkovat v Kudykamu v Brně.

* LN Moderoval jste benefiční večer nadace Světluška Světlo pro světlušku, chtěl byste se angažovat v charitě více, jak je to dnes u hvězd v módě?

Nechci se angažovat víc, než je nutné, ale když cítím, že to třeba někdy může pomoct, tak proč ne? Teď mě například oslovila slečna, která chce vybudovat útulek pro koně, psy a kočky. Koním se věnuje malá pozornost a obecně jsou zvířecí útulky v hrozném stavu. Rozhodl jsem se, že do toho půjdu, protože zvířata zbožňuju a v této nadaci jsou zainteresovaní i Václav Vydra a Saša Rašilov, ale všechno je teprve ve fázi zrodu.

* LN Původně jste měl moderovat spolu s Jakubem Prachařem pořad Česko Slovensko má talent na TV Prima. Není vám líto, že jste tu práci nedostal, když pořad vyhrával na celé čáre ve sledovanosti nad konkurencí na Nově?

Vlastně jsem byl rád, protože obecně tyto talentové soutěže moc neuznávám. Jak jsem koukal na část živých přenosů, moderátoři v tomto pořadu na Primě neměli takový prostor, jak bych si představoval. Raději moderuji s Jakubem nějakou soukromou akci, kterou uvidí méně lidí, ale můžeme si to udělat podle svého.

* LN Mohl jste ale za uvádění Talentu dostat slušné peníze, nebo ne?

Peníze pro moderátora nejsou zase tak velké, jak bych si představoval, takové mají třeba porotci.

* LN Myslíte, že mohou soutěže, jako je SuperStar, X Factor a Talent objevit skutečné talenty?

Myslím si, že mohou. Třeba duo DaeMan, které Česko Slovensko má talent vyhrálo, je velmi talentované. Znám ho dobře, jeden z kluků účinkuje v představení La Putyka. Ve finále taky soutěžila výborná skupina Mako!Mako, ale na druhou stranu tam byla falešně zpívající Dominika Hašková nebo Marián Zázrivý, který byl o tři čtvrtě tónu níž. Výherce si pak tolik nemůže vážit svého vítězství. Nicméně dá se tam objevit pár talentů.

* LN Chystáte se v lednu vycestovat. Kam to bude a na jak dlouho?

Chtěl bych jet někam s rodinou a pak cestovat sám. Hodně jsem uvažoval o New Yorku, ale nevím, jestli to vyjde, nakonec třeba pojedu do Beskyd. Určitě chci ještě někam vycestovat za zkušeností, ať už bude hudební nebo vztahová. Kvůli představením v Národním divadle to nebude moci být více než dva týdny.

* LN A svoji přítelkyni necháte tady?

Moc rád bych ji vzal s sebou, ale studuje čtvrtý ročník DAMU a bude zkoušet v té době v divadle. Bohužel jsem teď tak urvaný, že musím někam odjet za každou cenu, i bez ní. Spolu můžeme odpočívat na dovolené někdy později.

* LN Čtete občas bulvár?

Tištěný bulvár nečtu, ale občas se do něj kouknu na internet a dost se u toho nasměju. Některé senzacechtivé novináře znám osobně a divím se, že jsou schopni vůbec seřadit písmenka, aby to dávalo dohromady normální větu.

* LN Ptám se proto, že vás bulvární média často přetřásají, například že vám přítelkyně ztropila žárlivou scénu na koncertu kvůli fanynkám nebo se spekulovalo o tom, že trpíte přehnanou agresivitou. Vadí vám, že se o vás šíří nepravdy?

Český bulvár nemá nápad ani vtip. Znamená to, že pracuje na obrácených hodnotách lidských emocí, jako je závist a negativní kritika. Na rozdíl od zahraničního bulvárního tisku dokáže ten náš více ublížit, v Česku navíc existuje spousta málo informovaných čtenářů, kteří tomu věří.

* LN Co by o vás museli v novinách napsat, abyste je chtěl zažalovat pro pomluvu?

Kdyby napsali něco špatného o mojí rodině, asi bych to udělal nebo bych to řešil nějakým radikálnějším způsobem, protože české soudnictví je v tomto směru velmi benevolentní. Hlavně bych si musel nejdřív zjistit, kdo ten článek vypracoval, protože často nebývají podepsané.

* LN Díváte se někdy na seriály nebo filmy, ve kterých hrajete?

Dívám se na sebe, ale jsem u toho jenom já sám a dělám to zásadně ze studijních důvodů. Můžu tak zhodnotit svůj výkon a říct si, co bych udělal jinak. Tímto způsobem praktikujeme i zkoušení v divadle La Fabrika. Nahrajeme si zkoušky, pak si je pouštíme, abychom viděli, co se dá zlepšit a zdokonalit.

* LN To jste tak sebekritický?

Nic jiného mi nezbývá.

* LN Prý rád tančíte, chtěl byste soutěžit ve StarDance?

Moc jsem chtěl, ale nikdo mě ještě nepozval, už jsem to vyčetl i Petru Čadkovi (odborný poradce StarDance - pozn. red.), že mi to nenabídl. Vím asi proč - protože nemají tak vysokou tanečnici, která by se ke mně hodila (směje se). Nicméně tanec a pohyb obecně mám velmi rád, ovšem když se na mě podíváte, spíš byste se musela u mých pohybových výtvorů zasmát...

* LN Máte nějaký vysněný projekt, který byste rád uskutečnil?

Nějaký malý hudební projekt, na který bych mohl být pyšný, že jsem ho vytvořil sám, protože na všem jsem zatím jen participoval. Snažím se svou práci odvést co nejlíp, ale vždy to je výtvor někoho jiného. Přál bych si vytvořit vlastní písničku, která se lidem bude líbit. A já bych si mohl říci: Hochu, to jsi udělal dobře!

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!