Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

„Měli jsme na útěk pár minut“

Česko

Tsunami na souostroví Samoa – Více než stovka mrtvých, celé vesnice byly zničeny

Nejméně 121 mrtvých za sebou zanechala několik metrů vysoká vlna tsunami, která se v noci na včerejšek přehnala přes tichomořské souostroví Samoa.

APIA Bylo ráno 6.48 místního času. Zhruba dvě stovky kilometrů od tichomořského souostroví Samoa se v hloubce asi 18 kilometrů nebývale prudce otřásla zem. Otřesy o síle nejméně 8 stupňů Richterovy škály byly cítit i na ostrovech, tím ale katastrofa teprve započala.

Po několika minutách oceán na pobřeží ustoupil, což byla neklamná předzvěst vln tsunami. Ty dorazily vzápětí a na mnoha místech souostroví způsobily nebývalou spoušť. Po vlně dosahující výšky přes čtyři metry zbyla převrácená auta a domy spláchnuté přívalem vody.

Bilance obětí není konečná Rozsahu řádění přírodního živlu odpovídá i počet lidských obětí – již po několika hodinách překročil stovku, do včerejšího večera bylo potvrzeno 121 mrtvých. Bilance ale zřejmě nebude konečná, řadu těl vtáhla vlna zpět do oceánu.

„Když jsem byl ve sprše, začal se dům třást, tak jsem vyběhl ven. Přímo před domem je silnice a viděl jsem, jak se auta třesou – tak silné to zemětřesení bylo,“ popsal BBC první fázi katastrofy Faalua Tauai z vesnice na ostrově Tutuila, který patří k Americké Samoi. „Rodina byla v domě se mnou. Mysleli jsme, že na nás střecha spadne. Pak v rádiu začali mluvit o tsunami, tři nebo čtyři vesnice byly zaplaveny. Oceán zaplavil i naši silnici,“ dodal.

Obyvatelé souostroví byli na možnost tsunami dlouho připravováni, na útěk před vlnou ale zbývalo jen pár minut. „Bleskovou rychlostí jsme vstali a utíkali k autu, se kterým jsme se zařadili do zácpy. Policisté vyzývali obyvatele, aby se dostali na výše položená místa,“ vylíčil pro australskou televizi Sky News zaměstnanec cestovní kanceláře na Americké Samoi David Vaeafe. Varování se šířilo několika způsoby – kromě rozhlasu i kostelními zvony. Někde mladí běhali po okolí a tloukli do lahví od propanbutanu.

Smrtící druhá vlna Nízko položená metropole americké části souostroví Pago Pago byla pod vodou. Rybí konzervárna byla zničena, silnice vedoucí na letiště je neprůjezdná a většina souostroví je bez elektřiny. „Zaměstnanci konzervárny vyprávěli, že měli tři minuty, aby před přívalem vody utekli,“ vypověděl Vaeafe.

„Přivalily se obrovské vlny, utíkali jsme z našeho příbytku na pláži k autu. Pokoušeli jsme se ho otevřít, zatímco se k nám hnaly vlny. Nakonec se nám podařilo otevřít dveře, ale vtom nás spláchla voda,“ vylíčila Sky News zase jedna zahraniční turistka. Právě turistické oblasti byly zřejmě postiženy nejvíc.

Ken Mariner žije poblíž Apie, hlavního města sousedního souostroví Západní Samoa. Poblíž jeho domu se na evakuačním místě shromáždilo asi 1500 lidí.

„Je to hrozné. Byli jsme v domě a najednou nám začaly padat věci ze stěn a ze stropu,“ řekl Mariner televizi ABC. „Máme u domu dva velké stromy. Kývaly se jako proutky.“

I když poplašný systém na Samoi i v celé oblasti Tichého oceánu podle prvních hodnocení zafungoval dobře, k rozsahu tragédie zřejmě přispěla i lidská nerozvážnost. Podle místních úřadů citovaných BBC totiž řada lidí zahynula při zásahu druhou vlnou, když se vypravili posbírat věci vyplavené prvním vodním úderem.

***

„Přímo před naším domem je silnice. Viděl jsem, jak se auta třesou – tak silné to zemětřesení bylo.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!