Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Měli jsme si to vyříkat na hotelu

Česko

vzpomíná Václav Svěrkoš na dubnovou aféru, kvůli které byl na čas vyřazen z reprezentace

PRAHA V dubnu byl Václav Svěrkoš (25) mezi šesticí fotbalistů, která dostala reprezentační „vyhazov“ od tehdejšího vedení fotbalového svazu za bujarý večírek po prohraném derby se Slovenskem. „Měli jsme si to s klukama raději vyříkat na hotelu,“ připouští útočník s odstupem času.

O známé aféře promluvil včera vůbec poprvé, když ho Ivan Hašek, nový předseda svazu a trenér národního týmu v jedné osobě, povolal na zítřejší přátelské utkání s Belgií.

* Bavil jste se už s Haškem o vašem čtyři měsíce starém prohřešku?

Oba jsme se shodli, že nechceme minulost dál řešit. Možná si ještě sedneme a promluvíme si, ale spíš si myslím, že se všichni chceme dívat do budoucna.

* O vyřazení z reprezentace vám nikdo z tehdejšího vedení svazu nedal vědět. Bral jste „vyhazov“ vůbec jako oficiální?

Nás obviněné mrzelo nejvíc, že nikdo nebyl schopen alespoň zavolat. Už je to sice dávno za mnou, ale celé aféra měla proběhnout úplně jinak.

* Kdy se vám Hašek ozval poprvé?

Volal mi těsně před nominací. Bavili jsme se jen o všeobecných tématech. Neprozradil mi ani, že mě na Belgii hodlá nominovat. Řekl mi ale, že se mnou do budoucna počítá a že prý chce dát dohromady tým, který se dokáže probojovat na mistrovství světa.

* Z původní šestice hříšníků jste byl znovu povolán jen vy a Milan Baroš. Berete to jako osobní satisfakci?

Jsem jen šťastný, že mohu na srazu zase být. Víc by mě však potěšilo, kdyby tu byli i ostatní hráči, kteří byli v uvozovkách vyřazeni. Nejvíc mě mrzí, že se kvůli té aféře vzdal nároďáku Tomáš Ujfaluši. Určitě by za takové situace byl důležitým hráčem. Zaslechl jsem ale, že by snad měl s trenérem ještě mluvit. Tak snad změní rozhodnutí.

* Čekáte také, že vám Hašek nastaví nová pravidla, jak by měla vypadat disciplína v týmu?

Uvidíme. Všichni přece víme, jak se máme správně chovat. Člověk musí být profesionál.

* Bylo ale profesionální jít po prohraném zápase se Slovenskem do hospody?

Šli jsme až po konci reprezentačního srazu. Když ale vidím, co se kolem toho událo a napsalo, měli jsme raději zůstat tady v hotelu Praha a vyříkat si to u stolu.

* Je to první sraz pod vedením Haška. Stihl jste postřehnout nějakou změnu?

Přijeli jsme, podali si ruku a dali společný oběd. Máme sice nového trenéra a lidi v realizačním týmu, ale teprve budeme mít čas poznat nějaké změny. Už se těším na první trénink.

* Nominaci jste si zasloužil. O víkendu jste vstřelil vítězný gól Sochaux v zápase s Auxerre...

V klubu máme radost a já byl nadšený, že jsem skóroval. Už v přípravě jsme cítili, že by mohlo být lépe než v minulé sezoně.

* Takže se po záchranářských starostech blýská na lepší časy?

Bylo to psychicky náročné. Dvě sezony měla Sochaux špatné, tak snad budeme zase hrát o evropské poháry. Z týmu mám dobrý pocit, kádr se hodně obměnil k lepšímu.

* Změnila se i vaše pozice?

Za ten půlrok jsem si vypracoval slibnou pozici. Trenér mi věří a mám pocit, že mě tu opravdu chtěl. Měl jsem nějaké nabídky na přestup a přemýšlel o nich. V klubu o tom ale nechtějí slyšet. Ani nemám příliš důvod měnit. Po fotbalové stránce mi Sochaux sedlo.

Autor: