29. března 2018 11:56, aktualizováno  12:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mělnická nemocnice zavírá internu, chirurgii i ortopedii. Šéf záchranné služby mluví o katastrofě

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 15Diskuse
Podle ředitele středočeské záchranné služby Martina Houdka se rovná uzavření mělnické nemocnice katastrofě (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle ředitele středočeské záchranné služby Martina Houdka se rovná uzavření mělnické nemocnice katastrofě (ilustrační snímek). | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

MĚLNÍK Mělnická nemocnice uzavře od 1. dubna řadu oddělení, například internu, chirurgii, ortopedii nebo chirurgickou jednotku intenzivní péče. Od středy již na tato oddělení nepřijímá pacienty.

Oddělení se podle nemocnice uzavírají z provozních důvodů, řekl ve čtvrtek řekl starosta Mělníka Ctirad Mikeš (Mé Město). Dodal, že další podrobnosti zatím nemá. S ředitelem nemocnice, kterou provozuje soukromá firma, má starosta ve čtvrtek jednat. Podle Mělnické zdravotní, a.s., která nemocnici provozuje, souvisí uzavření oddělení s kolektivním vyjednáváním, lékaři nyní odmítají sloužit přesčasy.

Interní oddělení, interní jednotka intenzivní péče, chirurgie a chirurgická JIP, ortopedie, chirurgické a ortopedické operační sály a jednodenní chirurgie mají být uzavřeny až do 16. dubna.

Již několik měsíců jedná lékařský odborový klub s vedením nemocnice o kolektivní smlouvě pro rok 2018. „V rámci těchto debat podala Mělnická zdravotní návrh na takovou valorizaci mezd všech zaměstnanců, která nadále udrží mzdy na konkurenceschopné úrovni a která opět převyšuje mzdy ve státním zdravotnickém sektoru. Lékaři odborového klubu ale s tímto návrhem nesouhlasí a nyní odmítli sloužit přesčasy,“ uvedla mluvčí nemocnice Linda Šefčíková. Vyjádření odborů ČTK shání.

Ředitel záchranné služby: Uzavření je katastrofa

Vedení nemocnice je podle mluvčí otevřené dalšímu jednání s lékařským odborovým klubem za předpokladu, že výsledek jednání bude spravedlivý vůči všem zaměstnancům nemocnice Mělník a reálný ve smyslu dalšího fungování nemocnice a jejích možností.

Podle ředitele středočeské záchranné služby Martina Houdka se rovná uzavření mělnické nemocnice katastrofě. Záchranná služba do mělnické nemocnice podle něj převeze zhruba 350 až 360 pacientů měsíčně. „Jednáme s okolními nemocnicemi, jako je Mladá Boleslav, Kladno, Slaný, ale i pražská Bulovka. Zatím jsou k nám všichni vstřícní,“ řekl Houdek.

Lékařský ředitel mělnické nemocnice podle Houdka zdůvodňuje uzavírání oddělení tím, že lékaři odmítají sloužit. „Uzavření oddělení se plánuje do půlky dubna, ale i poté pojede ta nemocnice na směny, tedy asi na 30 procent své kapacity,“ dodal Houdek.

Středočeská záchranná služba posílí mělnické stanoviště o jednu další posádku, protože sanitky budou vozit pacienty do nemocnic ve větších vzdálenostech.

ČTK
  • 15Diskuse

Najdete na Lidovky.cz