31. října 2011 11:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mělo být Uherské Hradiště slovenské? Chyběl jen krůček

Matka se synem ve slováckých krojích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Matka se synem ve slováckých krojích | foto: Shutterstock

PRAHA Slovácko je součástí Moravy. Dnes to nezpochybňuje snad vůbec nikdo, ovšem v letech 1938 až 1941 proběhlo několik pokusů o jeho přičlenění ke Slovensku. Jeden z nich se odehrál 30. října před 73 lety. Ke Slovensku se mělo Slovácko připojit během demonstrace v Uherském Hradišti.

Na moravské straně hranic chiméru „Velkého Slovenska“ aktivně prosazovalo pár stovek lidí z etnograficko-kolaborantského spolku Národopisná Morava (pod tímto jménem existoval až od léta 1939). V jeho čele stál malíř Jan Uprka, syn slavnějšího a talentovanějšího otce, rovněž malíře Joži Uprky.

Představitelé Národopisné Moravy skončili po válce ve vazbě a­ v ­roce 1946  je Mimořádný lidový soud v Uherském Hradišti v několika samostatných procesech potrestal. Největší ryba spravedlnosti uklouzla – Jana Uprku soudy prohlásily za nepříčetného.

INFOGRAFIKA: Slovácko chtělo přejít ke Slovensku

Klikněte pro zvětšení

Úvahy o odtržení Slovácka se objevily na Slovensku a na Moravě hned po Mnichovu. Na druhém břehu Moravy se jimi vážně zaobíral pozdější slovenský premiér Vojtech Tuka (prezident Jozef Tiso Moravákům prý nevěřil), šéf propagandy Šaňo Mach, ministr obrany Ferdinand Čatloš a v začátcích hlavně vlivný ľuďák Karol Sidor. Propaganda považovala Slovácko za území obývané zahraničními Slováky a argumentace sahala až k Velkomoravské říši – prvnímu slovenskému státu.

Moravští partneři stáli o mnoho pater níž. Šlo o druhořadé lokální figury – často vlajkaře. František Mezihorák nicméně v knize Hry o­ Moravu píše, že plány na připojení ke Slovensku podporoval třeba koncern Baťa.

Pro své plány měli separatisté různé důvody – kritizovali Prahu, že nedbá o svéráz jejich kraje, očekávali, že osamostatňující se Slovensko čeká lepší budoucnost než západ republiky, a pochopitelně jim šlo také o vlastní politickou kariéru.