Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Memorandum Johna Snowa: experti bojují proti promoření covidem stejně jako seriálová postava proti nemrtvým

Česko

  18:03
Praha - Memorandum Johna Snowa, text příhodně odkazující na zakladatele oboru epidemiologie a nepřímo pak na seriálovou postavu Jona Snowa bojující s nemrtvými, podepsalo 6900 expertů z nejrůznějších lékařských i nelékařských oborů. Podle těch není promoření tou správnou cestou, kterou by se lidé během pandemie měli vydat. Ke středě svůj podpis připojilo také několik odborníků z České a Slovenské republiky.

Hra o trůny - 8. série: Jon Snow (Kit Harington). foto: HBO - Helen Sloanová

„Cílem memoranda je srozumitelné informování veřejnosti o covid-19, založené na vědeckých poznatcích. Jeho zveřejnění v České republice je reakcí na to, že stále dochází k bagatelizaci pandemie covid-19, což je mimo jiné i jednou z příčin vzniku intenzivní druhé vlny,“ uvádí první řádky doprovodného textu k memorandu, které bylo přeloženo odborníky z Akademie věd České republiky. 

Jméno průkopníka epidemiologie hodně připomíná také seriálovou postavu světoznámého fantasy seriálu a nedokončené ságy Hra o trůny Jona Snowa. Právě ten se mimo jiné snažil bojovat proti „promoření“ Západozemí nemrtvými. 

„Nástup druhé vlny a uvědomění si problémů, jež leží před námi, vede k obnovení zájmu o získání kolektivní imunity. Ta by měla být získána velkým a nekontrolovatelným propuknutím epidemie v nízkorizikové populaci za současné ochrany zranitelných osob. Jde však o chybnou a nebezpečnou strategii bez opory ve vědeckých poznatcích,“ uvádí řádky memoranda, které vytvořila mezinárodní komunita vědců v oblasti veřejného zdraví a zveřejnil prestižní lékařský časopis Lancet.

Jakákoli strategie řízení pandemie, která se spoléhá na imunitu získanou volným průběhem infekce covid-19, je pak tedy podle memoranda chybná.

Mezi signatáře  se řadí více než 6900 expertů z nejrůznějších lékařských i nelékařských oborů, jako je epidemiologie, pediatrie, virologie, infektologie, zdravotní politika, sociologie, psychologie, psychiatrie, matematické modelování, etika či teologie. 

Z českého prostředí se mezi podepsané řadí například vědec Jaroslav Flegr, lékař a pedagog Jaromír Šrámek, prorektor pro vědeckou činnost Univerzity Karlovy Jan Konvalinka a množství dalších.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat