Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Memorandum Johna Snowa: experti bojují proti promoření covidem stejně jako seriálová postava proti nemrtvým

Hra o trůny - 8. série: Jon Snow (Kit Harington). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hra o trůny - 8. série: Jon Snow (Kit Harington). | foto: HBO - Helen Sloanová

Praha Memorandum Johna Snowa, text příhodně odkazující na zakladatele oboru epidemiologie a nepřímo pak na seriálovou postavu Jona Snowa bojující s nemrtvými, podepsalo 6900 expertů z nejrůznějších lékařských i nelékařských oborů. Podle těch není promoření tou správnou cestou, kterou by se lidé během pandemie měli vydat. Ke středě svůj podpis připojilo také několik odborníků z České a Slovenské republiky.

„Cílem memoranda je srozumitelné informování veřejnosti o covid-19, založené na vědeckých poznatcích. Jeho zveřejnění v České republice je reakcí na to, že stále dochází k bagatelizaci pandemie covid-19, což je mimo jiné i jednou z příčin vzniku intenzivní druhé vlny,“ uvádí první řádky doprovodného textu k memorandu, které bylo přeloženo odborníky z Akademie věd České republiky. 

Jméno průkopníka epidemiologie hodně připomíná také seriálovou postavu světoznámého fantasy seriálu a nedokončené ságy Hra o trůny Jona Snowa. Právě ten se mimo jiné snažil bojovat proti „promoření“ Západozemí nemrtvými. 

„Nástup druhé vlny a uvědomění si problémů, jež leží před námi, vede k obnovení zájmu o získání kolektivní imunity. Ta by měla být získána velkým a nekontrolovatelným propuknutím epidemie v nízkorizikové populaci za současné ochrany zranitelných osob. Jde však o chybnou a nebezpečnou strategii bez opory ve vědeckých poznatcích,“ uvádí řádky memoranda, které vytvořila mezinárodní komunita vědců v oblasti veřejného zdraví a zveřejnil prestižní lékařský časopis Lancet.

Jakákoli strategie řízení pandemie, která se spoléhá na imunitu získanou volným průběhem infekce covid-19, je pak tedy podle memoranda chybná.

Mezi signatáře  se řadí více než 6900 expertů z nejrůznějších lékařských i nelékařských oborů, jako je epidemiologie, pediatrie, virologie, infektologie, zdravotní politika, sociologie, psychologie, psychiatrie, matematické modelování, etika či teologie. 

Z českého prostředí se mezi podepsané řadí například vědec Jaroslav Flegr, lékař a pedagog Jaromír Šrámek, prorektor pro vědeckou činnost Univerzity Karlovy Jan Konvalinka a množství dalších.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...