Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 1 °C občasný déšť Předplatné LN
26. března 2017 13:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mendelův spis cestoval bez svolení. Vývozci hrozí pokuta pět milionů

Gregor Johann Mendel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gregor Johann Mendel | foto: Lidové noviny

BRNO Případ Mendelova rukopisu je podobný svérázné představě, kdy by se pár zachovaných listů z Darwinovy rukopisné práce O původu druhů (1858) dostalo bez vědomí úřadů a správců mimo knihovnu v Cambridgi – třeba do Paříže. Pouhá jedna stránka, s číslem 270, jež nebyla v této univerzitní sbírce, se loni dle CNN prodala v aukci Sotheby’s za 250 tisíc dolarů (6,2 milionu korun)!

To Mendelův manuskript Versuche über Pflanzen-Hybriden (česky Pokusy s hybridy rostlin) z roku 1865 je kompletní. Má tucet dvoustran. Tiskem vyšel v následujícím roce, aby změnil náš pohled na zákony přírody. Práce se stala „biblí“ moderní genetiky.

Ministerstvo kultury nevědělo, že zakladatelské dílo genetiky opustilo zemi. ...

Minulou sobotu LN upozornily, že jedna z nejcennějších památek historie vědy opustila v tichosti území České republiky. Za nevyjasněných okolností se již patrně v roce 2015 dostala ze starobrněnského opatství do vídeňského augustiniánského kláštera. Až interní jednání augustiniánů a platba 50 tisíc eur navrátily cennou práci letos 27. února do Brna, kde Mendel slavně křížil hrách. Potíž je v tom, že taková památka nesmí „migrovat“ bez povolení.

Sankce až pět milionů korun

„Ministerstvo kultury o vývozu Mendelova rukopisu nevědělo. Vývozci, který předmět neopatřil osvědčením dle zákona o prodeji a vývozu předmětů kulturní hodnoty (71/1994 Sb.), může ministerstvo uložit pokutu do pěti milionů korun. Bude-li tedy ministerstvu doručen podnět v této věci, budeme se jím zabývat,“ řekla LN mluvčí Simona Cigánková.

Mendelův rukopis není národní ani kulturní památkou, ale takzvaně předmětem „kulturní hodnoty“. Zákon tak definuje nejen rukopisná díla bez omezení stáří, nýbrž výslovně i „dokumentační materiál a osobní památky, vztahující se k významným osobnostem z oborů vědy a techniky“. K zápůjčce či vývozu mimo ČR je potřebné vývozní osvědčení. Podle ministerstva jej měla vydat Moravská zemská knihovna. Jenže tato instituce potřebný doklad nevydala. „Žádné vývozní povolení jsme nevystavovali,“ řekl včera LN Petr Žabička, náměstek ředitele zemské knihovny. S kolegy jsou si vědomi jen toho, že v roce 2012 – kdy se dílo z ciziny po dekádách vrátilo – listy pečlivě nafotili. Jedinou eventualitou, že by rukopis opustil zemi legálně, prý zůstává svolení archivářů – pokud jde o archiválii.

S tím však nesouhlasí ředitel Mendelova muzea při Masarykově univerzitě. „Manuskript nikdy nebyl brán za archiválii. Pomáhali jsme vyřizovat i vnitrostátní zápůjčku rukopisu, který je majetkem brněnských augustiniánů a byl považován za předmět muzejněsbírkového charakteru. V případě zápůjčky dalších mendelián do Itálie jsme absolvovali několikatýdenní proceduru s přípravou tiskopisů dle zákona a s kontrolou pověřených institucí, kdy artefakty prohlédli například specialisté z Moravské galerie a podobně,“ tvrdí ředitel Ondřej Dostál.

Poklad brněnského opatství

Rukopis je zásluhou nových řeholníků ze starobrněnského opatství zpět v Česku, v Brně, kam historicky náleží. Nynější osazenstvo je připraveno o něj ve spolupráci s univerzitou pečovat. „Myslíme si, že by bylo dobré jej vystavit a originál zpřístupnit veřejnosti,“ říká otec Emil Jan Biernat, polský augustinián. Týž zájem už potvrdil i rektor Mikuláš Bek.

Delikátní věcí zůstává, proč a kdo z augustiniánů desky s dílem odvezl do Vídně k jiným augustiniánům. Asi jedinou průkaznou stopou je předávací protokol z 27.února 2017, v němž vídeňský vikář Dominic Sadrawetz prohlašuje, že vrací originál v takovém stavu, v jakém „jej od zástupce starobrněnského opatství, bývalého opata L. E. Martince... před několika lety“ přebíral. Právě on se však před rokem 2012 zasazoval o návrat tohoto „pokladu“ do ČR.

„Je otázkou, zda by rukopis neměl být prohlášen národní kulturní památkou, aby jej už žádný cizinec nechtěl privatizovat či vyvézt,“ řekl před týdnem Martinec.

Adepty na zařazení do seznamu památek ministerstvo pečlivě vyhledává. „Konkrétně k Mendelovu rukopisu zatím návrh na prohlášení za národní kulturní památku nemáme,“ říká náměstek ministra kultury Vlastislav Ouroda.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké
TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké

Bonami vám představuje oblíbené hračky a moderní vychytávky, se kterými nadchnete malé děti i vybíravé teenagery. Ať už hledáte vánoční dárek pro batolící se neteř, dítě školou povinné, či dospívajícího syna, neodejdete bez inspirace.