Čtvrtek 13. srpna 2020svátek má Alena 16 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Méně aut, více posezení. Malostranské náměstí podstoupí proměnu

Soutěžní návrhy v páteční podvečer porota představila veřejnosti. Informoval... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soutěžní návrhy v páteční podvečer porota představila veřejnosti. Informoval... | foto: Reprofoto

PRAHA Architekti vypracovali 40 návrhů, podle nichž by se mohlo v budoucnu proměnit Malostranské náměstí v Praze. Odborná porota v mezinárodní architektonické soutěži vybrala jako vítěznou studii, jejíž autoři sjednotili prostor náměstí, zredukovali počet parkovacích míst a přidali místa pro posezení i možné umístění sochařského díla a fontány.

Soutěžní návrhy v páteční podvečer porota představila veřejnosti. Informoval předseda poroty, architekt Miroslav Šik.

Porota nakonec vybrala jako vítězný návrh architektů Martina Hájka, Václava...
Porota nakonec vybrala jako vítězný návrh architektů Martina Hájka, Václava...
Vypsáním soutěže město mimo jiné reagovalo na odpor některých lidí, kterým se...
Vypsáním soutěže město mimo jiné reagovalo na odpor některých lidí, kterým se...

Vypsáním soutěže město mimo jiné reagovalo na odpor některých lidí, kterým se nelíbí, že starobylé náměstí pod Pražským hradem s dominantou chrámu sv. Mikuláše slouží jako parkoviště. Vznikla kvůli tomu i petice. Podle primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) by se vzhled náměstí mohl začít proměňovat v roce 2016.

Obnova veřejného prostoru

"Prvotní funkci náměstí v minulosti tvořil kvalitní veřejný prostor a nejenom dopravní uzel a parkovací plocha, jako je tomu teď," řekl předseda poroty. Náměstí podle něj není volně prostupné, chybí městský mobiliář, prostor je nevhodně členěn silnicí a tramvajovou tratí, která náměstí křižuje.

Porota nakonec vybrala jako vítězný návrh architektů Martina Hájka, Václava Hájka a Petra Horského. "Porota ocenila, že respektuje historické prostředí a sjednocuje celý prostor. Prostorové řešení náměstí doplňuje kvalitní mobiliář a historizující lampy podél tramvajové trati," komentoval Šik. Autoři oceněných studií dostali finanční odměnu. Návrhy jsou vystaveny v dolní části Malostranského náměstí.

Poslanci přijdou o dvorní parkoviště

Z parkoviště do práce to mají jen pár metrů, navíc je místo pro auto nic nestojí, zatímco jiní platí šedesát korun za hodinu.

Teď poslanci o lukrativní výhodu zřejmě přijdou. Malostranské náměstí, do jehož dolní části se vejde osmdesát, a do horní třicet aut, se má do dvou let proměnit. Pražská radnice chce, aby bylo víc pro lidi než pro auta.

Architekti vypracovali 40 návrhů, podle nichž by se mohlo v budoucnu proměnit...

Malostranské náměstí bez aut.

Bez toho, aniž by magistrát vypověděl smlouvu s provozovatelem parkoviště, to ale nepůjde. Většinu míst tam přitom zabírají právě poslanci a i když zrovna nejednají, je parkoviště celý rok plné. „Parkují tady převážně zaměstnanci sněmovny, ale i turisté z okolních hotelů nebo provozovatelé okolních krámků,“ řekl LN muž, který na náměstí vybírá parkovné.

Celý článek Kateřiny Eliášové o budoucí proměně Malostranského náměstí si přečtete v sobotních Lidových novinách.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Policie na místě nehody (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Policie na místě nehody (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Policie na místě nehody (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!