Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Méně inscenací, ale prvotřídní tvůrci

Česko

Festival německého divadla sice letos nabídne méně inscenací než v minulých letech, ale zato přiveze díla špičkových režisérů z nejprestižnějších scén. Přehlídku otevře 31. 10. Brechtova Žebrácká opera v režii Roberta Wilsona.

PRAHA Pražský divadelní festival německého jazyka, který se koná od 31. 10. do 9. 11., má letos i prolog. Stane se jím společné čtení významné rakouské spisovatelky Friederike Mayröckerové s českou kolegyní Bohumilou Grögerovou. Mayröckerová žila téměř půl století s rakouským básníkem Ernstem Jandlem - představovali podobný partnerskotvůrčí tandem jako Grögerová a Josef Hiršal. Čeští diváci se nedávno mohli potěšit výtečným Jandlovým částečně autobiografickým textem Z cizoty, který vznikl nejenom jako výpověď o nicotnosti lidské existence, ale i jako ironická reflexe autorova soužití s Mayröckerovou. Inscenace Divadla Na zábradlí získala Cenu Alfréda Radoka.

Jak naznačuje prolog, letošní ročník festivalu se dramaturgicky zaměřil na mnohostrannou podobu vztahu ženy a muže. Téma nabídne v různých variacích - ryze současných i klasických. Program nabídne lásku pod šibenicí, lásku rodící se z nenávisti, lásku obětující se. Ostatně i sám prolog je dokladem toho, jaký vliv má láska na inspiraci a tvorbu. Letošní zahájení festivalu, které se odehraje ve Stavovském divadle, bude klasické v tom nejlepším slova významu - Brecht, Žebrácká opera a Berliner Ensemble. Robert Wilson nastudoval slavnou hru tam, kde měla před osmdesáti lety světovou premiéru, a jako většinou je i autorem efektní scénografie. Do Prahy se vrací i známý režisér střední generace Thomas Ostermeier (v jeho režii jsme viděli například Disco Pigs, Tvář v ohni či Ibsenovu Noru). Nyní nastudoval v mnichovské Kammerspiele divadelní adaptaci vynikajícího Fassbinderova filmu Manželství Marie Braunové - skvělou grotesku o poválečné německé společnosti, která připomíná, jak hořce končí záměna citů za prostředek k dosažení konzumního ideálu. V hlavní roli inscenace, která se „kvalifikovala“ na prestižní přehlídku Theatertreffen v Berlíně, se představí skvělá německá herečka Brigitte Hobmeierová. Další klasiku - Shakespearovu hru Mnoho povyku pro nic - přiveze vídeňský Burgtheater a podle dramaturgie jde „o velkolepou inscenaci s vynikajícími hereckými výkony plnou vtipů a groteskní komiky“.

Dejte v plen vlastní byt Festival přichází i s unikátním interaktivním projektem s názvem living Rooms, který produkuje skupina Lunatiks. Jde o nezvyklou verzi bytového divadla, které předchází aukce na internetu, v níž lze coby jeviště a hlediště nabídnout vlastní byt. Přizvaní hosté a majitelé bytu pak sledují počínání herců, kteří předvedou příběh ve známých reáliích, zatímco oni se stávají cizinci v dosud důvěrně známém prostředí. Lunatiks Produktion je progresivní soubor hledající nové přístupy a formy divadla a dochází ke svěžím výsledkům.

Kromě zmíněného prologu dramaturgie připravila i jiná luxusní scénická čtení - švýcarský herec z Marthalerova souboru Ueli Jäggi bude číst z textů Friedricha Glausera a jeho neméně slavný lucemburský kolega André Jung zase představí díla Ernsta Jandla a Elfriede Jelinekové.

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...