Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Méně inscenací, ale prvotřídní tvůrci

Česko

Festival německého divadla sice letos nabídne méně inscenací než v minulých letech, ale zato přiveze díla špičkových režisérů z nejprestižnějších scén. Přehlídku otevře 31. 10. Brechtova Žebrácká opera v režii Roberta Wilsona.

PRAHA Pražský divadelní festival německého jazyka, který se koná od 31. 10. do 9. 11., má letos i prolog. Stane se jím společné čtení významné rakouské spisovatelky Friederike Mayröckerové s českou kolegyní Bohumilou Grögerovou. Mayröckerová žila téměř půl století s rakouským básníkem Ernstem Jandlem - představovali podobný partnerskotvůrčí tandem jako Grögerová a Josef Hiršal. Čeští diváci se nedávno mohli potěšit výtečným Jandlovým částečně autobiografickým textem Z cizoty, který vznikl nejenom jako výpověď o nicotnosti lidské existence, ale i jako ironická reflexe autorova soužití s Mayröckerovou. Inscenace Divadla Na zábradlí získala Cenu Alfréda Radoka.

Jak naznačuje prolog, letošní ročník festivalu se dramaturgicky zaměřil na mnohostrannou podobu vztahu ženy a muže. Téma nabídne v různých variacích - ryze současných i klasických. Program nabídne lásku pod šibenicí, lásku rodící se z nenávisti, lásku obětující se. Ostatně i sám prolog je dokladem toho, jaký vliv má láska na inspiraci a tvorbu. Letošní zahájení festivalu, které se odehraje ve Stavovském divadle, bude klasické v tom nejlepším slova významu - Brecht, Žebrácká opera a Berliner Ensemble. Robert Wilson nastudoval slavnou hru tam, kde měla před osmdesáti lety světovou premiéru, a jako většinou je i autorem efektní scénografie. Do Prahy se vrací i známý režisér střední generace Thomas Ostermeier (v jeho režii jsme viděli například Disco Pigs, Tvář v ohni či Ibsenovu Noru). Nyní nastudoval v mnichovské Kammerspiele divadelní adaptaci vynikajícího Fassbinderova filmu Manželství Marie Braunové - skvělou grotesku o poválečné německé společnosti, která připomíná, jak hořce končí záměna citů za prostředek k dosažení konzumního ideálu. V hlavní roli inscenace, která se „kvalifikovala“ na prestižní přehlídku Theatertreffen v Berlíně, se představí skvělá německá herečka Brigitte Hobmeierová. Další klasiku - Shakespearovu hru Mnoho povyku pro nic - přiveze vídeňský Burgtheater a podle dramaturgie jde „o velkolepou inscenaci s vynikajícími hereckými výkony plnou vtipů a groteskní komiky“.

Dejte v plen vlastní byt Festival přichází i s unikátním interaktivním projektem s názvem living Rooms, který produkuje skupina Lunatiks. Jde o nezvyklou verzi bytového divadla, které předchází aukce na internetu, v níž lze coby jeviště a hlediště nabídnout vlastní byt. Přizvaní hosté a majitelé bytu pak sledují počínání herců, kteří předvedou příběh ve známých reáliích, zatímco oni se stávají cizinci v dosud důvěrně známém prostředí. Lunatiks Produktion je progresivní soubor hledající nové přístupy a formy divadla a dochází ke svěžím výsledkům.

Kromě zmíněného prologu dramaturgie připravila i jiná luxusní scénická čtení - švýcarský herec z Marthalerova souboru Ueli Jäggi bude číst z textů Friedricha Glausera a jeho neméně slavný lucemburský kolega André Jung zase představí díla Ernsta Jandla a Elfriede Jelinekové.

Autor:

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...