Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Méně masa, méně rakoviny plic

Česko

Vliv konzumace červeného masa a uzenin byl prokázán na statisících Američanů

Jedlíci masa jsou znatelně víc ohroženi rakovinou.

Vůbec poprvé se podařilo prokázat, že častá konzumace červeného masa a uzenin může mít vliv dokonce i na vznik nádorů na plících.

Nejméně jedné desetině onemocnění rakovinou plic by se zřejmě dalo předejít, pokud by pacient nekonzumoval příliš velké množství masa. Míra nebezpečnosti červeného masa a uzenin samozřejmě není srovnatelná s cigaretami, ovšem riziku nejsou vystaveny jen plíce. Výzkum opírající se o vyšetření půl milionu pacientů potvrzuje starší poznatky, podle kterých je u „masožroutů“ ohrožen i jícen, játra a hlavně tlusté střevo.

Studie, kterou včera publikoval vědecký časopis PLoS Medicine, je založena na datech získaných mezi lety 1995 a 2003. Téměř 500 tisíc Američanů ve věku 50 až 71 let na počátku výzkumu vyplnilo dotazník zaměřený na stravovací návyky. Mimo jiné uvedli, jak často konzumují maso.

Během následujících osmi let se u sledovaných mužů a žen objevilo 53 396 případů rakoviny. U žádné osoby zahrnuté do výzkumu se přitom před rokem 1995 nádor nevyskytl.

Vegetariáni ve výhodě

„Statisticky významný nárůst rizika byl zaznamenán u rakoviny jícnu, tlustého střeva a konečníku, jater a plic. Pravděpodobnost vzniku onemocnění stoupla o dvacet až šedesát procent,“ uvádějí autoři studie vedení Amandou J. Corssovou a dodávají, že srovnáváni byli lidé patřící do pětiny s největší a nejmenší spotřebou červeného masa (hovězí, vepřové, skopové). Častější výskyt rakoviny plic vázaný na vyšší spotřebu masa byl přitom zaznamenán vůbec poprvé.

Lidé, kteří jedli nejvíc uzenin (šunka, párky včetně drůbežích, slanina, lančmít) pak častěji trpěli rakovinou tlustého střeva a konečníku (nárůst o 20 procent), zatímco výskyt rakoviny plic vzrostl o 16 procent. Jiné druhy rakoviny konzumace masa zřejmě neovlivňuje.

Rozdíly mezi milovníky masa a vegetariány, případně lidmi, jejichž spotřeba hovězího, vepřového a uzenin byla střídmá, zůstaly zachovány i po zohlednění vlivu kouření.

Memento pro Čechy

Většina účastníků výzkumu měla evropské kořeny a proto nelze výsledky aplikovat na všechny lidi bez rozdílu rasy. Pro obyvatele České republiky je ale vypovídací hodnota studie o to větší.

Stravovací návyky Američanů se sice značně liší od poměrů panujících v Česku, kde je například podstatně méně rozšířena konzumace grilovaného masa. Může nás však varovat, že výskyt rakoviny tlustého střeva, jedné s masem a uzeninami spojených nemocí, je v České republice nejvyšší na světě. Tato diagnóza je navíc často spojena s obezitou, dalším rizikem, které se dá označit za typicky české.

***

Mělo by být maso na předpis? Lidé, kteří konzumují hodně červeného masa či salámů, častěji onemocní rakovinou plic. To je nejpřekvapivější závěr rozsáhlého výzkumu, při němž bylo sledováno na půl milionu Američanů. Negativní vliv spotřeby masa se týká osob, kteří ho snědí výrazně víc, než je průměr. Pokud by se extrémní jedlíci masa napravili, snížil by se výskyt rakoviny plic nejméně o desetinu. U rakoviny tlustého střeva a jícnu by byl pokles ještě výraznější.

Přesný mechanismus vzniku nádorů není znám, ale vědci zvažují několik způsobů, kterými může maso organismus negativně ovlivnit. Jak červené maso, tak uzeniny, obsahují nasycené tuky a železo. Jde o látky, u nichž již byla prokázána souvislost s vznikem nádorů, uvedli vědci v článku publikovaném v odborném magazínu PLoS. Maso je také zdrojem několika chemikálií, které způsobují mutace DNA.

Autor: