Zástupci fondu a Evropské unie v sobotu přerušili inspekci, jejíž dokončení je podmínkou k tomu, aby oba věřitelé mohli Maďarsku uvolnit zbylých asi sedm miliard dolarů z celkového úvěru 25 miliard dolarů, tedy asi 490 miliard korun, sjednaného v roce 2008. Vládě doporučili, aby přijala další kroky, které by rozpočtový deficit snížily tak, jak bylo dohodnuto.
Maďarské finanční trhy včera na sobotní krok měnového fondu reagovaly výrazným poklesem. Kurz forintu ztrácel odpoledne přes dvě procenta a akcie na budapešťské burze klesaly stejným tempem.
Pokračování na straně 17
Měnový fond zve Maďary k jednání...
Dokončení ze strany 13
Ivaščenková řekla, že maďarská vláda letos musí začít se zaváděním takových opatření, která jí pomohou splnit cíl rozpočtového deficitu. Budapešť by prý zároveň měla využít příležitosti a prosadit trvalé strukturální změny, které jsou nutné pro splnění fiskálního cíle v příštím roce.
Mise Mezinárodního měnového fondu v sobotu oznámila, že končí jednání s maďarskými představiteli a vrací se do Washingtonu. Budapešť prý musí dokončit některá opatření, která zemi umožní dosáhnout plánovaného snížení rozpočtového deficitu. Maďarsko sice peníze od MMF k financování nepotřebuje, slouží mu však jako vnější kotva a nástroj k udržení důvěry investorů.
Zástupci MMF a EU zdůraznili, že Budapešť by měla zajistit udržitelné snížení deficitu, zejména dalším snížením výdajů. Naznačili tím svou nespokojenost s rozhodnutím nové vlády pravicové strany Fidesz pokrýt část schodku zavedením dočasné daně na banky.
Už žádné škrty ve výdajích Maďarsko musí podle úvěrové dohody letos snížit schodek na 3,8 procenta HDP a k tomu má přispět daň, která má od bank letos vybrat zhruba 200 miliard forintů (asi 18 miliard korun). Ministr hospodářství György Matolcsy včera v televizi potvrdil, že MMF a EU vyjádřily obavy z nové bankovní daně, ale i ze zákona, který snižuje platy veřejných činitelů včetně guvernéra centrální banky. Prohlásil však, že vláda už žádné škrty ve výdajích dělat nehodlá a místo toho je rozhodnuta prosadit daň na banky.
„Bankovní daň uvalíme. Víme, že je to významná dodatečná zátěž, ale také víme, že díky tomu budeme moci dosáhnout deficitu 3,8 procenta,“ řekl Matolcsy. Později v televizi CNBC Matolcsy řekl, že Maďarsko příští rok sníží schodek pod tři procenta HDP, což se ze 27 zemí EU podaří pouze třem.
Analytici se domnívají, že Budapešť se bude muset s MMF a EU dříve či později dohodnout. Peníze k financování si sice země půjčuje na trzích, právě proto však potřebuje udržet důvěru investorů.