Mensator vychytal Jihočechy

Play off hokejové extraligy: Karlovy Vary rozhodly o své výhře počátečním náporem a srovnaly stav série

KARLOVY VARY Také semifinále mezi Českými Budějovicemi a Karlovými Vary rozhodne až sedmé utkání. Vítěz základní části z jihu Čech i potřetí v Karlových Varech propadl, když opět neustál počáteční tlak domácích. Brankář Karlových Varů Lukáš Mensator se dokonce blýskl čistým kontem.

K. Vary – Č. Budějovice 3:0 Nehrálo se ještě ani půl minuty, a už karlovarský stadion vybuchl radostí poprvé. Nedůraz v brankovišti Českých Budějovic potrestal člen elitního útoku Západočechů Jan Košťál. „Říkali jsme si už před zápasem, že musíme jít od prvního střídání naplno, dohrávat souboje,“ líčil karlovarský obránce Michal Dobroň.

Západočeši pokaždé v domácím utkání šli do rychlého vedení, které brzy ještě navýšili. „Ženou nás vždy dopředu fantastičtí diváci,“ hledal Dobroň příčinu povedených začátků.

Zatímco Karlovy Vary pomalu navyšovaly vedení, hosté při svých ojedinělých akcích ztroskotávali na ve velké pohodě chytajícím Mensatorovi. Třiadvacetiletý brankář Jihočechům nic nedovolil a připsal si druhou nulu v play off.

„Můžu jen pochválit celý tým, v defenzivě jsme hráli skvěle,“ líčil Mensator. „Šlo na mě jen pár ošemetných střel. Nejvíce jsem se zapotil okolo padesáté minuty, kdy mi jeden odražený puk proletěl asi dvacet centimetrů od tyčky,“ oddechl si gólman Západočechů. „Když jsem viděl, že to neskončilo v brance, tak jsem začal věřit, že by to mohlo dopadnout dobře,“ povídal.

Třiapadesát minut probíhal zápas v relativním klidu, závěr utkání však opanovaly emoce. Všechno začal nepotrestaný faul hostujícího Tomáše Vaka na Jana Košťála. Vzápětí fauloval karlovarský Roman Prošek Jindřicha Kotrlu. Kotrla si sražení na led nedal líbit, shodil rukavice a vystartoval po karlovarském obránci. Na druhé straně kluziště se zas do sebe pustili domácí Milan Kraft s Petrem Gřegořkem.

„Bitky prostě patří k play off. Prohrávali jsme 0:3. V takové chvíli zkusíte všechno,“ prozradil Gřegořek, který bitku s Kraftem na body vyhrál.

„Je mi jedno, jak bitka dopadne, ale je samozřejmě lepší, že odsud neodjíždím s prohrou a ještě s rozbitými ústy,“ doplnil. Zápas kvůli trestům do konce utkání za potyčky nedohrálo hned šest hráčů, po třech z každé strany.

O tom, kdo postoupí do finále, bude tedy jasno až po zítřejším sedmém zápase, který se hraje v Českých Budějovicích. A Jihočeši doma v play off ještě neprohráli. „Abychom tam uspěli, budeme muset hrát stejně jako doma – dobře bruslit a vyhrávat osobní souboje,“ myslel si Dobroň. „Budějovice mluvily o titulu, mají tedy o důvod víc být nervóznější než my,“ dodal.

***

Branky a nahrávky: 1. Košťál (Dobroň), 15. Bílek (Skladaný), 39. Němec. Rozhodčí: Šindler, Šír - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 15:13, navíc Prošek, Kraft, Skuhravý - Kotrla, Gřegořek, F. Novák, všichni 5 min. a do konce utkání. Bez využití. Diváci: 4680 (vyprodáno). Třetiny: 2:0, 1:0, 0:0.

Karlovy Vary: Mensator - Dobroň, Jiří Hanzlík, Mudroch, Řezníček, Němec, Duben, Grof, Prošek - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Bílek, Kraft, Skladaný - Melenovský, Kristek, Milan Procházka - Zucker, Pech, V. Polák.

České Budějovice: Turek - Mucha, Gřegořek, Toman, Vydarený, Sičák, Frolo, Bolf, od 21. navíc F. Novák - Hudec, Brabenec, Sailer - Mertl, Vak, Veselý - Kůrka, V. Hübl, Hřebejk - Gulaš, Šimánek, Kotrla.