Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Menší porodnice mají skončit. Hranice přežití? Dvě děti denně

Česko

  8:08
PRAHA - Málo dětí a mnoho porodnic. Lékaři navrhují zavřít ty, ve kterých se narodí méně než dvě děti denně. Za pravdu jim dávají i pojišťovny, které plánují, že s takovými zařízeními neuzavřou nové smlouvy.
Porod - ilustrační foto

Porod - ilustrační foto foto: Shutterstock

Čekala první dítě a ze všeho byla trochu nervózní. Kateřina Braunová před třemi roky přivedla na svět v malé porodnici v Neratovicích dceru Emu. Původně však měla rodit v jednom z největších zařízení v zemi, v Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze - Podolí.

ČTĚTE TAKÉ:

„Byla jsem původně registrovaná v Podolí. Funguje to tam ale jak na běžícím pásu. Dokud tam člověk nemá porod na spadnutí, tak si ho tam moc nevšímají a pošlou ho domů,“ popisuje Braunová. „Přijeli jsme tam, když jsem začala mít pravidelnější kontrakce. Už jsem několik dní přenášela, stejně mě ale zase poslali domů. Pořád mi nebylo dobře, s manželem jsme pak proto raději zvolili jinou porodnici. Zkusili jsme Neratovice a byli jsme spokojení,“ říká. 

Rušení malých porodnic

Nyní v Česku funguje 96 porodnických zařízení. Podle odborníků by mělo v porodnici přijít na svět minimálně 800 dětí ročně. Při nastavení takové hranice by z nich zanikla téměř polovina.

Braunovým se před týdnem narodila druhá dcera Laura, i tentokrát dali přednost malé porodnici, nepříjemný neosobní přístup velkých zařízení už nechtěli znovu zažít.

Právě malým porodnicím zvoní hrana. Česká gynekologická a porodnická společnost doporučuje, aby zanikly. Porodů je v nich ve srovnání s velkými zařízeními málo a lékaři díky tomu ztrácí kvalifikaci. Při složitém porodu mohou chybovat. Navíc ani vyhlídky nejsou pro menší porodnice příznivé: babyboom končí a dětí zase ubývá.

Ženy čeká cestování

S odbornými společnostmi souhlasí i pojišťovny, které budou v příštím roce znovu uzavírat smlouvy s nemocnicemi. VZP nechce prodloužit dohody s těmi zařízeními, která provedou méně než 500 porodů ročně. A s tím počítají i další pojišťovny. „Velmi intenzivně to podporujeme. Vidím to jako součást reorganizace celé lůžkové péče. V následujících dvou letech k tomu bude muset dojít,“ řekl prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček.

Ministerstvo zdravotnictví zatím do plánů nehodlá zasahovat. „Ministerstvo to nechá v rukou pojišťoven a odborných společností. Nehodlá nic striktně přikazovat,“ upozornil náměstek pro zdravotní pojištění ministra zdravotnictví Petr Nosek.

Kromě Neratovic může mít problémy třeba nemocnice ve Stodu na Tachovsku, která je spádovým špitálem pro celý region. Ženy před porodem bude čekat cestování. Nejbližší nemocnice jsou v Domažlicích nebo v Plzni. „Od středu Tachovska je to do obou zhruba 50 kilometrů,“ upozornil starosta Stráže na Tachovsku Karel Fišpera. Apeloval proto na starosty okolních obcí, aby podpořili kraj v jednání s VZP a pomohli nemocnici zachovat.

 

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!