Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mentálně postižení filmaři říkají politikům: Nejsme děti

Česko

PRAHA „Máš zapojenej mikrofon do kamery?“ ptá se Patrik spolužáka Josefa. „Mám, ale neslyším tě,“ odpovídá a zjišťuje, kde je problém. Po chvíli závadu odstraní.

Studenti občanského sdružení Inventura, kteří mají mentální handicap, se chystají vyzpovídat lídra strany TOP 09 Karla Schwarzenberga. Je jedním z posledních politiků, se kterým neudělali rozhovor do dokumentu, který o volbách natáčejí. Cílem projektu je zjistit, jak politici bez přípravy komunikují s lidmi s mentálním postižením.

Za Schwarzenbergem přijeli na mítink TOP 09 na pražské Václavské náměstí. Po chvíli se ale dozvídají, že kníže nedorazí. „To je už podruhý, kdy jsme za ním přišli, a on tady nebude,“ říká smutně zvukařka Lucka.

Jejich vedoucí, dokumentaristka Linda Jablonská, navrhuje náhradní řešení – udělají alespoň anketu s voliči. Během chvíle se dva natáčecí štáby rozprchnou mezi kolemjdoucí. „Dobrý den, zajímá vás TOP 09?“ ptá se Martin mladé ženy. „Nezlobte se, pospíchám,“ odpovídá mu ona ve spěchu. Druhý štáb je úspěšnější, jim na kameru starší pan odpovídá. „Děkujeme za rozhovor a na shledanou,“ loučí se s lehkým úklonem kameraman Patrik.

Pokračování na straně 2

Dokončení ze strany 1

Od ankety studenty neodradí ani to, že vytrvale mrholí. Bez povšimnutí nenechají projít skoro nikoho. Nejakčnější ze všech je Aleš. Ten je reportérem i kameramanem v jedné osobě. S malou příruční kamerou běhá od jednoho člověka k druhému. „Budete volit TOP 09? Proč ne?“ ptá se páru mladých lidí.

Přestože mají všichni studenti nějaký druh mentálního postižení, jsou do značné míry soběstační, všichni mohou například volit a většina z nich se k volbám i chystá.

„Celé je to jejich projekt. My na ně vlastně jen dohlížíme a řešíme případně komplikace,“ vysvětluje Lenka Vochocová ze sdružení Inventura. Protože z natáčení vznikne zhruba půlhodinový televizní dokument, zachycuje natáčení i profesionální televizní štáb.

Co děláte pro lidi s postižením? Po neuskutečněném rozhovoru s lídrem TOP 09 se dokumentaristé druhý den vydávají do parku Parukářka na rozhovor s Ondřejem Liškou ze Strany zelených, kde se koná koncert pro voliče. S nachystanou aparaturou procházejí před pódiem a míří přímo za Liškou. Ten jim na žádost o rozhovor kývne. Do toho ale začne hrát první pozvaná kapela. Není slyšet ani slovo. „Půjdeme dál od pódia, vůbec nic neslyším,“ křičí na ostatní Pavla, která má na starosti zvuk u jedné z kamer. Ondřej Liška souhlasí a cestou se baví s Martinem o hudbě. „Já tančím na hip hop, baví mě to,“ říká Martin. „Taky mám hip hop rád,“ přikyvuje lídr zelených.

Když je chvíli klid, začnou mu studenti dávat připravené otázky. „Proč jste proti eutanazii a co uděláte pro lidi s handicapem,“ ptá se Lucka. „Hlavní je, aby se mohli vzdělávat v běžných školách. Inkluzi jsem prosazoval už jako ministr školství,“ odpovídá jí.

Jejího kolegu Patrika ale zajímá i politika. „Co budete dělat, když se nedostanete do parlamentu? Zatím to moc nevypadá,“ ptá se. „A v čem se lišíte od předchůdce Bursíka?“ dodává. „Tak hlavně tím, že jsem Ondřej Liška,“ odpovídá.

Po rozhovoru s ním se štáby opět rozeběhnou mezi voliče a zjišťují, proč a koho chtějí volit. Do toho se už na pódiu připravuje zpěvačka Lenka Dusilová. „Chtěl bych s ní udělat rozhovor. Máme jen Michala Davida, který si s námi povídal u ČSSD. Když budeme mít i Lenku, bude to vyváženější,“ myslí si Josef, který je jejím fanouškem. O rozhovor žádali i baviče Jiřího Krampola. Ten se k nim ale prý nechoval hezky a rozhovor odmítl. „To mě zklamalo,“ dodává Josef. To ale není jediné zklamání, které při natáčení zažili. Mluvili se všemi lídry politických stran, které mají šanci dostat se do parlamentu. Nejméně se jim líbilo u komunistů a dělnické strany. Komunističtí voliči jim totiž sprostě nadávali a odstrkovali je. Příznivci Tomáše Vandase (DSSS) jim zase vyhrožovali. „Ty poputuješ...,“ říkal Alešovi jeden příznivců dělnické strany, když na Vandase volal své dotazy. Čekání na Karla Šéf ČSSD Jiří Paroubek se na setkání s nimi musel nejdřív připravit. Během natáčení je pak například poučoval, jak mají držet mikrofon. Na dotaz, proč by nevolil Harryho Pottera, ale zareagovat příliš neuměl. Nejvíc se všem líbilo setkání s Radkem Johnem z Věcí veřejných. „Odpovídal nejkonkrétněji,“ vysvětlil kameraman Patrik.

Z Parukářky vedla cesta celého natáčecího štábu na Smíchov. Tady se mají konečně setkat s Karlem Schwarzenbergem. „Tak už jde? Chci se ho zeptat na poplatky u doktorů, to se naší rodiny týká,“ říká Lucka. Na slíbený rozhovor kníže po hodině čekání dorazil.

„Byl jste někdy okraden?“ zní jeden z prvních dotazů. „Byl. Vykradli mi auto a i zámek Orlík,“ říká kníže. „Jak vznikl nápad dělat vaše mítinky v restauracích?“ ptá se Josef. „Před šesti lety takhle vypadala moje kampaň na Praze 6, když jsem kandidoval do Senátu. Protože to bylo úspěšné, děláme to tak i nyní,“ zněla odpověď.

Lucka je zklamaná. „Myslela jsem, že chtějí rušit poplatky, on říkal, že ne. Třeba je ale nějak omezí,“ přemýšlí nahlas.

Většina jejích spolužáků má po rozhovorech jasno, koho budou volit. Na plné čáře vyhrává pravice. „Nevolil bych komunisty a dělnickou stranu. Ta nemá ráda nikoho, kdo se liší,“ říká třeba Martin.

Rozhovory s politiky jsou hotové. V den voleb se chystají do volebních místností. Josef je s celým projektem spokojený. „Všichni si o nás myslí, že jsme malé děti. Teď jsme jim ukázali, že to tak není,“ říká s úsměvem.

***

INVENTURA * Občanské sdružení Inventura vzniklo v listopadu 2005 s cílem pozměňovat představy veřejnosti o životech lidí s mentálním handicapem, integrovat je do společnosti a zviditelňovat jejich umělecké činnosti. * Sdružení připravuje různé tvůrčí dílny, jednou z nich je i filmová. Studenti této dílny vyrazili před volbami do ulic a natáčejí ankety s voliči, ale i s politiky. * Rozděleni jsou na dva štáby. V každém je zvukař/ka, kameraman/ka a redaktor/ka. Se studenty chodí i jeden profesionální kameraman se zvukařem, kteří počínání studentů dokumentují. To vše pod dohledem režisérky Lindy Jablonské, která v Inventuře vede publicisticko-dokumentární kurzy. Z natáčení studentů vznikne televizní dokument.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!