Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Merkelová a liberálové krok od dohody o vládě

Česko

Strany nové německé vládní koalice vyřešily nejvážnější problémy své spolupráce. Šéf liberálů Guido Westerwelle bude ministrem zahraničí.

BERLÍN Němečtí křesťanští demokraté (CDU/CSU) a liberálové (FDP) se údajně výrazně přiblížili úspěšnému ukončení koaličních rozhovorů. Po čtvrtečním vyjednávacím maratonu špiček stran, které skončilo až po půlnoci na pátek, oznámili průlom v otázce zdravotnické politiky, která patřila k nejspornějším tématům.

Koaliční dohoda by tak podle představitelů stran mohla být na světě už dnes.

Podle agentury DPA se v pátek už také rozhodlo o rozdělení resortů v novém kabinetu. Překvapivě by se příštím ministrem financí měl stát dosavadní šéf vnitra Wolfgang Schäuble (CDU).

Spekuluje se, že na jeho místo by se mohl přesunout dosavadní ministr hospodářství Karl-Theodor zu Guttenberg (CSU) a jeho post by zaujal místopředseda FDP Rainer Brüderle.

Podle televize ARD by se naopak ministrem vnitra měl stát dosavadní šéf kancléřského úřadu Thomas De Maiziére (CDU) a Guttenberg převezme resort obrany, který CSU tradičně vede. Předseda FDP Guido Westerwelle by měl být podle očekávání ministrem zahraničí. Dohoda na reformě zdravotnictví spočívá v úpravě zdravotnického fondu, který na počátku roku zavedla končící vláda velké koalice křesťanských a sociálních (SPD) demokratů. Fondu už pro příští rok hrozí schodek více 7,5 miliardy eur (195 miliard korun) a FDP žádala jeho zrušení, zatímco CDU ho chtěla zachovat.

Nakonec se strany budoucí vládní koalice domluvily, že si zdravotní pojišťovny budou moci znovu samy vybírat část svých příspěvků od pojištěnců. V současném systému dostávají z fondu prostředky na základě jednotné pojistné sazby. Část ztráty fondu se má hradit z výnosu daní.

Podpis koaliční dohody je pánován na dnešek. O urychlenou shodu usiluje zejména předsedkyně CDU Angela Merkelová. V úterý volba kancléřky V úterý se sejde nově zvolený Spolkový sněm a dosavadní kancléřka by ráda, aby ji co nejdříve zvolil do čela německé vlády na další čtyřleté období. K tomu ale potřebuje dohodu se liberální FDP. Obě formace přesvědčivě uspěly v zářijových parlamentních volbách, které naopak přinesly drtivou porážku pro SPD.

Merkelová krátce po volbách vyjádřila přání, aby Německo mělo novou vládu do začátku listopadu, kdy bude slavit 20. výročí pádu berlínské zdi.

***

Merkelová chce mít novou vládu do začátku listopadu

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!