Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejhorší, nejarogantnější. Trumpův exporadce Bannon se v Praze obul do Merkelové

Česko

  19:17
PRAHA - Vychvalování prezidenta Trumpa i kritika evropských států, zazněly z úst bývalého hlavního stratéga Bílého domu Steva Bannona. Nejvíce se však opřel do německé kancléřky Angely Merkelové, která je podle něj jedna z nejhorších a nejarogantnějších političek 21. století.

Steve Bannon. foto:  Petr Topič, MAFRA

Steve Bannon není nejvyššího vzrůstu, ani nevyniká elegancí. Když však vešel s energetickým nápojem v ruce do velkého sálu na pražském Žofíně, měl pozornost naprosto všech lidí. Již od prvního momentu působil sebevědomě a nad věcí. Bylo na něm vidět, že je zvyklý vystupovat před daleko většími publiky. 

Nonšalantně se pozdravil s Jaroslavem a Michalem Strnadem, majiteli společnosti Czechoslovak group, která konferenci pořádala na pražském Žofíně, a posadil se na pódium vedle druhého řečníka, právníka a bývalého poradce Billa Clintona Lennyho Davise.

Bannon působil vážně, dokud jej bývalý ministr obrany Alexandr Vondra v roli moderátora nepředstavil jako politického banditu. Tehdy se poprvé zasmál. Sám se dostal ke slovu asi půl hodiny po začátku konference, ale to mu nezabránilo, aby v okamžiku nepohltil celý prostor. Při svém úvodním proslovu chodil po pódiu, jako by mu patřilo.

Jeho pohled na situaci v Americe byl jasný. Zaprodané politické elity naprosto zapomněly na obyčejné lidi. Bankéři z Wall Street, ke kterým sám Bannon dříve patřil, jsou podle něj horší než Hitler, či bolševici. Při ekonomické krizi zachránili sebe sama a nechali za to zaplatit obyčejné lidi.

Steve Bannon a Lanny Davis.
Steve Bannon v pražském Žofíně.

Jeho kritika se však zde nezastavila. Na mušku si i vzal německou kancléřku Angelu Merkelovou i bývalou kandidátkou na prezidenta USA Hillary Clintonovou, která podle něj neuspěla, protože je zkorumpovaná a „ambicióznější než Lucifer.“

Nejvíce se však rozohnil při otázce na vztahy USA s Francií a Německem. Spolková republika je podle jeho slov neschopná zajistit dostatečné financování vlastní armády a nedává na obranu ve výsledku ani 1,5 procenta HDP.

Německá kancléřka Angela Merkelová je podle něj „nejzhoubnější političkou“ a bude nejhůře hodnocenou politickou postavou 21. století. A to nejen kvůli jejímu „arogantnímu“ postoji k migraci. Ke vztahům USA a Francie se tak Bannon ani nedostal.

Značnou část svého proslovu Bannon věnoval právě neschopnosti evropských států být dostačujícím partnerem pro Spojené státy. Obzvlášť v již zmíněné otázce zbrojení a vojenské spolupráce. Podle něj se Evropa musí v obranných otázkách postavit na vlastní nohy, protože USA nemohou nést samy náklady na řešení konfliktů všude na světě.

„Měli byste se stydět. Neměli byste být naším protektorátem, chceme, abyste byli naši partneři,“ řekl Bannon. Zkušený řečník působil sebejistě a jakoukoliv ze svých odpovědí dokázal stočit a působit na emoce posluchačů.

„Rusko není vaše největší hrozba,“ tvrdil bývalý stratég. Podle něj by se měly evropské státy daleko více obávat situace v Egyptě, protože pokud prý dojde v Egyptě ke stejné humanitární katastrofě jako v Sýrii, Evropa se s tím vyrovná jen těžce.

„Kolaps Egypta by vás měl děsit,“ zakončil svůj více než dvacetiminutový projev Bannon a na rozdíl od svého předřečníka sklidil potlesk sálu.

Zeman se s Trumpem setká, naznačil Bannon

Trumpův bývalý stratég se vyjádřil i k případné návštěvě prezidenta Zemana v Bílém domě, která se dosud neuskutečnila, ačkoliv o ní Zemanův tým hovoří již od Trumpova zvolení v listopadu 2016. Bannon řekl, že Trumpovo prezidentské období trvá teprve rok a půl a prezident USA se zatím setkával s politiky z oblastí Blízkého východu, či Jihočínského moře, se kterými řešil akutní mezinárodní problémy.

„Máme před sebou ještě šest a půl roku jeho mandátu, máme spoustu času,“ uvedl Bannon Zemanově návštěvě a implikoval tím, že očekává, že Trump obhájí svůj mandát v roce 2020.

Bannonův demokratický protějšek Davis nedokázal vyvolat takové emoce. Kritizoval administrativu Donalda Trumpa za řadu věcí včetně nedostatečné podpory pracovních míst, nového daňového systému, který nahrává bohatým, či Trumpovu snahu dělat politiku přes Twitter.

Steve Bannon zastával v minulosti řadu funkcí včetně šéfredaktora pravicového média Breitbart. Patřil k Trumpovým nejbližším spolupracovníkům během prezidentské kampaně a prvních měsíců v úřadě. Podle amerických médií to byl právě Steve Bannon, kdo pomohl Trumpovi k vítězství tím, že propojil Trumpovu kampaň se společností Cambridge Analytica, která je viněná z ovlivňování amerických voleb. (VÍCE ZDE)

Po několik měsíců od Trumpova vítězství zastával Bannon v Bílém domě funkci hlavního strategického poradce. Odvolán byl loni v srpnu poté, co veřejně kritizoval politiku Bílého domu k Severní Koreji.

Do Prahy pozval Bannona i Davise průmyslový holding Czechoslovak Group ve spolupráci s vysokou školou CEVRO. Mezi hosty byli v publiku mimo jiné bývalý premiér Petr Nečas, bývalý ministr vnitra Ivan Langer, europoslanec Jan Zahradil, či šéfredaktor britského serveru Breitbart News Raheem Kassam.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat