Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Merkelová chce jména hříšníků

Česko

BERLÍN Německá kancléřka Angela Merkelová chce získat tajné údaje o německých majitelích bankovních kont ve Švýcarsku. Kradená data, která mohou odhalit topmanažery zatajující daně, má německým úřadům prodat informátor.

Díky získání diskety se jmény majitelů kont v Lichtenštejnsku německé úřady už předloni odhalily několik daňových podvodníků. Švýcarsko nyní, stejně jako tehdy Lichtenštejnsko, proti postupu německých úřadů protestuje.

Merkelová včera zdůraznila, že stát musí učinit vše pro získání dat, která denunciant nabízí za 2,5 milionu eur (přes 65 milionů korun). Pokud jsou prý data relevantní, mělo by se jich Německo zmocnit.

Informátor údajně nabízí bankovní údaje o až 1500 Němcích. Ti prý ve Švýcarsku před finančními úřady ukryli milionové sumy.

Merkelová odmítla námitky, které zazněly z její Křesťanskodemokratické unie (CDU) i ze Švýcarska. Švýcarský ministr hospodářství Hans-Rudolf Merz řekl, že nabytí kradených dat je ilegální a porušuje práva klientů švýcarských bank. Švýcarsko Berlín varovalo, že získání dat by mohlo otřást vztahy mezi oběma zeměmi.

V únoru roku 2008 v Německu propukl skandál kolem krácení daní vysokých manažerů. Policie tehdy téměř v přímém přenosu zatkla šéfa Deutsche Post Klause Zumwinkela. Německo předtím prostřednictvím Spolkové zpravodajské služby (BND) koupilo disketu se zcizenými údaji o majitelích kont v lichtenštejnské bance LGT. Zaplatilo až pět milionů eur.

Autor: