NEW YORK Angela Merkelová je nejmocnější ženou světa. Opět. Stejně jako poslední tři roky i letos v žebříčku časopisu Forbes dosáhla na stupeň nejvyšší. Kromě úspěšné obhájkyně titulu se mezi první stovku dostala také královna Alžběta II. nebo debutantka Michelle Obamová. První dáma Spojených států při své premiéře skončila na úctyhodném čtyřicátém místě.
Měřítko moci, alespoň podle Forbesu, zahrnuje tři důležité faktory: dosažený úspěch v kariéře, ekonomický vliv a vlastní profil v očích veřejnosti, napsal britský zpravodajský server BBC. A to všechno prý německá kancléřka, která vede čtvrtou největší ekonomiku na světě, dokonale splňuje. Podle časopisu převýšila ostatní také tím, že „vyvedla Německo z recese mnohem dříve, než se předpokládalo“.
Z poněkud nudně vypadající političky se tak vypracovala až na jednu z nejdůležitějších osob figurujících na všech světových summitech. Její popularitu zachytil i známý výrobce hraček, firma Mattel, který jí letos vyrobil vlastní panenku Barbie.
Na předních příčkách se již tradičně objevují ženy z ekonomické oblasti. Většinou se jedná o top manažerky velkých podniků. „Ženy stoupají na vedoucí pozice v byznysu, vládách i dobročinnosti díky tomu, že dělají odvážné a nekonvenční kroky,“ uvedl časopis Forbes, na jehož internetových stránkách je k vidění kompletní žebříček nejmocnějších žen planety.
Příznivý rok pro ženy „Pro ženy je tento rok vlastně velmi příznivý. Ekonomická krize nutí vedení společností a vlády hledat změny, a to ženám dává nové příležitosti,“ myslí si Chana Schönbergová, editorka časopisu. Podle ní je doba, kdy ženy zůstávaly jen u jednoho zaměstnavatele a čekaly na povýšení, naštěstí už dávnou minulostí. Ani druhé místo nepřineslo žádné překvapení. Stejně jako minulý rok, na něm skončila Sheila Bairová. Loni byla úplným nováčkem. Letos svou silnou pozici obhájila. Předsedkyně Federální společnosti pro pojištění vkladů (FDIC) se totiž v době ekonomické krize podílela na záchraně bank ve Spojených státech.
Také ostatní ženy, které se dostaly do desítky nejmocnějších, patří vesměs k úplné špičce v současném světě byznysu. Své místo zde má šéfka nápojového gigantu PepsiCo Indra Nooyiová nebo Irene Rosenfeldová z americké společnosti Kraft Foods. I tady se objevila jména, která v loňských ročnících do pořadí až do této chvíle nezasáhla. Vůbec poprvé zabodovaly chemický koncern DuPont a jeden z největších zpracovatelů ropy, firma Sunoco, se svými generálními ředitelkami.
Další úspěch Michelle Obamové Svou premiéru si „odbyla“ také manželka amerického prezidenta Baracka Obamy. Potvrdila tak, že se opravdu řadí mezi nejvlivnější ženy světa. Další debutantkou je islandská premiérka Johanna Sigurdardottirová. Té „pomohl“ především fakt, že se vedení Islandu ujala v té nejtěžší situaci. Analytici ale tvrdí, že se jí i přesto daří zdejší ekonomiku oživit.
O své místo mezi elitou zabojovala i Hillary Clintonová, která si proti loňsku lehce pohoršila. Podle Schönbergové by se mohla dělit o první místo s Angelou Merkelovou. Pokud by vyhrála volby a stala se prezidentkou Spojených států. To se ovšem nestalo.
***
Nejmocnější ženy světa podle časopisu Forbes
1. Angela Merkelová německá kancléřka zvítězila počtvrté za sebou
2. Sheila Bairová předsedkyně FDIC USA
3. Indra Nooyiová ředitelka PepsiCo USA
4. Cynthia Carrollová ředitelka Anglo American Británie
5. Ho Ching ředitelka Temasek Singapur
36. Hillary Clintonová ministryně zahraničí USA
40. Michelle Obamová první dáma USA
42. Alžběta II. královna Británie
47. Julia Tymošenková premiérka Ukrajina