5. září 2018 11:33, aktualizováno  18:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Merkelová přivítala Babiše s vojenskými poctami. Spory o přerozdělování uprchlíků přetrvávají, shodli se

Merkelová přijala Babiše v Berlíně vojenskými poctami. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Merkelová přijala Babiše v Berlíně vojenskými poctami. | foto: Reuters

BERLÍN/PRAHA Česko a Německo nadále dělí pohled na přerozdělování uprchlíků, i když jinak jsou vztahy obou zemí výborné, shodli se ve středu v Berlíně německá kancléřka Angela Merkelová a český premiér Andrej Babiš, který sem zavítal na oficiální návštěvu poprvé. V německé metropoli se setkal také s předsedou parlamentu Wolfgangem Schäublem a uctil památku obětí berlínské zdi.

„Naše země pojí výborné vztahy na politické, společenské i hospodářské úrovni,“ uvedla Merkelová na společné tiskové konferenci po asi hodinovém jednání politiků. „Spolupracujeme spolu velmi dobře, ale to nevylučuje, že jsou na některé otázky rozdílné názory,“ řekla o dlouhodobém sporu Česka a Německa o přerozdělování uprchlíků, který označila za zásadní.

Ve většině ostatních otázek je ale mezi oběma zeměmi shoda, ať už se to týká ochrany vnějších hranic, boje proti převaděčům nebo investic do zemí původu migrantů. „Myslím, že jsme si dobře rozuměli, s výjimkou rozdělování lidí z lodí,“ potvrdil Babiš, podle něhož z Afriky do Evropy jdou jen ekonomičtí migranti. To ale rozporují mezinárodní vládní i nevládní organizace, kteří poukazují například na velmi těžkou situaci lidí v Eritreji, kteří skutečně odcházejí z humanitárních důvodů.

Premiér Andrej Babiš a německá kancléřka Angela Merkelová na tiskové konferenci...
Německá kancléřka Angela Merkelová a český premiér Andrej Babiš.

Osmadvacítka si podle Babiše také musí jasně definovat hranice schengenského prostoru. I s dalšími státy by pak měla uzavřít podobné dohody jako s Tureckem, řekl také český premiér, který na některé otázky na tiskové konferenci odpovídal německy. „Oba jsme toho názoru, že mechanismus dohody mezi Tureckem a EU může být správným mechanismem i pro další země,“ řekla Merkelová. 

Vítání čestnou stráží a německou hymnou už si Babiš nezopakuje

Babiš je na své první oficiální návštěvě Německa ve funkci českého premiéra, a proto ho před budovou kancléřství čekala nastoupená čestná stráž i česká a německá hymna. Jak mu Merkelová s úsměvem řekla, takové uvítání ho zde čeká jen jednou. Příští návštěva už se obejde bez podobné ceremonie.

Tu ve středu ze vzdálenosti několika desítek metrů sledovalo podle odhadu  asi 30 až 40 demonstrantů, kteří skandovali hesla jako „Babiš je lhář a zloděj“, „Babiš do vazby“ nebo „Babiš je hrozba Evropy“. Někteří přitom drželi transparenty nebo českou a unijní vlajku.

S kancléřkou hovořil Babiš především o evropských otázkách, vztazích mezi EU a USA, o migraci, bilaterálních vztazích i o evropském rozpočtu. Babiš nesouhlasí například s tím, aby z celkové sumy 75 miliard eur, s nimiž se v příštím sedmiletém období počítá, šly peníze i na rozvoj unijní hraniční agentury Frontex. „Na Frontex mám dlouhodobě negativní pohled,“ uvedl premiér s tím, že nevidí důvod, proč by měl být navýšen její rozpočet i počet lidí pro ni pracujících. 

Premiér Babiš a kancléřka Merkelová na tiskové konferenci.

Premiér Babiš a kancléřka Merkelová na tiskové konferenci.

Vztahy s Německem Babiš, proti němž nedaleko kancléřství protestovalo 30 až 40 lidí, označil za strategické. Vyslovil se pro další investice německých firem do vědy a výzkumu v Česku.

Vedle politických jednání český premiér u zbytků berlínské zdi uctil památku jejích obětí. Období, v němž Berlín v letech 1961-89 dělila, označil za velice temné. Zároveň českým novinářům řekl, že po revoluci měla být zakázána komunistická strana.

Další návštěvy v doprovodu manželky Moniky

Premiér hodlá během své návštěvy Berlína navštívit i náměstí Breitscheidplatz, kde se těsně před Vánoci 2016 odehrál teroristický útok. Při něm tehdy přišla o život Češka Naďa Čižmárová. Zapálením svíčky uctí její památku Babišova manželka Monika, která premiéra na cestě doprovází. Ta bude mít v Berlíně separátní program. Při této příležitosti hodlá navštívit několik charitativních organizací, například Berliner Tafel, která provozuje potravinovou banku pro lidi v nouzi a předá jim věcné dary.

Před odletem z Prahy český premiér znovu odmítl kritiku, která přicházela i z Německa, že Česko je při řešení uprchlické krize nesolidární s ostatními. Babiš připomněl, že od roku 2015 Česko vynaložilo 2,5 miliardy korun, z čehož šlo například 50 milionů na uprchlickou dohodu s Tureckem z března 2016.

Do Berlína za kancléřkou Angelou Merkelovou přijel na den přesně tři roky poté, co Merkelová rozhodla o přijetí tisíců běženců. Německo se v následujících měsících stalo jedním z epicenter migrační krize.

Najdete na Lidovky.cz