Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Merkelová slabší o partnera

Česko

Německou velkou koalici oslabí odchod vicekancléře Franze Münteferinga, ministr Steinmeier povýší

BERLÍN/PRAHA „Má to čistě rodinný a osobní důvod,“ oznámil včera vicekancléř Franz Müntefering svůj odchod z německé vlády. Pokud má někdo k odchodu takový důvod jako Müntefering, těžko se k tomu něco dodává. Zhoršení zdravotního stavu jedenašedesátileté manželky Ankepetry Münteferingové, která bojuje s rakovinou a podstoupila další operaci, je něco, o čem nelze nahlas zapochybovat. Nikdo v Německu také nepochybuje a na Münteferinovu adresu zněla slova uznání, a to nejen z jeho sociální demokracie (SPD). „Je to politik, který udělal z SPD stranu 21. století,“ uznal zásluhy tohoto nejbližšího spolupracovníka reformního kancléře Gerharda Schrödera bývalý bavorský premiér Edmund Stoiber.

Zároveň však nikdo nepochybuje o tom, že s Münteferingem odchází jeden z lidí, kteří byli nejsilnějším tmelem velké koalice SPD a křesťanských demokratů a sociálů (CDU/CSU).

Přestože Müntefering odstupuje z nominálně nejvyšší vládní funkce, která SPD ve vládě přísluší, postupně ztratil vliv na směřování své strany. SPD se na říjnovém sjezdu vydala opačným směrem, než který jí daly reformní programy v době rudo-zelených vlád Gerharda Schrödera.

Bylo tehdy Münteferingovou zásluhou, že se v SPD, v jejímž čele nakonec po „ústupu“ Schrödera stanul, podařilo reformní agendu 2010 prosadit a získat pro ni podporu. Po volbách pak navíc dovedl SPD do velké koalice s Angelou Merkelovou a Schrödera nechal odejít do politického důchodu. Už na podzim roku 2005 nominovali na generální tajemnici strany významnou političku levicového křídla Andreu Nahlesovou. A Müntefering z čela strany sám odešel.

Důstojného náhradníka za Münteferinga SPD od té doby nenašla, zemští ministerští předsedové Mathias Platzeck ani současný šéf strany Kurt Beck jimi nejsou.

Ukázal to i poslední sjezd SPD, kde Müntefering zazářil projevem, který Beckův šedivý proslov předčil o dvě třídy. Beck s většinou delegátů ale obrátili SPD ostře doleva a v podstatě zakázali ministrům za sociální demokraty podpořit ve vládě Angely Merkelové jakékoli další liberální reformy. Müntefering už ani nepřipomínal své heslo: „Pokud víme, že reformy jsou pro Německo správné, i když víme, že v dané chvíli nejsou populární, nemusíme od nich utíkat. Ale musíme bojovat za to, aby se populární staly.“ Do přímého souboje s Beckem, který, zdá se, má zcela jiný recept na úspěch SPD, už Müntefering na sjezdu nešel.

Vicekancléřem Steinmeier

Možná i proto, že už věděl, že chce z nejvyšší politiky odejít. Za svoji reformní odvahu se Müntefering dočkal alespoň malé satisfakce – během jeho šéfování resortu práce klesla nezaměstnanost v Německu o mnoho set tisíc lidí. Pro soudržnost velké koalice je odchod Münteferinga ztrátou.

V křesle vicekancléře ho nahradí ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier a na ministerstvu práce šéf poslaneckého klubu SPD Olaf Scholz.

Autor: