Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Merkelová stojí na křižovatce

Česko

Dozvuky zemských voleb v Porýní - CDU se sbírá z historického neúspěchu, reformy se zpomalují

Bude druhé funkční období německé kancléřky Angely Merkelové úspěšné? Uvidí se podle toho, jak si dokáže poradit s neúspěchem v zemských volbách v Porýní. BERLÍN/PRAHA V neděli v podvečer se Angela Merkelová (CDU) v kancléřském sídle posadila k televizi. Vysílaný program ji ale jistě nepotěšil. Téměř okamžitě po uzavření volebních místností v Severním Porýní-Vestfálsku totiž bylo jasné, že kancléřčini křesťanští demokraté v zemských volbách výrazně ztratili.

Zasvé tak vzaly plány, že CDU bude moci v nejlidnatější spolkové zemi nadále vládnout s liberální FDP. Pro kancléřku velká rána. A to i kvůli tomu, že ve stejné sestavě v současnosti zasedá spolková vláda. Komentátoři i další pozorovatelé okamžitě začali řešit dvě základní otázky. Zaprvé: Proč CDU ve spojení s FDP neuspěla? A zadruhé: Co to znamená pro budoucnost kabinetu v Berlíně?

„Kostrbaté“ vládnutí a Řecko Hned po oznámení prvních průběžných výsledků bylo nejsilnější reakcí mezi představiteli CDU samozřejmě zklamání. Generální tajemník strany Hermann Gröhe ve stranickém sídle v Berlíně prohlásil, že k „bolestným ztrátám“ přispěl i „kostrbatý“ start spolkové vlády, která začala úřadovat na podzim. (Novináři uštěpačně poznamenali, že moc vedoucích straníků do centrály nepřišlo, a tak přichystaný bramborový salát neubýval.) Podle Gröheho bylo „příliš mnoho zbytečných hádek na veřejné scéně“.

Gröhe svými slovy v mírnější podobě zopakoval to, co analytici v Německu říkají již delší dobu. Tamní vládní koalicí totiž již od začátku zmítají silné programové a občas osobní spory. Vše zřejmě vyplývá z toho, že Merkelová díky zkušenostem ze svého prvního funkčního období, kdy vládla ve velké koalici s SPD, dala CDU silný sociální rozměr. Naopak FDP stále platí především za stranu zastupující zájmy byznysmenů - podle některých názorů je navíc programově pořád tam, kde byla před 20 lety. Voliči kromě rozladění ze spolkové vlády mohli v Severním Porýní-Vestfálsku vyjádřit i svou nespokojenost s rozhodnutím kancléřky pomoci Řecku. Proti němu se stavěla většina obyvatel Německa. Někteří kritici Merkelové ale paradoxně nevyčítali samotnou pomoc, nýbrž to, že s ní tak dlouho váhala. Podle některých názorů to ale není u kancléřky nic neobvyklého. Merkelová s rozhodnutím prý často čeká, než se cimrmanovsky řečeno „do věci v pravý čas vloží“. Opoziční sociální demokraté, kteří v Porýní získali prakticky stejně hlasů jako CDU, mají pro vládní neúspěch nejprozaičtější vysvětlení. Podle nich za něj mohou špatné výsledky kabinetu zemského premiéra Jürgena Rüttgerse.

Daně se snižovat nebudou Nejviditelnějším důsledkem neúspěchu při nedělních volbách je ztráta koaliční většiny v horní parlamentní komoře - Spolkové radě. Pro Merkelovou tak bude těžší prosazovat vládní program. Kancléřka proto již včera prohlásila, že v „dohledné době nebude proveditelné snižování daní“. Daňové škrty se podle agentur neobjeví ve spolkových rozpočtech pro rok 2011 ani 2012.

Náročné prosazování reforem Kancléřku, která dokázala i v minulosti skloubit často protichůdné názory, nyní čeká častější vyjednávání s SPD. Náročné tak bude prosadit reformu zdravotnictví a ve hvězdách je i budoucnost vládou chystaného prodloužení životnosti jaderných elektráren. Sociální demokraté i Zelení totiž tento úmysl rozhodně odmítají.

Kancléřku však po volebním krachu čeká i zcela osobní výzva. Dosud bylo její postavení uvnitř CDU neotřesitelné, pozici si dokázala uhájit svými volebními úspěchy. Nyní se však možná vůbec poprvé objevila kritika, byť zatím velmi okrajová. Podle všeobecného očekávání tak musí Merkelová začít jednat razantněji. Ostatně fakt, jak si kancléřka dokáže poradit se současnou situací, spolurozhodne o tom, jak bude v budoucnu hodnoceno její druhé funkční období.

***

OHROŽENÉ REFORMY Tápající vláda Po ztrátě většiny ve Spolkové radě bude pro kancléřku těžší razit vládní program hned v několika oblastech. * Již včera Angela Merkelová vyhlásila, že „v dohledné době nebude proveditelné snižování daní“. Daňové škrty - hlavní slib vládních stran před loňskými parlamentními volbami - se tak neobjeví ve spolkových rozpočtech pro rok 2011 ani 2012. * Velmi nejistá je i budoucnost vládou chystaného prodloužení životnosti jaderných elektráren, které SPD a Zelení rozhodně odmítají. * Vláda má také nyní menší šanci, že prosadí zdravotnickou reformu. Rostoucí náklady na lékařskou péči by podle přání FDP mělo pomoci zvládnout i více posílené soukromé pojištění.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!