Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Merkelové padala hlava, Obamovi ruply kalhoty

Česko

  14:25
PRAHA - Další protest proběhl na Alšově nábřeží u Vltavy. Několik mezinárodních a českých ekologických organizací - Greenpeace, Oxfam International, World Wildlife Fund (WWF), Zelený kruh - tady uspořádalo happening s názvem "Záchrana klimatu je ve vašich rukou, nerozhodnost zabijí", kterým se snažily kritizovat laxní přístup světových státníků ke globálnímu oteplování.

Happening Greenpeace. foto: Lidové noviny

Podle aktivistů, kterých bylo na místě méně než novinářů, je pro záchranu klimatu klíčová především dohoda mezi Spojenými státy a Evropskou unií. "Bohaté země nesou hlavní odpovědnost za globální změny klimatu. Jenže dopady měnícího se podnebí nejvíce postihnou obyvatele nejchudších zemí," vysvětlila Katia Maia z brazilského Oxfamu proč ekologové protestují v Praze zrovna v době Obamovi návštěvy.

Už ráno zde ekologové postavili obří hodiny, které odpočítávaly dny, hodiny, minuty a vteřiny do prosincové konference OSN o změnách klimatu v Kodani. Pár minut po jedenácté hodině si čtyři aktivisté nasadili na hlavy stylizované masky amerického prezidenta Baracka Obamy, britského premiéra Gordona Browna, spolkové kancléřky Angely Merkelové, a francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho a začali si pinkat nafukovací zeměkoulí.
Happening Greenpeace.
Zábavu "kazila" akorát Merkelová. Nedržela jí hlava a kancléřce proto zeměkoule neustále padala do trávy. Drobná nehoda se stala i americkému prezidentovi, kterému, zřejmě kvůli tíži gumové zeměkoule, "ruply" na pravém stehně kalhoty.

Pinkání přihlíželo asi deset zahraničních turistů, z toho asi polovinu tvořili fanoušci řeckého volejbalového týmu Iraklis Soluň, kteří přijeli do Prahy fandit svým hráčům. "Myslím, že jsme na naši věc upozornili docela dobře. Nechtěli jsme přilákat desetitisíce lidí, ty přijedou v prosinci do Kodaně," řekl LN Vojtěch Kotecký z hnutí Duha.

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat