130 let
Tornádem poničené Hodonínsko.

Tornádem poničené Hodonínsko. | foto: Petr Topič, MAFRA

Doporučujeme

Města brutálně postižená tornádem volila Zemana, tweetoval novinář ČT. Rozlítil Hrad

Česko
  •   16:52
PRAHA - Členka Rady ČT Hana Lipovská a hradní kancléř Vratislav Mynář adresovali dopis šéfovi České televize. Vadí jim tweet jednoho z vedoucích pracovníků zpravodajství, v němž kritizoval prezidenta.

Radní ČT Lipovská radikálně změnila vzhled. Její nové foto ukázala na Facebooku Jana Bobošíková

Kvůli jedinému příspěvku na Twitteru míří na vedení České televize kritika. Zástupce šéfredaktora zpravodajství veřejnoprávní televize František Lutonský ve svých tweetech zkritizoval přístup prezidenta Miloše Zemana, který podle něj nedostatečně rychle reagoval na katastrofu způsobenou tornádem na jižní Moravě.

Proti příspěvku se ohradil hradní kancléř Vratislav Mynář dopisem adresovaným vedení ČT. Generálního ředitele Petra Dvořáka oslovila také ekonomka Hana Lipovská, která z pozice radní v Radě ČT Dvořáka často kritizuje. Oba dva chtějí po šéfovi ČT omluvu za jeho zaměstnance, Mynář k tomu připojil ještě výzvu k vyvození personálních důsledků.

„V prezidentské volbě obce a města brutálně postižená tornádem spoléhala na Miloše Zemana. Takhle tam dopadly výsledky voleb. Všude hlasovali pro současného prezidenta,“ napsal minulý pátek na Twitteru Lutonský.

Inkriminovaný tweet.

Tornádo se jižní Moravou prohnalo ve čtvrtek 24. června v noci. Příspěvek doplnil výčtem výsledků posledních prezidentských voleb v šesti postižených obcích. Ve všech Zeman zvítězil.

Lutonský svůj tweet později smazal. „Mnoho lidí ho vykládá tak, jak by mě ani ve snu nenapadlo,“ doplnil v následující zprávě. Řadě uživatelů přišlo, že novinář ČT dával do spojitosti úder tornáda s tím, komu lidé v postižených obcích dali hlas. Zástupce šéfredaktora se od tohoto výkladu ale zcela distancoval.

Zemanova (ne)reakce

Lutonského rýpnutí do hlavy státu rozhořčilo prezidentovo okolí. Kancléř Mynář dopisem, který zveřejnil na webu Hradu, už Dvořáka vyzval, aby se veřejně omluvil. Vyjádření zástupce šéfredaktora zpravodajství označil ve výzvě za „naprosto skandální, odporné, nenávistné a v této chvíli obzvláště zavrženíhodné“.

Fakt, že Lutonský připomněl výsledky voleb ve chvíli, kdy lidé bojovali o život, poukazuje dle kancléře na cynický hyenismus. Ve stejném duchu se nese také kritika od radní ČT Hany Lipovské.

„Vadí mi především, že pan Lutonský se neřídil Kodexem ČT schváleným sněmovnou. Podle toho by měli zaměstnanci veřejnoprávního média své zprávy zakládat na zjištěných a ověřených údajích,“ řekla serveru Lidovky.cz ekonomka.

Původní smysl svého příspěvku Lutonský vysvětlil tak, že narážel na údajnou „nereakci“ prezidenta. „Řeším, jak se jim ten, kterému dali důvěru, odvděčil,“ vysvětloval veřejnoprávní novinář.

Jenže to Mynářovi s Lipovskou nestačí. Podle nich totiž není pravda, že Zeman na řádění živlu nereagoval dostatečně promptně. Český prezident ještě ve čtvrtek večer v tiskové zprávě poděkoval záchranným složkám a starostům. Občanům stiženým katastrofou vyjádřil svou účast. Vyslal také na místo členy hradní stráže, s nimiž se na Moravu vydala rovněž prezidentova dcera Kateřina. Zeman také v sobotu po neštěstí promluvil k občanům z televizních obrazovek. Učinil tak dříve, než bylo plánováno jeho pravidelné mediální vystoupení.

Mluvčí ČT Karolína Blinková webu Lidovky.cz řekla, že vedení televize zatím žádný dopis neobdrželo a nemůže na něj tudíž reagovat. „Na první pohled je však zřejmé, že jde o nepochopení či nedorozumění, které se navíc neodehrálo na obrazovce, ale na sociální síti,“ dodala Blinková.

Na sítích jako na obrazovce

Ani fakt, že šlo o příspěvek na sociálních sítích, ale není podle Lipovské omluvou. Ve svém dopise Dvořákovi se odkazovala na rozhovor, který poskytl Hospodářským novinám. V něm uvedl, že zaměstnanci by na sítích neměli psát něco, co nejde zopakovat ve vysílání.

Lipovská se mimo jiné odkazuje také na Desatero práce novináře ČT na sociálních sítích. V něm stojí, že publikování a sdílení ve virtuálním prostoru nemá ohrozit důvěru v nestrannost autorů a tím i České televize.

„Ručíme svou osobní pověstí za to, že informace námi zveřejněná je ověřená a že splňuje základní formální parametry, které bychom uplatnili i v naší novinářské práci,“ zní pasáž zmíněného Desatera, které se dle Mynáře Lutonský nedržel.

Že někdo tweet špatně pochopil, není dle kancléře omluva. Novinář v pozici Lutonského by se měl podle něj vyjadřovat dostatečně srozumitelně.

Autor: Michal Bernáth
  • Vybrali jsme pro Vás