Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Města chtějí na Hradě Schwarzenberga, venkov volil Zemana

Česko

  16:01aktualizováno  16:55
PRAHA - Karla Schwarzenberga dotáhla do 2. kola prezidentské volby Praha. A také velká města. Zvítězil v sedmi ze 13 krajských metropolí.

Karel Schwarzenberg v posledních chvílích před sečtením hlasů foto: Lidové noviny

Vůbec nejdrtivější náskok získal ministr zahraničí v Praze, kde pro něj hlasovalo přes 40 procent voličů. Pro zajímavost: druhý Miloš Zeman dostal v hlavním městě jen necelých 18 procent hlasů.

Krajská města: 7:6 pro Schwarzenberga

Převahu získal kníže možná trochu překvapivě i ve většině krajských metropolí. Kromě tradičně silně pravicové Prahy opanoval výsledky i v dalších 6 krajských městech. V levicové baště v Ústí nad Labem, v Pardubicích a na celé Moravě kromě Brna mu vavřín pro vítěze sebral Zeman.

Na "svého důchodce" však nezapomněla Vysočina, kde Zeman pobral třetinu všech hlasů. Ze zbylých kandidátů se mu nikdo ani nepřiblížil.

Kraje: 8:6 pro Zemana

Zajímavý je pohled na zisky kandidátů i ve zbylých krajích. Miloše Zemana by na Hradě chtělo 8 ze 14 krajů. Zeman neslavil ve zmiňované Praze, středních a jižních Čechách, v Libereckém a Královéhradeckém kraji. Velmi těsně také prohrál souboj o Plzeňský kraj.

Volební mapa: FIALOVÁ barva značí kraje, ve kterých zvítězil Karel Schwarzenberg. ČERVENÁ pak kraje, ve kterých vyhrál Miloš Zeman.

Volební mapa: FIALOVÁ barva značí kraje, ve kterých zvítězil Karel Schwarzenberg. ČERVENÁ pak kraje, ve kterých vyhrál Miloš Zeman.

Z volebních statistik mimo jiné vyplývá, že zatímco ve velkých městech má znatelnou převahu kandidát TOP 09, tak menší města a obce naopak drží pěsti Zemanovi.

O tom svědčí také to, že na začátku po sečtení menších okrsků si Zeman před konkurenty držel chvílemi až osmiprocentní náskok. Po započtení větších volebních celků - tedy větších měst - se Zemanův náskok na druhého v pořadí postupně ztrácel, až na necelé jedno procento.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat