12. ledna 2013 16:01, aktualizováno  16:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Města chtějí na Hradě Schwarzenberga, venkov volil Zemana

Karel Schwarzenberg v posledních chvílích před sečtením hlasů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Schwarzenberg v posledních chvílích před sečtením hlasů | foto: Lidové noviny

PRAHA Karla Schwarzenberga dotáhla do 2. kola prezidentské volby Praha. A také velká města. Zvítězil v sedmi ze 13 krajských metropolí.

Vůbec nejdrtivější náskok získal ministr zahraničí v Praze, kde pro něj hlasovalo přes 40 procent voličů. Pro zajímavost: druhý Miloš Zeman dostal v hlavním městě jen necelých 18 procent hlasů.

Krajská města: 7:6 pro Schwarzenberga

Převahu získal kníže možná trochu překvapivě i ve většině krajských metropolí. Kromě tradičně silně pravicové Prahy opanoval výsledky i v dalších 6 krajských městech. V levicové baště v Ústí nad Labem, v Pardubicích a na celé Moravě kromě Brna mu vavřín pro vítěze sebral Zeman.

Na "svého důchodce" však nezapomněla Vysočina, kde Zeman pobral třetinu všech hlasů. Ze zbylých kandidátů se mu nikdo ani nepřiblížil.

Kraje: 8:6 pro Zemana

Zajímavý je pohled na zisky kandidátů i ve zbylých krajích. Miloše Zemana by na Hradě chtělo 8 ze 14 krajů. Zeman neslavil ve zmiňované Praze, středních a jižních Čechách, v Libereckém a Královéhradeckém kraji. Velmi těsně také prohrál souboj o Plzeňský kraj.

Volební mapa: FIALOVÁ barva značí kraje, ve kterých zvítězil Karel Schwarzenberg. ČERVENÁ pak kraje, ve kterých vyhrál Miloš Zeman.

Volební mapa: FIALOVÁ barva značí kraje, ve kterých zvítězil Karel Schwarzenberg. ČERVENÁ pak kraje, ve kterých vyhrál Miloš Zeman.

Z volebních statistik mimo jiné vyplývá, že zatímco ve velkých městech má znatelnou převahu kandidát TOP 09, tak menší města a obce naopak drží pěsti Zemanovi.

O tom svědčí také to, že na začátku po sečtení menších okrsků si Zeman před konkurenty držel chvílemi až osmiprocentní náskok. Po započtení větších volebních celků - tedy větších měst - se Zemanův náskok na druhého v pořadí postupně ztrácel, až na necelé jedno procento.

samMartin Samek

Najdete na Lidovky.cz