* LN Kdy se začalo o problému opuštěných průmyslových areálů v Česku mluvit?
Brownfields jsou jak pozůstatkem socialismu, tak i krachujících firem. Problém velkého množství zanedbaných nevyužitých ploch neřeší pouze Česká republika, ale také například Velká Británie. Obrovský problém s nevyužívanými a chátrajícími oblastmi můžeme najít také v USA.
* LN Proč brownfields vlastně vznikají? Souvisí to s ekonomickou situací v daných zemích?
Nelze to takto paušalizovat. Kromě přístupu vlády záleží také na tom, jak moc si společnost cení neporušených volných ploch. Například v České republice si takzvaných zelených ploch příliš nevážíme. Města vyčleňují ve svých územních plánech velké plochy zemědělské půdy k ekonomickému využití.
* LN I když mají mnoho volných lokalit v rámci brownfields?
Není to proto, že by města nechtěla problém brownfields řešit. Často se však perou o jednotlivé investory, kteří znamenají příliv pracovních míst. Chtějí jim nabídnout co nejvýhodnější podmínky, což brownfields příliš nesplňují. Jednou z nich je právě nabídka volné plochy pro výstavbu.
* LN Co se může stát, když se bude zastavitelná plocha do budoucna i nadále zvyšovat?
Mohlo by to znamenat, že nezvratně ztratíme velké množství cenné zemědělské a lesní půdy.
* LN Co by mohlo pomoct problém s brownfieldy vyřešit?
Pomoct by mohla změna politiky územního plánování, kdyby byl ztížen přístup investorů k zeleni. Dojít by k tomu mohlo zvýšením poplatku za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu nebo obecně jakýmkoliv jiným znevýhodněním zelených luk pro investory oproti brownfields.