• schránka
  • Přihlásit Můj účet

Města musí šetřit i na vánoční výzdobě

Česko

Především menší města výrazně škrtají ve výdajích na výzdobu ulic. Pro ta velká je však otázkou prestiže a úsporám se brání

PRAHA Chybějící miliony do napjatých obecních rozpočtů mají přinést i úspory na tradiční vánoční výzdobě. Úplně ji zrušit se však neodváží nikdo a mnozí raději hledají rezervy jinde.

„Česká Lípa vynaloží na světelnou vánoční výzdobu města asi 350 tisíc korun, oproti předchozím letům jsme tak ušetřili kolem 100 tisíc,“ uvedla mluvčí města Kateřina Amrichová s tím, že město musí šetřit s ohledem na krácení rozpočtu.

„Snažíme se jít rozumnou cestou a vyzdobit město v rámci jeho možností, neboť vánoční světelná výzdoba bezesporu k tomuto ročnímu období patří. Samozřejmě s tím, že rozsah musí odpovídat možnostem a konkrétní ekonomické situaci,“ dodala Amrichová.

Města nečastěji šetří rušením nákupu nové výzdoby, skromnějším pojetím akcí a přechodem na úspornější technologie.

„V rozpočtu města Bruntálu na rok 2009 bylo na vánoční výzdobu původně vyčleněno 150 tisíc korun. Tato částka však byla z rozpočtu kompletně vyškrtnuta jako součást protikrizových opatření, takže vánoční výzdoba ve městě zůstává stejná jako v roce 2008,“ potvrdil mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek. Škrty jsou podle něj součástí krizového balíčku, který má městu vynahradit celkem 22 milionů korun. Právě o tuto částku se totiž Bruntálu sníží daňové výnosy.

Velká města se bohaté výzdoby vzdát nechtějí V případě větších měst naopak platí, že přestože se lidé i stát snaží šetřit na všech frontách, ulice se rozzáří přinejmenším stejně velkolepě jako před rokem.

Magistráty totiž trvají na tom, že by to byly úspory na nesprávném místě.

„Slavnostní výzdoba ulic vytváří vánoční atmosféru a k svátkům patří. Podle nás proto patří k povinnostem města z pohledu příjemného pocitu Pražanů i návštěvníků a propagace města. Praha zajišťuje tisíce věcí s náklady nesrovnatelně vyššími, než je vánoční výzdoba. Šetřit právě na ní opravdu nemá smysl,“ prohlásil Jiří Wolf, mluvčí magistrátu hlavního města Prahy.

Podobný názor mají i zástupci dalších krajských metropolí. „Vánoční výzdoba neodmyslitelně patří k předvánočnímu času a výrazné zásahy do ní asi nejsou příliš reálné,“ myslí si liberecký mluvčí Martin Korych.

Například České Budějovice vynaloží stejně jako loni 1,2 milionu na provoz otevřeného kluziště na hlavním náměstí a dalšího téměř půl milionu na ostatní výdaje.

„Myslím si, že krize by lidem neměla vzít Vánoce. Rozhodli jsme se proto, že nebudeme omezovat adventní program a bruslení bude stejně jako vloni zdarma,“ komentoval to českobudějovický primátor Juraj Thoma.

Města se ohánějí hlavně zachováním vánoční atmosféry a také možnými dopady na turistický ruch.

„Náklady na tu část výzdoby, na kterou hlavní město Praha přispívá ostatním částem, nejsou vysoké. Úsporná opatření by naopak vedla k potenciálnímu snížení atraktivity města pro návštěvníky. Vzhledem k výši těchto nákladů a potenciálním dopadům by jejich snižování nebylo rentabilní,“ uvedl Wolf.

Podle odborníků na cestovní ruch je však význam vánoční výzdoby pro turisty jen malý.

„Hlavním lákadlem pro turisty, aby vyrazili před Vánocemi do evropských metropolí, zůstávají zejména výhodné nákupy. Na druhém místě je obsah a intenzita vánočních trhů - a v tomto ohledu Praha hodně zaostává,“ řekl Tomio Okamura, mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Až na třetím místě v rozhodování lidí, zda vyrazit do ciziny na vánoční trhy, je podle Okamury samotná slavnostní výzdoba konkrétního města.

Úsporné osvětlení Kvůli potřebě snižovat náklady sílí také zájem o úsporné technologie, které jsou trendem několika posledních let.

„Šetřit letos budeme zejména na spotřebě energie úspornými LED žárovkami, které jsme pořídili v loňském roce. Ve srovnání s loňským rokem bude letos částka nižší přibližně o 50 tisíc korun, které byly loni investovány do snížení energetického příkonu,“ popsala Petra Zemčíková, tisková mluvčí města Uherské Hradiště.

Stejně postupuje například Havířov, který jinak mezi velké šetřílky nepatří. „Postupně obměňujeme staré žárovky za led diodové, čímž šetříme elektrickou energii a zvyšujeme světelný efekt,“ řekla Jana Pondělíčková, mluvčí Havířova.

„V minulých letech jsme získali pověst města s nejhezčí vánoční výzdobou v okolí. Abychom o toto prvenství nepřišli, zajišťujeme potřebnou údržbu i zcela novou výzdobu. Lidé si pochvalují, jak je město rozzářené,“ dodala.

Autor: