Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
7. září 2014 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

O Lavičku Václava Havla je zájem, čeká na ni Oxford i Plzeň

České Budějovice se staly pátým místem na světě s lavičkou Václava Havla. Lidé... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České Budějovice se staly pátým místem na světě s lavičkou Václava Havla. Lidé... | foto: ČTK

PRAHA Oxford, Brusel ale i města v Česku mohou mít v blízké budoucnosti svou Lavičku Václava Havla. Tuto poctu Havlovi chystají už na podzim například v Plzni a Hradci Králové a připojí se tak k dalším městům, kde tento památník už stojí: k Washingtonu, Dublinu, Barceloně, Praze a Českým Budějovicím.

„Lavičky by mohly vzniknout ještě na řadě míst, konkrétně v Oxfordu nebo Bruselu,“ prozradila ředitelka Knihovny Václava Havla Marta Smolíková. Dál ale jmenovat nechce, protože dohody s městy nejsou definitivní. Tato organizace, která celý projekt zaštiťuje, v současnosti jedná s městy v Česku i v zahraničí. Postavit lavičku prvního českého prezidenta ale není tak jednoduché. „Vždy to obnáší konkrétní jednání. Máme několik podmínek: například má jít o důstojné veřejné místo a vždy je to spojené s návrhem pana Šípka,“ řekla pro server Lidovky.cz Smolíková.

Lavička Václava Havla

Pamětní místo, které tvoří dvě křesla spojená kulatým stolem, jehož středem prorůstá strom. Projekt inicioval velvyslanec ČR v USA Petr Gandalovič spolu s architektem Bořkem Šípkem a koordinuje ho a zaštiťuje Knihovna Václava Havla.

Vždy jde o místa ve veřejném prostoru, která mají přispět k setkávání a k diskuzím v duchu ideálů Václava Havla.

Pro poctu exprezidentovi se zatím jako poslední se rozhodli v Plzni a vyhradili na ni 350 tisíc korun. „Lavička by měla stát do konce října v lokalitě Šafaříkovy sady. Hlavním iniciátorem byl pan primátor Martin Baxa,“ sdělila tisková mluvčí plzeňského magistrátu Zdeňka Kubalová.

V Hradci čekají na odpověď

Komplikovanější situace je v Hradci Králové, kde měla lavička během podzimu také stát. „Na Radě města to už bylo schváleno, ale čekáme na odezvu Knihovny Václava Havla. Ty termíny se stále protahují,“ řekla královéhradecká mluvčí Magdaléna Vlčková.

V současné době stojí Havlovy lavičky na pěti místech: ve Washingtonu, Dublinu, Barceloně, Praze a v Českých Budějovicích. V hlavním městě Spojených států byla otevřena jako první na světě 2. října 2013. Slavnostnímu aktu v kampusu Georgetown University tehdy přihlížela i Madeleine Albrightová nebo Tomáš Halík.

Lavička u parlamentu

Prvním evropským městem, kde tímto způsobem vzdali hold Václavu Havlovi, byl irský Dublin. Stalo se tak 10. prosince 2013 v parku sv. Patrika a mezi hosty patřil i starosta města Lord Mayor Oisín Quinn a velvyslanec ČR v Irsku Tomáš Kafka.V blízkosti katalánského parlamentu v Parc de la Ciutadella v Barceloně byla Havlova lavička odhalena 15. února 2014. Ceremoniálu se účastnil starosta Barcelony Xavier Trias, bývalý ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg nebo primátor Prahy Tomáš Hudeček.

První lavička v Česku by představena na Maltézském náměstí v Praze 1. května 2014, v den 10. výročí vstupu ČR do EU. Mezi hosty byla Dagmar Havlová, ředitelka Knihovny Václava Havla Marta Smolíková i Karel Schwarzenberg. Zatím jako poslední zprovoznili dílo architekta a designéra Bořka Šípka na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Za přítomnosti mnoha studentů a pedagogů bylo představeno 11. června 2014.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...