Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

O Lavičku Václava Havla je zájem, čeká na ni Oxford i Plzeň

USA

  7:00
PRAHA - Oxford, Brusel ale i města v Česku mohou mít v blízké budoucnosti svou Lavičku Václava Havla. Tuto poctu Havlovi chystají už na podzim například v Plzni a Hradci Králové a připojí se tak k dalším městům, kde tento památník už stojí: k Washingtonu, Dublinu, Barceloně, Praze a Českým Budějovicím.

České Budějovice se staly pátým místem na světě s lavičkou Václava Havla. Lidé ji najdou v kampusu Jihočeské univerzity, kde byla 11. června slavnostně odhalena. Havlova lavička má sloužit k setkávání a dialogu občanů stejně jako ve Washingtonu, Dublinu, Barceloně nebo v Praze. foto: ČTK

„Lavičky by mohly vzniknout ještě na řadě míst, konkrétně v Oxfordu nebo Bruselu,“ prozradila ředitelka Knihovny Václava Havla Marta Smolíková. Dál ale jmenovat nechce, protože dohody s městy nejsou definitivní. Tato organizace, která celý projekt zaštiťuje, v současnosti jedná s městy v Česku i v zahraničí. Postavit lavičku prvního českého prezidenta ale není tak jednoduché. „Vždy to obnáší konkrétní jednání. Máme několik podmínek: například má jít o důstojné veřejné místo a vždy je to spojené s návrhem pana Šípka,“ řekla pro server Lidovky.cz Smolíková.

Lavička Václava Havla

Pamětní místo, které tvoří dvě křesla spojená kulatým stolem, jehož středem prorůstá strom. Projekt inicioval velvyslanec ČR v USA Petr Gandalovič spolu s architektem Bořkem Šípkem a koordinuje ho a zaštiťuje Knihovna Václava Havla.

Vždy jde o místa ve veřejném prostoru, která mají přispět k setkávání a k diskuzím v duchu ideálů Václava Havla.

Pro poctu exprezidentovi se zatím jako poslední se rozhodli v Plzni a vyhradili na ni 350 tisíc korun. „Lavička by měla stát do konce října v lokalitě Šafaříkovy sady. Hlavním iniciátorem byl pan primátor Martin Baxa,“ sdělila tisková mluvčí plzeňského magistrátu Zdeňka Kubalová.

V Hradci čekají na odpověď

Komplikovanější situace je v Hradci Králové, kde měla lavička během podzimu také stát. „Na Radě města to už bylo schváleno, ale čekáme na odezvu Knihovny Václava Havla. Ty termíny se stále protahují,“ řekla královéhradecká mluvčí Magdaléna Vlčková.

V současné době stojí Havlovy lavičky na pěti místech: ve Washingtonu, Dublinu, Barceloně, Praze a v Českých Budějovicích. V hlavním městě Spojených států byla otevřena jako první na světě 2. října 2013. Slavnostnímu aktu v kampusu Georgetown University tehdy přihlížela i Madeleine Albrightová nebo Tomáš Halík.

Lavička u parlamentu

Prvním evropským městem, kde tímto způsobem vzdali hold Václavu Havlovi, byl irský Dublin. Stalo se tak 10. prosince 2013 v parku sv. Patrika a mezi hosty patřil i starosta města Lord Mayor Oisín Quinn a velvyslanec ČR v Irsku Tomáš Kafka.V blízkosti katalánského parlamentu v Parc de la Ciutadella v Barceloně byla Havlova lavička odhalena 15. února 2014. Ceremoniálu se účastnil starosta Barcelony Xavier Trias, bývalý ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg nebo primátor Prahy Tomáš Hudeček.

První lavička v Česku by představena na Maltézském náměstí v Praze 1. května 2014, v den 10. výročí vstupu ČR do EU. Mezi hosty byla Dagmar Havlová, ředitelka Knihovny Václava Havla Marta Smolíková i Karel Schwarzenberg. Zatím jako poslední zprovoznili dílo architekta a designéra Bořka Šípka na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Za přítomnosti mnoha studentů a pedagogů bylo představeno 11. června 2014.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...