11. ledna 2019 13:42, aktualizováno  17:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Město Boží Dar vyhlásilo kalamitní stav na celém svém území

Do města mohou vozem jen rekreanti, kteří mají zajištěné ubytování s parkováním. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do města mohou vozem jen rekreanti, kteří mají zajištěné ubytování s parkováním. | foto: ČTK

BOŽÍ DAR Město Boží Dar v Krušných Horách, které v minulých dnech sníh dočasně odřízl od zbytku světa, v pátek vyhlásilo kalamitní stav na celém svém území. Důvodem je neustálé sněžení a komplikovaná dopravní situace. Do města mohou vozem jen rekreanti, kteří mají zajištěné ubytování s parkováním, informoval starosta města Jan Horník (STAN). Kalamitní stav potrvá nejméně do pondělka.

„Na odstraňování sněhu ze silnic vedoucích do osad Ryžovna a Zlatý Kopec silničáři usilovně pracují s tím, že tyto silnice se budou udržovat průjezdné pouze pro vozidla místních obyvatel, zásobování a IZS. Pro ostatní vozidla je a bude minimálně do pondělního dopoledne vjezd zakázán,“ upřesnil starosta nejvýše položeného města v České republice.

Při vyhlášení kalamitního stavu obce nemusejí dodržet obvyklá pravidla pro...
Město Boží Dar vyhlásilo 11. ledna 2019 kalamitní stav na celém svém území.

Město Boží Dar žádá návštěvníky města, zejména běžeckou veřejnost, aby do samotného města vjížděli pouze, pokud zde mají zajištěné ubytování s parkováním. Vjezd pro ostatní motoristy je zakázán.

Město také požádalo o pomoc při uvolňování komunikací hasiče. „Na místo jede technika ze stanice Karlovy Vary a ze záchranného útvaru Zbiroh,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Kalamitní stav

Vyhlášení kalamitního stavu umožňuje obcím nedodržet běžná pravidla pro údržbu veřejných komunikací. 

Vyhlašuje se v situaci, kdy přírodní podmínky, například sněžení, výrazně zasahují do běžného života většího počtu obyvatel.

Podle Horníka aktuálně napadlo dalších deset centimetrů sněhu a hustě sněží dál. Některé místní komunikace jsou prozatím s velkým rizikem průjezdné pouze pro zásobování, a to v šíři menší než 2,5 metru. Sněhové bariéry místy dosahují až 1,5 metru. Kalamitní stav nouze pro správní území města Boží Dar platí do odvolání.


Přístupové komunikace na Boží Dar byly v posledních dnech kvůli sněžení neprůjezdné a teprve ve čtvrtek se podařilo zprovoznit hlavní silnice na Boží Dar.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz