Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Město nás nutí donášet na majitele psů.‘ Nepochopili náš jazyk, brání se úředníci

Česko

  7:00
PRAHA - Jméno, příjmení a adresu. Kvůli poplatkům rozeslala Praha 8 bytovým družstvům dopisy s výzvou, aby správci nahlásili všechny majitele psů. Městská část navíc upozorňuje, že za zatajení informací hrozí pokuta až půl milionu korun. Chtějí, abychom donášeli na sousedy, zlobí se kritici.
Černý německý ovčák - ilustrační foto.

Černý německý ovčák - ilustrační foto. foto: Shutterstock

„Vyhrožovat sankcí 500 tisíc při nespolupráci a chovat se jako estébák a donášet na sousedy kdo a kolik má psů, to mi fakt hlava nebere,“ postěžoval si Jiří Iliev z družstva Hadrman. Vadí mu dopis, který družstvům zaslala Praha 8. V něm stojí, že by družstvo mělo odeslat seznam majitelů psů kvůli poplatkovému řízení.

Iliev serveru Lidovky.cz sdělil, že udělat takový seznam všech majitelů psů není ani v silách družstva. „Kdybych zjistil, že má někdo psa, tak řeknu, že pan Novák má psa, ale on ho třeba hlídá vnučce. Nemohu vědět, kdo ho vlastní a kdo ho má třeba jen půjčeného,“ vysvětlil.

Město se brání. „Pokud jsou družstva kontaktována datovou schránkou, tak musí zareagovat. Ono stačí dát jen na vědomí, že ten dopis viděli. Nemají povinnost udělat seznam a poslat nám ho,“ tvrdí mluvčí Prahy 8 Anna Patočková. Ti, co dostali dopis poštou, prý nemusí reagovat vůbec.

Dopis od Prahy 8 žádající seznamy psů a jejich majitelů.

Dopis od Prahy 8 žádající seznamy psů a jejich majitelů.

Obavy z pokuty jsou prý nepochopením úřednického jazyka. „Ta pokuta v dopise je jen citovaný daňový řád,“ upozornila Patočková. „Sice je tam uvedena sankce až 500 tisíc, ale záleží na závažnosti toho přečinu, to znamená, že hrozí spíš dva tisíce,“ podotkla mluvčí.

Praha 8 tvrdí, že na dopisy zaznamenala hodně pozitivních reakcí. „Lidé byli rádi, že to hlídání registrace psů bude mít konečně nějaký řád. Některá družstva se dokonce navíc ptala, jaké informace potřebujeme,“ popsala reakce mluvčí. Peníze, které se „upozorněním“ vyberou navíc, dá město na úklid psích výkalů a stavbu útulků pro čtyřnohé mazlíčky.

Ilievovi se ale takový postup nelíbí. „Uráží mě, že někdo takhle rovnou vyhrožuje. Podle mě zkouší zavést nový systém místo toho, aby požádali policii, aby kontrolovali pejskaře na ulici,“ řekl.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.