Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Město pořizuje „svá“ krmítka

Česko

BRNO Na jednom stromu dřevěné krmítko, na druhém jiné z umělohmotné lahve. Celkem jsou jich v brněnských parcích desítky. Ty dřevěné většinou vyrobili a rozmístili pracovníci Veřejné zeleně města Brna, ty ostatní nosí lidé. „Lepší PET lahev než nic. Na jaře je odstraníme,“ slíbil ředitel organizace Jozef Kasala.

Jen v Lužánkách se správci parku starají o dvacet ptačích „občerstvoven“. Zob sypou také do krmítek v Denisových sadech, v parku na Špilberku, na Kolišti či v Tyršově sadu. Celkem plní asi šedesát krmítek. „Další už nepřidáváme. Teď spíš odebíráme ta, která poničili vandalové,“ posteskl si Kasala.

Doplňovat směs semínek a pozorovat krmící se ptactvo podle něj do parků chodí i děti z okolních mateřských školek.

V zimním období ptáci ocení zejména tučná semena slunečnice, mák, strouhaný lůj či ovesné vločky. „Vhodné je i konopí, po tom se můžou utlouct,“ doporučila Darina Křivánková ze střediska pro environmentální vzdělávání Lipka.

Odborníci ale varují ty, kdo by je chtěli doplnit a vyrobit vlastní krmítka: na výrobě se dá leccos pokazit. „Přistávací“ otvor by neměl být moc veliký a střecha krmítka moc vysoká. „Jinak krmíte holuby a s těmi je ve městě problém,“ vysvětlila Křivánková. Za ideální považuje krmítka klátící se ve větru, protože tam se k ptákům nemůže dostat kočka. Na zavěšených lojových koulích či kůži ze špeku se zase udrží pouze drobné zpěvné ptactvo.

V zimě hledají ptáci potravu obtížně. Kromě přilepšování si z krmítek zobají divoké bobule na keřích či semena trvalek na zahradách.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!