Aktuální nebezpečí podle primátora nehrozí, přesto je potřeba se připravit zejména ve směru od řeky Svitavy. „Je to dlouhodobý problém. Na Svratce Brno chrání Vírská a Brněnská přehrada, ale průtok ve Svitavě je v podstatě neregulovatelný,“ řekl LN primátor.
Podle hydrometeorologů je nyní v povodí Svratky mezi Vírskou a Brněnskou přehradou na osmdesát milionů krychlových metrů vody v podobě sněhu.
„Bude tát postupně, v Brněnské přehradě je přibližně osm milionů metrů krychlových volného prostoru, takže nebezpečí nehrozí,“ řekla Dagmar Adámková z vodohospodářského dispečinku Povodí Moravy. Podle ní nyní kryje řeky ze sedmdesáti až sta procent led o tloušťce až třicet centimetrů.
Situace na Svitavě je složitější. Jedinou nádrží, která je schopna zachytit vodu, je Křetínka u Letovic. Ta však zachytí jen vodu na jednom z přítoků Svitavy, řeka sama zůstává téměř neovládnutá.
„Dlouhodobým problémem je vybudování poldrů či jiných protipovodňových opatření na Svitavě,“ tvrdí primátor Svoboda. V jejím záplavovém pásmu bydlí tisíce Brňanů a sídlí významné firmy. Při zvětšeném průtoku pravidelně zasahují vodohospodáři, hasiči a strážníci zejména v oblasti Maloměřic, Obřan a Komárova. „V Maloměřicích se leccos zlepšilo zejména poté, co vodohospodáři pročistili břehy. Případné překážky se tak nemají o co zachytávat. Přesto je to jedno z nejkrizovějších míst,“ říká mluvčí hasičů Jaroslav Haid.
Příští týden by měli krajští radní rozhodnout, která firma vyhodnotí současná protipovodňová opatření v regionu. Podle vedoucí odboru zemědělství a životního prostředí krajského úřadu Anny Hubáčkové by studie měla vymezit nejdůležitější úkoly, mezi něž rozhodně patří i situace na Svitavě. „Základní podklady bychom měli mít v polovině roku, podrobnou studii v roce příštím,“ řekla LN. Problémem podle ní je to, že všechny dosavadní materiály vznikaly s ohledem na území okresů. „Dopady za jejich hranice často nebyly až tak propracovány, proto nyní musíme vypracovat mnoho materiálů v jiných souvislostech,“ dodala. Zohlednit je potřeba i přiměřenost opatření - některá města jsou připravená na stoletou vodu, jinde jen na vodu dvacetiletou. Pokud jsou takové obce vedle sebe, může nesoulad mít negativní důsledky.
K nejočekávanějším protipovodňovým opatřením v okolí Brna patří dlouhodobě úpravy na Svitavě, kde je naplánována záchytná plocha u Rájce-Jestřebí, a dále dokončení úprav v okolí Židlochovic. Jižně od nich končí regulovaný tok Svratky a přechází do přírodního koryta se zákruty. Při povodni se tak ve městě hromadí voda.