Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Město se rozchází s Inchebou

Letecký pohled na požárem zničené křídlo Průmyslového paláce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letecký pohled na požárem zničené křídlo Průmyslového paláce. | foto: SECAR MKairLidové noviny

PRAHA Společnost Incheba na pražském Výstavišti pravděpodobně končí. Město tento týden odstartovalo první kroky vedoucí k vypovězení smlouvy na pronájem areálu, známého především díky matějským poutím.

Radní pro kulturu Milan Richter pověřil tento týden nejvyšší úředníky magistrátu, aby připravili s právníky možnost odstoupení od smlouvy. „Právníci už na tom pracují,“ potvrdil včera Richter.

Vyvrcholil tak spor o to, kdo zaplatí obnovu levého křídla  Průmyslového paláce. To na Výstavišti vyhořelo před čtvrt rokem z dosud neznámých příčin.

Obnova památkově chráněného Průmyslového paláce se od té doby neposunula dopředu ani o píď. Představitelé města přitom po požáru paláce slibovali, že se v plné kráse „zaskví“ už v roce 2010.

Jenže vyšlo najevo, že peníze z pojistného obdrží Incheba. Hrozí, že miliardu korun na obnovu paláce bude muset zaplatit město. Podle nájemní smlouvy má totiž rozvoj areálu platit Incheba, zatímco opravy město, jemuž Výstaviště i s budovami patří.

Podle zjištění LN už i dalším pražským radním dochází s Inchebou trpělivost. „Jestliže v poslední době klesá ochota o obnově paláce jednat, tak je jasné, že s tím smluvním vztahem se musí něco udělat,“ prohlásil náměstek primátora Rudolf Blažek.

Podobný postoj zastává i primátor Pavel Bém. „To, co postihlo Průmyslový palác, je tragédie. Jestliže ze strany Incheby nebude alespoň snaha zodpovědně diskutovat o dodatku smlouvy, tak návrh na odstoupení od smlouvy také podpořím. Ale věřím, že dodatek nakonec bude podepsán,“ ujišťuje Bém.

Naproti tomu výrazně zdrženlivější k Richtrově iniciativě je náměstek primátora Pavel Klega. „Neříkám ani ano, ani ne. Záleží na tom, jaká bude argumentace pro vypovězení smlouvy a jak to dopadne s dodatkem,“ řekl Klega.

Incheba má nyní jedinou možnost, jak nepřijít o pronájem Výstaviště. Musela by podepsat zmíněný dodatek ke smlouvě, kterým by se zavázala, že dostavbu paláce zaplatí ona. Na to má ale už jen čtrnáct dní. „Do poloviny února musí být jasno,“ zdůraznil Bém.

Podle společnosti Incheba to jsou spekulace
Incheba veškeré úvahy o vypovězení smlouvy označila za spekulace, ke kterým se zatím nebude vyjadřovat. „Já bych neřekl, že je mezi námi spor. Nadále spolu rokujeme, jednáme,“ podotkl mluvčí Incheby Radovan Ježovič.

Firma se prý nechce k dostavbě paláce zavázat, dokud nebude znát detaily stavby. „Hlavně stavební záměr, rozpočet stavby, harmonogram prací a dokumentaci nebo vyjádření památkářů,“ dodal Ježovič.

Průmyslový palác má být dostavěn do původní podoby. Experti však varují, že některé řemeslné práce, charakteristické pro výzdobu interiéru, půjde napodobit jen stěží. Incheba zatím obdržela jen část pojistného. Zbytek jí má být vyplacen na konci května, až budou hotovy expertní posudky. Výstaviště je pojištěno na 2,5 miliardy korun.

 Je možné, že vypovězení smlouvy vyvolá soudní spor. Podle právníků je nájemní smlouva z roku 2001 obtížně vypověditelná. Město také riskuje, že po něm Incheba bude chtít odškodnění.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Putinovo údajné sídlo.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Putinovo údajné sídlo.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Putinovo údajné sídlo.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...