Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Město pozvalo xenofobní kapelu Ortel. Chtěli jsme jen kulturu pro lidi, hájí se

Zpěvák Tomáš Ortel během vystoupení v jednom klubu na pražském Žižkově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zpěvák Tomáš Ortel během vystoupení v jednom klubu na pražském Žižkově. | foto: Richard Cortés, Česká pozice

PRAHA O plánovaný zářijový koncert v Počátkách na Vysočině se nečekaně začali zajímat senátoři. Předsedu horní komory Milana Štěcha (ČSSD) a Václava Lásku (SZ) totiž nemile překvapilo, že na akci placené z rozpočtu města, vystoupí kapela Ortel s extremistickými texty.

Už v pátek by měla v malém městečku na pomezí jižních Čech a Vysočiny vystoupit plzeňská skupina Tomáše Ortela. Ten je zakladatelem skupiny Conflict 88, která figurovala na seznamu neonacistických kapel a je autorem hymny dnes již zaniklé krajně pravicové národně-socialistické politické Dělnické strany. Jméno skupiny se také objevuje ve zprávě ministerstva vnitra o extremismu za roky 2012 a 2013.

Ortel také složil například píseň Mešita, kvůli níž chtěli čeští muslimové podat na skupinu žalobu pro hanobení rasy, národa a přesvědčení.

Odpůrci sepsali petici

Kvůli plánované akci panuje v jinak poklidném městečku dusná atmosféra. Proti sobě se postavily dva tábory obyvatel. Jeden hlasitě protestuje proti vystoupení kontroverzní skupiny, kterou si pozvalo samo město, a shání podpisy pro petici za zrušení hudebního vystoupení.

„Na koncerty skupiny přijíždí skupiny fanoušků, u kterých se lze důvodně obávat o vyvolávání konfliktů a poškozování majetku. Proto požadujeme vypovězení nájemní smlouvy a zabránění konání koncertu skupiny Ortel v městských prostorách,“ uvádí odpůrci.

Serveru Lidovky.cz napsal též jeden ze čtenářů žijící ve vedlejší obci. „Ve své podstatě by mi koncert ani moc nevadil, jen mě velice zaráží spojení skupiny Ortel se jménem Karel Kryl,“ stěžoval si. Skupina se ve svých textech totiž odkazuje na slavného písničkáře.

Úryvky z textu písně Mešita

Cítím se podveden, když ti, co vedou zem,
Diskutovat chtěj s arabským vrahem.
Xenofobní strach bije na poplach
Řeknu jen pár vět
"Nechci multi-kulti svět!"

...

Cítit se budou v právu
Ti v tom černým hávu
Útočí jen v davu a svatou válku ctí.
Pro Aláhovo slávu, uříznou ti hlavu
Mají jen o to snahu, žijou pro vítězství!

Přestože působení skupiny Ortel není oficiálně považováno za porušující zákon, jejich propojení na extrémní pravicové skupiny je podle autorů petice jednoznačné.

Jiní se ale Tomáše Ortela a jeho hudebních kolegů zastávají. Jsou totiž přesvědčeni, že nejde o extrémistickou skupinu, která by živila rasismus a nesnášenlivost. „Přijíždějící skupiny fanoušků jsou normální lidé a ne extremisté či neonacisté (náckové) a nemusíme se důvodně obávat o vyvolávání konfliktů a poškozování majetku. Proto nadále požadujeme uskutečnění koncertu,“ píší zastánci.

Spor ale už mezitím překročil hranice města s necelými třemi tisíci obyvateli a stal se celorepublikovou záležitostí. Do boje se totiž pustili i dva senátoři. Bývalý policejní vyšetřovatel a předseda správní rady Transparency International Václav Láska, jenž byl zvolený senátorem za Prahu 5, okamžitě napsal dopis starostovi Počátků. Nechce, aby takovou skupinu jakkoli podporoval.

„Koncert je financován z prostředků města a politická odpovědnost za rozhodnutí tolerovat a financovat koncert této skupiny jde za Vámi,“ napsal v kritickém textu, který má server Lidovky.cz k dispozici. Senátor uvádí, že texty kapely Ortel jsou plné homofobních a rasistických narážek. „Lídr kapely je častým hostem na neonacistických akcích, na kterých má i proslovy,“ píše na závěr svého dopisu.

Vyjádření starosty Počátků nebylo možné získat, protože je až do konce týdne na služební cestě. Vyjádření serveru Lidovky.cz však za město poskytla kulturní vedoucí Ludmila Marková. Právě ona stojí za výběrem kapely. "My jsme chtěli jen koncert a kulturu pro lidi. Myslíte, že si to Počátky zaslouží? Proč se o ně nezajímala média předtím? Navrhovala jsem asi šest kapel. Jediný důvod byl finanční. Netušili jsme, do čeho se pouštíme,“ reagovala rozlobeně na dotaz redaktorky. Spojování města s vystoupením kapely jí prý mrzí. Jestli se koncert nakonec uskuteční, zatím není jisté.

Cena byla rozhodující

„Proč mají být Počátky špatné kvůli tomu, že tady chceme nechat vystoupit skupinu Ortel? Proč se pořád spojuje nějaká minulost, proč se neustále vnucuje Dělnická strana? Proč z toho dělat hororovou show?“ pokračovala s tím, že původně navrhovala jiné kapely. „Ten výběr byl náhodný. Na seznamu byl i Arakain, Turbo, Argema, Hornet, Fontána, Václav Neckář a Michal David. Když se ale podíváte, kolik jejich vystoupení stojí a vy máte v rozpočtovém balíčku určitou částku, tak volíte podle ceny. Chtěla jsem jen lidem dát kulturu,“ zdůvodnila své rozhodnutí.

O vystoupení skupiny byl podle jejích slov zájem i mezi obyvateli. „Důchodkyně, která pracuje v Počátcích v LDN, chtěla Ortel. Když za vámi přijde senior a chce Ortel, tak si hned budete myslet, že je neonacista? Ona není špatný člověk.“ Vzápětí dodala, že ona sama kapelu neznala.

Přitom pátrání o charakteru kapely není nijak složité. V internetovém vyhledávači je zaměření skupiny a jejích textů důkladně popsáno hned v prvních nabízených odkazech.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...