Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Město zachránila úřednice banky

Česko

PRAHA Falešné exekuční příkazy, které měly hlavní město a několik jeho příspěvkových organizací připravit o třiadvacet milionů, byly prý téměř dokonalým padělkem.

Na příkazech bylo vše správně, včetně jmen úředníků příslušného finančního úřadu, čísel jejich kanceláří i telefonních čísel. „Musel to být někdo, kdo exekuční příkazy umí,“ řekl nejmenovaný úředník magistrátu.

Příkazy ale jednu chybu přece jen měly. Podezřelým detailem na výměrech byl údajně kód bankovního ústavu, do kterého měly peníze odejít. Finanční úřady mají totiž účty u České národní banky (ČNB) s kódem 0710. Lidé a firmy si tu však konto založit nemohou. Na příkazu byl tak proto kód jiné banky.

Této nesrovnalosti si naštěstí pro hlavní město všimla pozorná pracovnice PPF banky, která tak celou podivnou transakci zastavila.

Několik bank obdrželo falešné exekuční výměry s hlavičkou finančního úřadu Prahy 8 ve středu. Kromě magistrátu směřovala exekuce i proti pěti městským organizacím, k nimž údajně patří Dopravní podnik hlavního města Prahy, Technická správa komunikací a zoologická zahrada. Podle mluvčího pražské policejní správy Ladislava Bernáška mělo být z městských účtů převedeno zhruba 23 milionů korun.

Podle nejmenovaného zdroje z magistrátu však byla celková částka ještě vyšší, nepřesáhla by prý 50 milionů korun.

Dotčené banky předaly celou věc policii, magistrát nyní váhá, zda se k nim připojí trestním oznámením proti neznámému pachateli.

Od začátku roku je to už druhý případ, kdy se někdo pokusil okrást pražský magistrát.

V lednu se to však podvodníkům podařilo a hlavní město přišlo o zhruba 50 milionů korun. V průběhu prosince totiž vystavil někdo z magistrátu nebo z jeho dodavatelů falešnou fakturu na padesát milionů korun.

Ta měla původně uhradit stavební práce na kanalizaci v Újezdě nad Lesy. Místo toho, aby peníze přišly firmě Skanska, která kanál kopala, dorazily na zcela jiné soukromé konto.

Z odcizené částky se zatím podařilo zajistit jen 5,5 milionu korun. Po zbylých více než čtyřiceti milionech stejně jako po třech podezřelých se zatím pátrá.

Autor:

Mohlo by vás zajímat