Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Město zapomíná na skvosty

Česko

Ostuda centra - V Pražské památkové rezervaci chátrají desítky památek

Památkáři letos v létě spočítali opuštěné a chátrající památky v historickém centru. Ze statistiky vyplývá, že nejhorším vlastníkem je magistrát a soukromé firmy. PRAHA Na území Pražské památkové rezervace, která je na seznamu světových památek UNESCO, je 32 památek, jež městu dělají ostudu. Jsou prázdné a zpustlé, mnohé dokonce řadu let. Takto živoří v samém středu města historické paláce mimořádné hodnoty, barokní a klasicistní domy i pozůstatky městských hradeb.

Ze statistiky, kterou poprvé v historii zpracoval odbor památkové péče magistrátu letos v létě a zveřejnil ji na svých internetových stránkách, vychází paradoxně nejhůře právě hlavní město. V těsném závěsu ho následují soukromé firmy.

Publikace vlastníků je úmyslná. Odbor památkové péče doufá, že veřejná ostuda lhostejné majitele vyburcuje. „Je to velký smutek. Ale na druhou stranu před deseti lety byly po Praze stovky opuštěných historických domů. Nyní jsou to na území města desítky,“ řekl nedávno ředitel odboru kultury a památkové péče magistrátu Jan Kněžínek. Skutečnost, že na seznamu figuruje i hlavní město, je překvapením. Vedení metropole totiž po celá léta uvádí péči o památky jako oblast, v níž se městu daří.

„V uplynulých pěti letech investovalo město do údržby a rozvoje Pražské památkové rezervace více než jednu miliardu korun. Právo, aby historický střed byl zapsán mezi světové skvosty, musíme neustále obhajovat. Místo na seznamu UNESCO je prestižní záležitostí,“ prohlásil vloni primátor Pavel Bém.

Ještě před dvěma roky by město z podobného srovnávání vyšlo relativně dobře. Nejvíc „černých bodů“ mu nyní dělá fronta objektů vedle Staroměstské radnice. Jsou už rok prázdné, včetně historického domu U Minuty, kde dlouhou dobu sídlili právě památkáři města.

Úředníci museli tyto objekty vyklidit poté, co zastupitelé rozhodli o přestěhování magistrátu na jednu adresu, do Škodova paláce. Ani po roce není jasné, co s domy bude.

***

Nejvýznamnější opuštěné stavby v hlavním městě

* kostel sv. Michala v Michalské ulici (vlastníkem zahraniční společnost Michal Praha)

* 10 měšťanských domů, například dům U Minuty v bloku mezi Staroměstskou radnicí, Malým náměstím a ulicí U radnice (vlastníkem hlavní město)

* dům U Voříkovských v Liliové ulici (vlastníkem Národní památkový ústav)

* hranolová věž staroměstských hradeb v Bartolomějské ulici (vlastníkem stát - ministerstvo vnitra)

* palácové domy U Hrobčických a Wimerův palác v Rytířské ulici (vlastníkem mezinárodní společnost T. V. B.)

* Sixtův dům a okolní historické domy mezi Staroměstským náměstím, Kamzíkovou a Železnou ulicí (spoluvlastníky společnost Bucentauro Trade, Daniela Landgrátová, hlavní město)

* Desfourský palác v ulici Na Florenci (vlastníkem hlavní město)

* činžovní dům č. p. 1327 v Krakovské ulici (vlastníkem Židovská obec v Praze)

* barokní dům U Kochánků v Palackého ulici (vlastníkem stát - Středisko společných činností AV ČR)

* klasicistní obytný dům v Petrské ulici (vlastníkem společnost Constrexim)

* obytný dům ve Vladislavově ulici (vlastníkem společnost Carlisle Estates)

* obytný dům v Žitné ulici (vlastníkem hlavní město, právo hospodařit má Praha 1)

* činžovní dům v Žitné ulici (vlastníkem společnost Žitná)

* obytný dům v Charvátově ulici (vlastníkem společnost Scadra) - opravuje se, pokuta 50 tisíc korun za nepovolené úpravy byla zaplacena

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat