Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Město zapomíná na skvosty

Česko

  11:39
PRAHA - Památkáři letos v létě spočítali opuštěné a chátrající památky v historickém centru. Ze statistiky vyplývá, že nejhorším vlastníkem je magistrát a soukromé firmy.

Na území Pražské památkové rezervace, která je na seznamu světových památek UNESCO, je 32 památek, jež městu dělají ostudu. Jsou prázdné a zpustlé, mnohé dokonce řadu let. Takto živoří v samém středu města historické paláce mimořádné hodnoty, barokní a klasicistní domy i pozůstatky městských hradeb.

Ze statistiky, kterou poprvé v historii zpracoval odbor památkové péče magistrátu letos v létě a zveřejnil ji na svých internetových stránkách, vychází paradoxně nejhůře právě hlavní město. V těsném závěsu ho následují soukromé firmy.

Publikace vlastníků je úmyslná. Odbor památkové péče doufá, že veřejná ostuda lhostejné majitele vyburcuje. „Je to velký smutek. Ale na druhou stranu před deseti lety byly po Praze stovky opuštěných historických domů. Nyní jsou to na území města desítky,“ řekl nedávno ředitel odboru kultury a památkové péče magistrátu Jan Kněžínek. Skutečnost, že na seznamu figuruje i hlavní město, je překvapením. Vedení metropole totiž po celá léta uvádí péči o památky jako oblast, v níž se městu daří.

„V uplynulých pěti letech investovalo město do údržby a rozvoje Pražské památkové rezervace více než jednu miliardu korun. Právo, aby historický střed byl zapsán mezi světové skvosty, musíme neustále obhajovat. Místo na seznamu UNESCO je prestižní záležitostí,“ prohlásil vloni primátor Pavel Bém.

Ještě před dvěma roky by město z podobného srovnávání vyšlo relativně dobře. Nejvíc „černých bodů“ mu nyní dělá fronta objektů vedle Staroměstské radnice. Jsou už rok prázdné, včetně historického domu U Minuty, kde dlouhou dobu sídlili právě památkáři města.

Úředníci museli tyto objekty vyklidit poté, co zastupitelé rozhodli o přestěhování magistrátu na jednu adresu, do Škodova paláce. Ani po roce není jasné, co s domy bude.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!