Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Městům došla trpělivost, silnice si opravují sama

Česko

PRAHA Jedna klička, druhá klička a následný pád do nejhlubšího výtluku v okolí. Tak v současné době vypadá projížďka autem po středočeské Příbrami. Už příští rok by to ale mohlo být poměrně hladké svezení. Třicetitisícovému městu totiž došla trpělivost a rozhodlo se s havarijním stavem svých komunikací bojovat. Nečeká, až se stát rozhodne obcím na opravu infrastruktury přispět, a jedná na vlastní pěst.

Za dva miliony korun si hodlá koupit nový stroj na opravu silnic, který splňuje všechny požadavky města. Silnice totiž opravuje rychle, kvalitně, a navíc levně. „Doufáme, že se nám to vyplatí a poté půjdeme ostatním městům příkladem. Už nás nebaví každý rok dávat na opravy silnic téměř milion korun. Chceme kvalitnější a trvanlivější opravu,“ říká starosta Příbrami Josef Řihák. Podobně jako Příbram začíná přemýšlet celá řada českých a moravských měst. O novou technologii oprav silnic má zájem například Chomutov. Z krajů jeví zájem jižní Morava.

Dopravní odborníci ale upozorňují na to, že nové stroje nejsou všechno. Českým silnicím podle nich chybí spíše dlouhodobé sledování a průběžné opravy, které by havarijním správkám předešly.

Pokračování na straně 5

Dokončení ze strany 1

Katastrofální stav českých silnic, které připomínají místy tankodromy, vyburcoval i ministerstvo dopravy. To hodlá ztrojnásobit rozpočet na opravy - z nynějších třech miliard korun na devět miliard korun. „Tyto peníze by se měly velice brzy projevit na kvalitě dálnic, rychlostních silnic a silnic první třídy. Tedy na všech komunikacích, které jsou v naší správě,“ říká mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský.

Miliardové zakázky chce ministerstvo rozdělit mezi více menších firem, od kterých bude chtít slevy a použití lepších technologií. Podobně jako u byznysu se stavbou dálnic ministr dopravy Vít Bárta již delší dobu kritizuje to, že z oprav silnic profitují stále stejné firmy. A postupují často tím nejlevnějším, ale pro stát ne zrovna efektivním způsobem. „Zalátají díry a brzy mohou svou práci opakovat,“ řekl ministr.

Ministerstvo chce tento monopol rozbít a práci na opravách přidělovat soukromníkům. Nový plán s rozpočtem 10 milionů korun se začne zkoušet už letos ve Středočeském kraji.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™
SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™

Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte krabici plnou pokračovacího kojeneckého mléka Nutrilon 2 Profutura CESARBIOTIK™. Zbrusu nová receptura...