130 let

Metallica a spravedlnost všem

Česko

Kapela, která si za léta prošla krkolomnou cestou slávy i zatracení, vystoupí zítra v pražském Edenu

PRAHA Metallica je dnes z globálního pohledu bez nadsázky nejvýznamnější metalovou kapelou. V současné době se může pyšnit více než 95 miliony prodaných desek a ziskem sedmi cen Grammy. Nenatočila album, které by v USA nebylo alespoň dvakrát platinové, čímž prodejně převyšuje i korunovaného krále metalu Ozzyho Osbourna. Od roku 1981, kdy se z Dánska pocházející nadějný tenista a zapálený bubeník Lars Ulrich rozhodl zveřejnit v losangeleském deníku Recycler inzerát, díky kterému se seznámil s budoucím kytaristou a zpěvákem Jamesem Hetfieldem a položil tak stavební kámen kapely, si Metallica prošla krkolomnou cestu hudební slávy i zatracení.

Démon drog a alkoholu Vrané éře se dokázala rozejít s výjimečným kytaristou, ale alkoholem a drogami posedlým démonem Davem Mustainem, který na truc založil veleúspěšné kvarteto Megadeth. Když se Metallica s šestkrát platinovým albem Master of Puppets nezapomenutelně přiřadila k trashmetalovému triu legend Slayer, Anthrax a právě Megadeth, musela čelit kapela tragédii v podobě smrti basisty Cliffa Burtona, který zemřel při autonehodě během turné ve Švédsku.

Zdrcené trio Ulrich, Hetfield a Hammett se nakonec na popud Burtonovy rodiny rozhodlo Metalliku nerozpustit. Na konkurzu, kterého se zúčastnil například i Les Claypool z Primus, si kapela vybrala robotického Jasona Newsteda. Smutek ze ztraceného přítele byl však natolik silný, že Jason se nikdy nestal rovnoprávným členem. Přesto se Metallica těšila z dalších hudebních úspěchů, které jim přineslo následující album ... And Justice for All (1988), které je označováno jako průlomové, což potvrdila také nominace na cenu Grammy.

Rozpolcenost ze strany skalních příznivců přišla po vydání eponymního alba Metallica, pro svůj obal také často označovaného jako černé. Album je dosud komerčně nejúspěšnějším titulem Metalliky (v USA čtrnáctkrát platinové). 16. března 1999 za něj kapela získala ocenění Diamond Award za 11 milionů prodaných nosičů.

S příchodem nového producenta Boba Rocka opustila Metallica úzkou trashmetalovou škatulku, výrazně zvolnila, vyčistila zvuk a především hitem Nothing Else Matters si otevřela cestu do rádií a televizních stanic. Popularita a s ní spojené peníze se projevily v živých vystoupeních, kdy kapela začala experimentovat s netradičně tvarovanými pódii a pyrotechnikou.

Nevypočitatelná pyrotechnika Možná právě malá zkušenost s těmito pompézními vymoženostmi se stala osudnou Jamesi Hetfieldovi, když na turné s Guns'n'Roses během vystoupení v Montrealu vybuchl ohňostroj v nepravý čas a frontmanovi způsobil těžké popáleniny na rukou, trupu a obličeji.

Zbytek turné James „jenom“ zpíval. Následující album Load (1996) vyvolalo největší pozornost změnou vizáže kapely, když si všichni členové nechali ostříhat vlasy na krátko. Což byl v té době u metalové kapely skutečně revoluční čin. Prodejně už takový úspěch nemělo, stejně tak jako volně navazující Reload, který šel na odbyt ještě hůře.

Možnost nové výzvy se vyskytla roku 1999 s nabídkou dirigenta a skladatele Michaela Kamena zahrát si pár koncertů se sanfranciským symfonickým orchestrem. Spolupráce vyústila ve čtyři velkolepé koncerty a ve zvukový i obrazový záznam z prvních dvou, který vyšel pod názvem S&M. Tímto albem Metallica opět překonala další bariéry a nebyl všem dnům konec.

S příchodem nového tisíciletí rozpoutali právníci kapely v čele s Larsem Ulrichem jeden z největších soudních procesů v hudební historii proti firmě Napster, která na internetu zdarma zpřístupňovala muziku často bez vědomí interpretů. Metallica nakonec spor vyhrála, a přestože si svým činem vytvořila mnoho nepřátel, výrazně upozornila na problematiku autorských práv.

O rok později se rozhodl z kapely odejít Jason Newsted. V té době bylo již plánováno natáčení nového alba, a tak post basáka zastoupil producent Bob Rock. Hetfieldův vztah k alkoholu byl však natolik silný, že se muselo natáčení přerušit a James nastoupil úspěšnou odvykací kúru v protialkoholické léčebně.

Přímočaré, syrové a hlavně bez kytarových sól Metallica opět hledala baskytaristu a tentokráte se rozhodla pro zkušeného Roberta Trujilla, který předtím působil v Suicidal Tendencies a u Ozzyho Osbourna. 5. června 2003 vyšlo dosud poslední album St. Anger, které překvapilo přímočarostí, snahou o syrový zvuk a především absencí kytarových sól. Přesto bylo přijato poměrně rozpačitě.

O skutečné síle znovuzrozené Metalliky vypoví až nové album, které je očekáváno v druhé polovině letošního roku. Lákavým předvojem však může být současné evropské turné, během kterého se kapela zastaví 3. června na fotbalovém stadionu Slavie v Praze.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás