14. září 2012 17:03, aktualizováno  22:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Metanol je i v Praze. Pacientovi v kritickém stavu dali norský lék

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 38Diskuse
Policie objevila v garáži nedaleko sídliště Jižní Svahy ve Zlíně skladiště s asi 500 lahvemi podezřelého alkoholu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie objevila v garáži nedaleko sídliště Jižní Svahy ve Zlíně skladiště s asi 500 lahvemi podezřelého alkoholu. | foto: ČTK

PRAHA Před polednem přijali na Praze 1 do Nemocnice na Františku muže, který si stěžoval na bolesti žaludku a rozostřené vidění. Do dvou hodin lékaři potvrdili otravu metanolem a převezli ho urychleně do Všeobecné fakultní nemocnice na Karlovo náměstí na toxikologii.

Varování:

Policie opětovně varuje občany i prodejce alkoholu. Zkontrolujte si své zásoby i nákupy. Nekupujte rozlévaný alkohol, věnujte zvýšenou pozornost neporušenosti kolků u lahví s alkoholem. Lahve či jiné nádoby s podezřelou etiketou oznamte policii.

"Ano, ten muž tu skutečně leží a je v kritickém stavu," řekla serveru Lidovky.cz mluvčí fakultní nemocnice Petra Pekařová. Ředitelka nemocnice Dana Jurásková řekla, že stav pacienta je velmi dramatický. Podle ní už dostal speciální lék, který Česku nyní pro tyto případy věnovalo Norsko. Muž měl mít po přijetí do nemocnice 2,8 promile metylalkoholu v krvi.

Podle ředitelky nemocnice by mohl muž být z Prahy či okolí, protože do Nemocnice Na Františku přišel sám. Už tam upadl do bezvědomí. "Jeho stav považujeme za velmi dramatický. Už dostal antidotum," uvedla Jurásková. Ministr Leoš Heger ovšem řekl, že lék pochází ze Švédska.

Kde metanol zabíjel:


Zobrazit místo Oběti metanolu na větší mapě

"Do terénu vyrazilo kontolovat alkohol několik kolegů. Ověřili jsme si, že jsou lidé všeobecně informováni a že o problému vědí. Zalarmovali jsme i rodinu a přátele dotyčného," dodala přažská mluvčí policie Jana Rösslerová. Ministr zdravotnictví Leoš Heger novinářům řekl, že muž alkohol koupil v Praze a vypil ho před několika dny.

Podle mluvčí nemocnice Petry Pekařové se nedá odhadnout, jak by se mohl stav pacienta dál vyvíjet. Ministr dodal, že muži lékaři hned podali fomepizol, který Česko získalo ze Švédska. Tento protilék při otravě metylalkoholem není v ČR registrovaný. Podle úřadu pro kontrolu léčiv je ale bezpečný a jeho jakost a účinnost je doložena.

ptaVladěna Ptáčková, ČTK
  • 38Diskuse
Adecco spol. s r.o.
Skladník s VZV jednosměnný provoz

Adecco spol. s r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 24 000 - 24 000 Kč