Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
14. září 2012 17:03, aktualizováno  22:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Metanol je i v Praze. Pacientovi v kritickém stavu dali norský lék

Policie objevila v garáži nedaleko sídliště Jižní Svahy ve Zlíně skladiště s asi 500 lahvemi podezřelého alkoholu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie objevila v garáži nedaleko sídliště Jižní Svahy ve Zlíně skladiště s asi 500 lahvemi podezřelého alkoholu. | foto: ČTK

PRAHA Před polednem přijali na Praze 1 do Nemocnice na Františku muže, který si stěžoval na bolesti žaludku a rozostřené vidění. Do dvou hodin lékaři potvrdili otravu metanolem a převezli ho urychleně do Všeobecné fakultní nemocnice na Karlovo náměstí na toxikologii.

Varování:

Policie opětovně varuje občany i prodejce alkoholu. Zkontrolujte si své zásoby i nákupy. Nekupujte rozlévaný alkohol, věnujte zvýšenou pozornost neporušenosti kolků u lahví s alkoholem. Lahve či jiné nádoby s podezřelou etiketou oznamte policii.

"Ano, ten muž tu skutečně leží a je v kritickém stavu," řekla serveru Lidovky.cz mluvčí fakultní nemocnice Petra Pekařová. Ředitelka nemocnice Dana Jurásková řekla, že stav pacienta je velmi dramatický. Podle ní už dostal speciální lék, který Česku nyní pro tyto případy věnovalo Norsko. Muž měl mít po přijetí do nemocnice 2,8 promile metylalkoholu v krvi.

Podle ředitelky nemocnice by mohl muž být z Prahy či okolí, protože do Nemocnice Na Františku přišel sám. Už tam upadl do bezvědomí. "Jeho stav považujeme za velmi dramatický. Už dostal antidotum," uvedla Jurásková. Ministr Leoš Heger ovšem řekl, že lék pochází ze Švédska.

Kde metanol zabíjel:


Zobrazit místo Oběti metanolu na větší mapě

"Do terénu vyrazilo kontolovat alkohol několik kolegů. Ověřili jsme si, že jsou lidé všeobecně informováni a že o problému vědí. Zalarmovali jsme i rodinu a přátele dotyčného," dodala přažská mluvčí policie Jana Rösslerová. Ministr zdravotnictví Leoš Heger novinářům řekl, že muž alkohol koupil v Praze a vypil ho před několika dny.

Podle mluvčí nemocnice Petry Pekařové se nedá odhadnout, jak by se mohl stav pacienta dál vyvíjet. Ministr dodal, že muži lékaři hned podali fomepizol, který Česko získalo ze Švédska. Tento protilék při otravě metylalkoholem není v ČR registrovaný. Podle úřadu pro kontrolu léčiv je ale bezpečný a jeho jakost a účinnost je doložena.

ptaVladěna Ptáčková, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...