Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
19. října 2012 10:28, aktualizováno  11:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Metanol zabil dalšího člověka, nepomohl mu ani norský lék

Analýza zabere zhruba desetkrát méně času než na chromatografu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Analýza zabere zhruba desetkrát méně času než na chromatografu. | foto: ČTK

Ani speciální norský lék Fomapizol nezachránil šedesátiletého muže před otravou metanolem. V opavské nemocnici zemřel v pátek dopoledne, jde už o 29. oběť metanolové kauzy.

"Bohužel musím informaci o úmrtí způsobené metanolem potvrdit. Muž zemřel dvacet minut po deváté dopoledne," řekl serveru Lidovky.cz mluvčí Slezské nemocnice v Opavě Daniel Svoboda. "Byla nařízena soudní pitva, čekáme na její výsledky," dodal. V Severomoravském kraji jde o 18. oběť jedovatého alkoholu, v zemi o 29. mrtvého.

K TÉMATU:

Šedesátiletý muž ležel ve Slezské nemocnici v Opavě v kritickém stavu a v bezvědomí na jednotce ARO a byl mu podáván norský lék Fomepizol, byl napojen na umělou plicní ventilaci a dialýzu.

"Příčina úmrtí oběti zatím nebyla potvrzena soudním znalcem, čeká se na oficiální stanoviska pitvy. V případě, že se otrava metanolem potvrdí, Policie ČR zahájí klasické standardní výkony spojené s případným trestním řízením. Tedy zajistí případné domácí prohlídky a stopy," řekla serveru Lidovky.cz policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Kauza likérky:

Soud Čanigu z Likérky Drak do vazby neposlal. Je obviněn z ohrožování zdraví závadnými potravinami kvůli metanolu, stíhán bude na svobodě.

V Moravskoslezském kraji se objevily tyto dva nové případy otravy metylalkoholem včera. Ve Slezské nemocnici v Opavě v noci na čtvrtek nejprve skončil v kritickém stavu šedesátiletý muž, později zde byl hospitalizován i jeho o čtyři roky starší známý, který s ním popíjel alkohol. Šedesátiletý muž už měl v době, kdy se dostal do nemocnice, v těle vysoký obsah kyseliny mravenčí.

Série otrav metanolem v ČR v číslech:

29 - tolik lidí již (včetně květnového případu z Havířova) zemřelo v pěti krajích ČR na otravu metylalkoholem.

85 - nejméně tolik lidí se metylalkoholem prokazatelně otrávilo od začátku současné vlny.

52 - nejméně tolik lidí již policie v souvislosti s případem obvinila.

3 - země zakázaly dovoz lihovin z ČR; Polsko a Slovensko již zákaz zrušily, Rusko jej dosud uplatňuje.

8 - téměř osm dní platil zákaz exportu lihovin z ČR, vyhlášený vládou.

10 - v tolika krajích ČR byly zatím potvrzeny případy otravy metanolem.

13 - téměř 13 dnů se v ČR nesměly prodávat lihoviny s obsahem alkoholu 20 procent a vyšším.

15 000 000 - zhruba o tolik korun denně přicházeli na čistých tržbách v důsledku prohibice výrobci a dovozci lihovin.

15 000 - až tolik litrů nebezpečného alkoholu mohlo být podle policejního prezidenta Martina Červíčka dodáno na český trh.

200 000 - přibližný počet kontrol, který podle tisku udělala policie od začátku kauzy 25 000 000 - o tolik korun přicházela denně státní pokladna v důsledku zákazu prodeje lihovin podle odhadu náměstka ministra financí Ladislava Minčiče.

ptaVladěna Ptáčková, Veronika Šmídová
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...