13. září 2012 7:37, aktualizováno  13:17 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V noci zemřeli dva lidé ze Slezska. Obětí metanolu je již osmnáct

V nemocnici (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V nemocnici (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

OSTRAVA Další oběť metylalkoholu v Moravskoslezském kraji zemřela ve středu odpoledne. Jde tak o desátou oběť v kraji a osmnáctou v Česku. Starší muž zemřel v havířovském bytě. V něm našli záchranáři láhev neokolkovaného alkoholu. O úmrtí informovala mluvčí karvinské policie Zlatuše Viačková.

V odpoledních hodinách zasahovali záchranáři v Havířově u staršího muže bez známek života. "Lékařka záchranné služby už mohla pouze konstatovat smrt pacienta. Vzhledem k nálezu lahve nekolkovaného alkoholu v bytě a faktu, že smrt nastala beze svědků, jsme na místo přivolali policii," řekl mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

ČTĚTE VÍCE:

Další žena zemřela nad ránem v ostravské městské nemocnici. Sedmačtyřicetiletou ženu v jednom z ostravských bytů našel o sedm let starší muž. "Už byla v bezvědomí. Přivolal záchranáře. Kriminalisté později v bytě zajistili stopy i láhve od alkoholu," řekla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková. Dodala, že u zajištěné láhve bylo už na první pohled jasné, že nejde o originální etiketu.

V moravskoslezských nemocnicích leží podle dostupných informací kvůli otravám jedovatým alkoholem 11 lidí. Zdravotní stav některých je kritický, mnozí přišli o zrak.

Jeden pacient by mohl být propuštěn z nemocnice

Nejvíce lidí, pět, je v péči lékařů havířovské nemocnice. Stav jedné pacientky je kritický, ale začal se lehce zlepšovat. Další tři jsou ve vážném stavu. Pátý otrávený je na tom už podstatně lépe. Sice oslepl, ale v nejbližších dnech by z nemocnice mohl být propuštěn. Řekl to náměstek pro lékařskou péči Jaroslav Lux.

Jeho kolegové přišli do kontaktu i s otráveným mužem, který odmítl hospitalizaci a do nemocnice docházel jen na kontroly. Nyní už je v pořádku.

Dva metylalkoholem otrávení jsou v ostravské městské nemocnici. Ani v jejich případě se stav příliš nezměnil. Jeden je na tom velmi špatně, druhé pacientce je o něco lépe. Jeden otrávený je v Nemocnici Podlesí v Třinci, další v Opavě a jeden v orlovské nemocnici.


Zobrazit místo Oběti metanolu na větší mapě

Policisté kontrolovali stánky celou noc

V Moravskoslezském kraji v noci na čtvrtek začaly intenzivní kontroly stánků s občerstvením, v nichž by se mohl vyskytovat nelegální alkohol. Příslušníci speciální pořádkové jednotky ve spolupráci s celní správou hledali nejen neokolkovaný alkohol, ale se zaměřili se i na dodržování zákazu rozlévání a prodeje lihovin typu destilátů a tuzemáku s obsahem alkoholu nad 30 procent.

Toto mimořádné opatření ve středu odpoledne kvůli otravám metylalkoholem vyhlásilo ministerstvo zdravotnictví a platí až do odvolání. Série otrav si zatím vyžádala v ČR nejméně 17 obětí, nejvíce právě na severu Moravy a ve Slezsku.

Policie kontrolovala i nádoby s přepáleným olejem

"Dobrý den, jsme z Celní správy České republiky a policie. Přišli jsme provést kontrolu podle zákona (...) o povinném značení lihu. Prosím pusťte nás dovnitř." Touto větou policisté během nočních kontrol oslovovali prodejce například ve stáncích v Bohumíně na Karvinsku nebo v Ostravě.

Po prodávajících požadovali občanský průkaz i živnostenský list. Kontroly provázela prohlídka prostor, při nichž obsluha musela otevřít své skladové prostory, ale například i mrazáky a lednice. Policisté ale nahlíželi i do papírových krabic nebo kontrolovali nádoby s přepáleným olejem.

"Společně s celníky provádíme zvýšené kontroly v lokalitách a místech, kde předpokládáme prodej nebo výskyt nelegálního alkoholu," uvedla policejní mluvčí Daniela Vlčková. Dodala, že policie se snaží zajistit, co největší množství lihovin obsahujících životu nebo zdraví nebezpečné množství metylalkoholu.

Ve stáncích byl zakázán prodej lihovin s odsahem alkoholu nad 30 procent objemu

"Už je to třetí nebo čtvrtá kontrola"

Obsluhující či majitelé už většinou přítomností policistů nebyli zaskočeni.

Někteří od vypuknutí aféry zažili kontroly už několikrát. "Už je to asi třetí nebo čtvrtá kontrola a před tím tady byly dvě. Samá kontrola," řekla novinářům prodavačka z ostravského občerstvení Marie Polanská.

Obdobně reagoval i Jan Fodor, manžel majitelky "hladového okna" v Bohumíně na Karvinsku. "Mě to nevadí vůbec. Musel jsem ukazovat všechno, pomalu i trenýrky," reagoval s úsměvem. Dodal, že když mu prodavačka kontrolu nahlásila, nějak ho to neznervóznilo. "Tady není co hledat, já jsem v klidu," doplnil Fodor, který policistům v noci přijel otevřít i uzamčené skříňky, k nimž prodavačka neměla přístup.

Mnozí mění panáky za pivo

Někteří klienti prodejních stánků však přiznali, že se nyní tvrdému alkoholu vyhýbají. Mají strach a tak oblíbené panáky vodky raději vyměnili za pivo. "Je pravda, že máme strach, a hodně. Tolik lidí umřelo a osleplo.

Myslím si, že když chytnou toho, co to udělal, tak pro něj bude podle mě doživotní trest málo," komentoval nynější situaci jeden z hostů ostravského stánku.

Podle Vlčkové budou kontroly i nadále pokračovat. V Karviné už stánky kontrolují například i městští strážníci, k nimž se přidá i živnostenský úřad.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!