Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Výstraha před bouřkami: Přijít měly už odpoledne, podle ČHMÚ nebyly podmínky

Lidé procházejí po Karlově mostě při bouřce. (10. července 2023) foto: ČTK

Meteorologové v pátek varovali před velmi silnými bouřkami doprovázenými přívalovými dešti a silným větrem. Ty ale nakonec nepřišly, podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na jejich tvorbu nebyly příhodné podmínky. Výstraha před bouřkami pro páteční noc i sobotu odpoledne ale stále platí. Meteorologové varují také před vzestupem hladiny řek.
  12:17aktualizováno  22:47

„Sondy naměřily zádržnou vrstvu a energie CAPE je také méně, než se předpokládalo. Vyšší hladiny jsou teplé, což snižuje dostupnou energii. Subsidence a studená advekce tomu také nepomáhají, dole je suchý vzduch,“ uvedli meteorologové v pátek odpoledne na sociální síti X.

„Oblačnost se tu a tam protrhává, což by mohl být jeden ze spouštěčů výraznějších bouřek,“ dodali.

Meteorologové výstrahu upřesnili v pátek večer, varování před velmi silnými bouřkami platí od pátečních 22:30 do sobotních 6:00 pro Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj. Pro zbytek republiky ve stejný čas platí výstraha před silnými bouřkami.

„V sobotu později odpoledne, večer a v noci na neděli 27. srpna se opět místy vyskytnou velmi silné bouřky doprovázené zejména přívalovými srážkami kolem 50 milimetrů, v opakovaných bouřkách i přes 70 milimetrů, kroupami i přes tři centimetry a nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu,“ uvedli meteorologové. Na severozápadě budou bouřky slabší.

Výstraha před velmi silnými bouřkami bude platit od sobotních 15:00 do nedělních 6:00 ve všech krajích s výjimkou Karlovarského, Ústeckého a Libereckého kraje. Pro ty meteorologové na stejný čas vydali o stupeň nižší varování.

Kvůli srážkám hrozí lokální přívalové povodně. Hladiny mohou výrazněji stoupat hlavně v noci na neděli, a to zejména v pásu táhnoucím se z jižních Čech přes Českomoravskou vrchovinu až po severní horské oblasti.

„Lokálně se očekává přívalový déšť s ojedinělým rozvodněním malých toků, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů a podobně. Nárazy větru mohou lámat větve stromů. Nebezpečí představují také kroupy a blesky,“ tvrdí meteorologové. Některé řeky mohou kvůli tomu překročit první povodňový stupeň.

V důsledku sucha meteorologové nadále varují také před nebezpečím vzniku požárů a následných škod, případně i ohrožení životů. „Nerozdělávat oheň v přírodě a zejména v lesích, nevypalovat trávu, neodhazovat cigaretové nedopalky na zem, nepoužívat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně,“ prohlašují.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Aktuální počasí nad Prahou můžete sledovat v přímém přenosu iDNES.tv:

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv
Autor: